Rosszindulatú daganatok genomiális mintázatának feltárása
Az MSK-IMPACT vizsgálatban new york-i kutatók eddig több mint 10000 páciens rosszindulatú daganatának pontos mutációs mintázatát tárták fel – elősegítve ezzel a betegek individualizált kezelését.
A rosszindulatú daganatok eltérő mutációs mintázatuk okán igen különbözőképp reagálhatnak egyes daganatellenes kezelésekre. A malignómák genetikai jellegzetességeinek feltárására a ma ismert egyik legpontosabb vizsgálat a genomiális szekvenálás, mely során azonosíthatjuk a daganatok pontos „ujjlenyomatát”. A new york-i Memorial Sloan Kettering (MSK) Cancer Center munkatársai az MSK-IMPACT (Integrated Mutation Profiling of Actionable Cancer Targets) tanulmányukban a rosszindulatú daganatok integrált mutációs mintázatát tárják fel, melynek segítségével hozzájárulnak a betegek minél inkább személyre szabott kezeléséhez. Az analízisben közel 100 kutató vesz részt, akik idén májusban a Nature Medicine folyóiratban jelentették, hogy pácienseik száma elérte a 10000 főt. Közülük több mint ezren speciális klinikai tanulmányokba kerülhettek be és még többen kaphattak lehetőséget individuális kezelésre. Mindezen túl a genomiális szekvenáláson átesett páciensek lehetőséget kaphatnak egy további olyan vizsgálatban való részvételre, melynek keretében a daganatok irányító (drive) mutációira ható szerek azonosítása történik - tovább növelve ezzel egyénre szabott kezelésük esélyét és megteremtve annak mielőbbi megkezdését.
Az MSK-IMPACT-ban részt vevők mintegy 37%-ánál sikerült legalább egy támadható mutációt azonosítani és a mintegy 11%-uk kerülhetett be olyan klinikai tanulmányba, amelyben a terápia során a tumorukban elforduló genetikai mutációk direkt támadása valósulhatott meg. Az elemzés azonban ezen túl is számos fontos információt szolgáltat számunkra: a vizsgálatok során igazolódott, hogy azok a betegek, akiknél több mutáció áll fenn, sokkal inkább fogékonyak az immunterápiára, mint a kis mutációs arányt mutató daganatokban szenvedő társaik. Az elemzés segítségével továbbá előre jósolható a gyógyszeres kezelés hatékonysága – így elkerülhetőek a szükségtelen és hatástalan kezelések, valamint azok mellékhatásainak kialakulása.
Míg korábban a genomiális szekvenálás egy kivételes lehetőség volt, mely csak bizonyos szolid tumorok esetében (melanoma, tüdőrák, vastagbélrák) képezte a rutin diagnosztika részét, ma már sokkal több malignómában alkalmazható; függetlenül a tumor kiindulási helyétől. 2014-es indulásakor a teszt 341 daganatos betegségben szerepet játszó gén azonosítására volt alkalmas, mely szám azóta már 468-ra emelkedett. A májusi cikkben a szerzők ugyan 10000 beteg analíziséről számoltak be, mostanra ez a szám már a 16000-et is meghaladja és folyamatosan bővül. A szekvenálási vizsgálatok ma elsősorban metasztatikus esetek analízisére fókuszálnak, hiszen ezekben az esetekben van a legégetőbb szükség a minél inkább személyre szabott, hatékony kezelés mielőbbi megkezdésének.
Az MSK-IMPACT eredményei szerint előrehaladott daganatos betegség mellett sokkal gyakoribbak a mutációk, mint korai stádiumban. A szerzők felhívják a figyelmet arra, hogy vizsgálataik segítségével feltérképezhetőek az egyes malignómák progressziójának hátterében álló folyamatok vagy akár a terápiarezisztencia kialakulásának mechanizmusa is. Mivel az analízis során sokszor nem daganatos sejtek is elemzésre kerülnek, a kutatók komoly potenciált látnak abban is, hogy öröklődéssel kapcsolatos kérdésekre is választ kapjanak. Az tanulmány eredményei ma már nyilvánosan elérhetők az ún. cBioPortal adatbázisban – mely segítséget nyújthat a kutatóknak a genomiális eltérések közötti összefüggések feltárásában, a betegség várható klinikai lefolyásának előre becslésében, valamint a kezelés hatékonyságának előre jóslásában.
Az tanulmányt vezető Dr. Michael Berger nyilatkozata szerint a munkacsoport célja, hogy a jövőben ne csak előrehaladott esetekben alkalmazzák az integrált mutációs analízist, hanem akár már kisebb biopsziás mintavételekből, sebészi beavatkozás előtt is elvégezhessék a tumorok genomiális szekvenálását. Ennek köszönhetően reményei szerint további jelentős számú beteg profitálhat majd az új technológiából és kaphat lehetőséget mielőbbi individuális kezelésre.