Rostdús táplálkozás májdaganat ellen
Az Egyesült Államokban végzett nagy megfigyeléses vizsgálat eredményei szerint a teljes kiőrlésű gabonafélék fogyasztása csökkenti a hepatocelluláris carcinoma kialakulásának kockázatát.
A táplálkozás a hepatocelluláris carcinoma (HCC) kialakulásának egyik lehetséges befolyásoló tényezője, de eddig csak a nagy mennyiségű alkohol, valamint bizonyos gombákkal fertőzött fűszerek és csonthéjasok fogyasztásáról bizonyosodott be, hogy a betegség kóroki tényezői lehetnek.
Mivel a teljes kiőrlésű gabonafélék és a rostok (különösen a gabona eredetek) csökkentik az obesitas, a 2-es típusú diabetes és a nem alkoholos zsírmáj kialakulását - melyek viszont a HCC kialakulásának ismert hajlamosító tényezői -, Dr. Xuehong Zhang (Brigham and Women’s Hospital and Harvard Medical School, Boston) és munkatársai is ezen táplálékok HCC-re gyakorolt közvetlen hatását vizsgálták. A JAMA Oncology-ban online megjelent cikkükben két nagy kohorsz vizsgálat (Nurses’ Health Study és Health Professionals Follow-up Study) összesen 125.455 (túlnyomó részt fehérbőrű) résztvevőjének adatait értékelték, figyelték a teljes kiőrlésű gabonafélék (és ezen belül a korpa és csíra), valamint a rostos táplálékok (gabonák, gyümölcsök, zöldségek) fogyasztását. A résztvevőknek két évenként kérdőíveket kellett kitölteniük, majd a kutatók a bevallott táplálkozási szokások szerint négy csoportra osztották őket.
Az eredmények szerint az átlagosan 24 éves (!) követés alatt mindössze 141 személynél alakult ki HCC, hiszen ez a daganat igen ritka. A több teljes kiőrlésű gabonát fogyasztóknál szignifikánsan kisebb volt a HCC kockázata (a legtöbbet fogyasztók és a legkevesebbet fogyasztók, azaz a fölső és az alsó negyed között HR: 0,63 volt, P=0,04 tendencia). Fordított összefüggés volt megfigyelhető a korpafogyasztás és a HCC kialakulása között is, azonban ez nem volt szignifikáns (HR: 0,70, P=0,11 tendencia). Míg a gyümölcs-, vagy zöldség eredetű rostok nem befolyásolták a betegség kialakulását, addig a gabona-eredetű rostok nagyobb mértékű fogyasztása a HCC kockázatának csökkenésével járt. Ez az eredmény sem volt szignifikáns (HR: 0,68, P=0,07 tendencia).
A szerzők szerint tehát a teljes kiőrlésű gabonafélék, és lehetőség szerint a gabona-eredetű rostok fogyasztása a HCC primer prevenciójának egyik stratégiája lehet.
A Medscape Medical News más kutatókat is megkérdezett, hogy mi a tapasztalatuk a májcarcinoma és a táplálkozás összefüggéseiről. Dr. Lemonica Koumbi (Imperial College London, UK) szerint a vizsgált valóban igazolta a teljes kiőrlésű gabonafélék és gabonarostok fokozott fogyasztásának kockázatcsökkentő hatását, de az összefüggések nem túl erősek. A sok rostot tartalmazó táplálkozás csökkenti az étvágyat és ezzel az energiabevitelt, melynek kedvező hatása van az éhomi vércukorszintre és a lipidprofilra. Dr. Nicola McKeown (Tufts University, Boston) néhány speciális, de könnyen beszerezhető táplálékot sorolt fel, melyeknek a kutatók „lehetséges védőhatást” tulajdonítanak. Ilyenek a teljes kiőrlésű kenyerek, pékárúk, teljes kiőrlésű gabonából készült corn flakes-ek, gabonapelyhek, müzlik, zab- és egyéb gabonakásák, barna rizs, köles és a quinoa (rizsparéj). A búzakorpát tartalmazó táplálékok igen népszerűek Amerikában. Bár a teljes kiőrlésű gabonaféléket tartalmazó diéta jó táplálkozási stratégia, és minden tekintetben kedvező az egyén egészsége szempontjából, de az egyes táplálékok és a májdaganatok összefüggéseinek kimondásához további vizsgálatok szükségesek.
Koumbi doktornő A hepatitis B és C fertőzéseket, az etnikai különbségeket is figyelembe kell venni a következő vizsgálatokban, amire válaszolva Dr. Zhang elmondta, hogy a két nagy kohorszban leginkább fehérek szerepeltek és a hepatitis nem volt jellemző.
Forrás: