Savcsökkentők és protonpumpa-gátlók erozív oesophagitisben
Egy metaanalízis szerint erozív oesophagitisben szenvedő betegeknél mind a savcsökkentők, mind a protonpumpa-gátlók (PPI) enyhülést nyújtanak a placebóval összehasonlítva.
- A Helicobacter pylori fertőzés evolúciós szemszögből
- A pantoprazol hatásossága és biztonságossága a gastrooesophagealis reflux betegség tüneteinek enyhítésében
- Aktualitások a gasztroenterológiában – bevezető
- Protonpumpa-gátlót nem igénylő reflux tünetek
- A gyomornyálkahártya-védelem fontossága az NSAID-kezelés során
- Erőfeszítések a protonpumpa gátlók felesleges használatának csökkentésére
- Új vizsgálati hatóanyag erozív refluxbetegségre
A kutatók a 2023. május 31-ig megjelent, a kálium-kompetitív savcsökkentők és a protonpumpa-gátlók (PPI-k) erozív oesophagitis kezelésére irányuló randomizált, kontrollált vizsgálatokat keresték ki a szakirodalmi adatbázisokból. A Therapeutic Advances in Gastroenterology című szaklapban online megjelent szisztematikus áttekintésükbe és hálózati metaanalízisükbe Yin Liu (Henan Cancer Hospital, Xuzhou, Kína) és munkatársai 34 olyan vizsgálatot vontak be, amelyekben összehasonlították a két gyógyszerosztály hatékonyságát ebben a betegpopulációban.
A vizsgálatokban 25.054 erozív oesophagitisben szenvedő beteg vett részt, a kezelések pedig kálium-kompetitív savblokkolók (tegoprazan, vonoprazan, keverprazan és fexuprazan), a PPI-k (ezomeprazol, ilaprazol, lansoprazol, omeprazol, pantoprazol és rabeprazol) standard vagy dupla adagjai, illetve placebo voltak.
A gyógyulási arányokat 4 és 8 hét után hasonlították össze. Bár a szakirodalom szerint a legtöbb kálium-kompetitív savblokkoló jobb gyógyulási arányt mutat, mint a protonpumpa-gátlók (PPI) az erozív oesophagitisben szenvedő betegeknél, a szerzők metaanalízisének fő elemzés megállapította, hogy mind a kálium-kompetitív savblokkolók, mind a PPI-k jobb gyógyulási arányt mutattak 4 és 8 hét után, mint a placebo. Ez a megállapítás mindkét időpontban fennmaradt a súlyos eróziós nyelőcsőgyulladásban szenvedő és a súlyos eróziós nyelőcsőgyulladásban nem szenvedő betegek alcsoportos elemzésében.
A legtöbb kezelés esetében a 8 hetes összevont gyógyulási arányok szignifikánsan jobbak voltak, mint a 4 hetesek.
A fő elemzésben a napi egyszeri 10 mg ilaprazol mellett volt a legjobb a gyógyulási arány (a kumulatív ranggörbe alatti felület [SUCRA], 89,3) 4 hét után, amelyet a napi egyszeri 40 mg vonoprazán követett (SUCRA, 86,7). Míg 8 hét után a napi egyszeri 20 mg keverprazán volt a legjobb (SUCRA, 84,7), amelyet a napi egyszeri 10 mg ilaprazol követett (SUCRA, 82,0).
Az alcsoport-elemzés megállapította, hogy a gyógyulási arány a legtöbb káliumkompetitív savblokkolóval nagyobb volt, mint a PPI-kkel, különösen a súlyos eróziós nyelőcsőgyulladásban szenvedő betegek esetében. A napi 20 mg-os keverprazan esetében találták a legmagasabb gyógyulási arányt 8 hét alatt mind a súlyos, mind a nem súlyos erozív oesophagitis esetében, és a napi 40 mg-os vonoprazan esetében volt viszonylag magasabb a gyógyulási arány 4 hét alatt.
Az a megállapítás, hogy a legtöbb kálium-kompetitív savblokkoló magasabb gyógyulási arányt mutatott, mint a PPI-k, különösen a súlyos erozív oesophagitisben szenvedő betegek esetében, "segíthet a kezelés jövőbeli irányainak megismerésében" - írták a szerzők. Azonban magas színvonalú, randomizált, kontrollált vizsgálatokra van szükség ahhoz, hogy megerősítsék a kálium-kompetitív savblokkolók gyógyító hatását az erozív oesophagitisben szenvedő betegeknél, tették hozzá.
A metaanalízis korlátai közé tartozott a bevont tanulmányok közötti heterogenitás és torzítás, az összes bevont kezelésre vonatkozó fej-fej mellett végzett vizsgálatok hiánya, valamint az eróziós nyelőcsőgyulladás súlyossága szerinti eredmények elégtelen jelentése.
Forrás:
Liu Y, Gao Z, Hou X. Potassium-competitive acid blockers and proton-pump inhibitors for healing of erosive esophagitis: a systematic review and network meta-analysis. Therapeutic Advances in Gastroenterology. 2024;17. doi:10.1177/17562848241251567