Protonpumpa-gátlót nem igénylő reflux tünetek
A négy napos reflux-monitorozással biztonságosan el lehet döntenihogy mely betegek hagyhatják abba a protonpumpa-gátlók (PPI) szedését.
Az American Journal of Gastroenterology folyóirat online kiadásában Dr. Rena Yadlapati (Kaliforniai Egyetem, San Diego) és munkatársai kettős vak klinikai vizsgálatukban arra jutottak, hogy a napi savexpozíció a több napig tartó követésével egyszerű és biztonságosan eldönthető, mikor lehet abbahagyni a PPI-k szedését, illetve azt, hogy kiknek van szükségük hosszú távú antireflux-terápiára.
Az Egyesült Államokban PPI-t nem szedő betegek vezeték nélküli reflux-monitorozása§ az arany standard annak meghatározására, hogy a betegnél van- GERD-ből eredő kóros savtermelése, de az optimális napi savexpozíciós időt (AET) és a monitorozás optimális időtartamát nem vizsgálták alaposan. Az ismeretek hiányának pótlására Yadlapati és munkatársai egykaros, kettős vak klinikai vizsgálatot végeztek 4 éven keresztül két egyetemi egészségügyi központban. Olyan felnőtt betegeket vontak be a vizsgálatba, akik nem reagáltak megfelelően a több mint 8 hetes PPI-kezelésre.
A vizsgálatban résztvevőket arra kérték, hogy hagyják abba a PPI szedését 3 hétre, hogy a vizsgálók meghatározhassák a relapszusok arányát a PPI alkalmazása után, és meghatározhassák a vizsgálati referenciastandardot a terápia megszakításához. A 3 hetes időszak során, egy héttel a PPI-k szedésének abbahagyása után a betegeken 96 órás vezeték nélküli reflux-monitorozást végeztek, majd arra kérték a betegeket, hogy további 2 hétig ne szedjenek PPI-ket, de szükség esetén, tüneteik enyhítésére használhatnának vény nélkül kapható savlekötőket.
Az elsődleges végpont az volt, ha sikerült a PPI szedését a vizsgálati időszak 3 hetén belül abbahagyni. A 132 beteg 30%-ának sikerült abbahagynia a PPI-k szedését.
A 4,0%-nál kisebb AET jelzi a leállíthatóságot
A vizsgálók azt találták, hogy a 4,0%-nál kisebb savexpozíciós idő a legjobb előrejelzője annak, hogy a PPI-k leállítása mikor lesz hatásos a tünetek súlyosbodása nélkül (esélyhányados [OR], 2,9; 95% CI, 1,4–6,4). Összehasonlításképpen, a 4,0%-nál kisebb savexpozíciós időt mutató betegek 45%-a (49 betegből 22), míg 4,0% feletti AET-t mutató betegek 22%-a (83 betegből 18) hagyta abba a PPI-k szedését.
A 96 órás megfigyelés jobban jelzi, hogy a betegek abbahagyhatják-e a PPI-k szedését, mint az eddigi gyakorlatban széles körben alkalmazott 48 órás vagy annál rövidebb idő (görbe alatti terület [AUC] 96 órán keresztül, 0,63, vs. AUC 48 órán keresztül, 0,57), ugyanis az 1-2 napos megfigyelés esetén túl nagy eltérések mutatkoznak abban, hogy mennyi sav van a nyelőcsőben egyik napról a másikra. A 4 napos megfigyelés világosabb képet ad a savexpozíciós terhelésről.
Ha a gyomorégéssel vagy mellkasi fájdalommal jelentkező betegnél refluxra gyanakszunk, de nem reagál a PPI-kezelésre, érdemes elvégezni a reflux monitorozást. 4 napos megfigyelés után, alacsony a savnak való kitettség esetén inkább le kell állítani a PPI-kezelést. És a beteget egyéb, más terápiát igénylő állapot irányába kell kivizsgálni.
A PPI-t gyakran nem megfelelően használják
Nagy érdeklődés mutatkozik mind a PPI-kezelés leállítása iránt a széles körben elterjedt és gyakran nem megfelelő használat miatt, mind pedig az iránt, hogy ne kezdjék el a PPI-kezelést olyan betegeknél, akiknek más terápiára van szükségük.
§Az oesophagealis ph monitorozás során egy apró kapszulát erősítenek a nyelőcső belső falához, ami a mérési eredményeket agy, a beteg derekára erősített érzékelőhöz továbbítja. Sokszor megkérik a beteget, hogy napi aktivitásáról vezessen naplót (mikor kel, fekszik, mikor és mit eszik, iszik illetve gyógyszert és milyet.
Forrás:
Am J Gastroenterol online June 10, 2022. (https://journals.lww.com/ajg/Abstract/9900/OPTIMAL_WIRELESS_REFLUX_MONITORING_METRICS_TO.403.aspx)