Szaglás és elhízás
Egy új vizsgálat szerint az elhízott emberek kevésbé képesek érzékelni a szagokat, illetve kevéssé képesek különbséget tenni az egyes szagok között, mint a normális testsúlyú emberek.
Az elhízás sok millió embert érint világszerte, és egy sor betegség – köztük a diabétesz és a szívbetegségek – kockázati tényezői között tartják számon. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint az elhízott személyek száma 1975 óta világszerte megháromszorozódott. 2016-ban körülbelül 2 milliárd felnőtt korú személy volt túlsúlyos, közülük 650 millió volt elhízott. Ugyanebben az évben 41 millióra becsülték az 5 évesnél fiatalabb túlsúlyos vagy elhízott gyermekek számát.
Az American Medical Association (AMA) 2013-ban betegségként ismerte el az elhízást, ezzel együtt az orvostársadalom feladatává is tette e komplex egészségi probléma kezelését. A szakemberek ma már megkérdőjelezik azt a széles körben elterjedt vélekedést, miszerint az elhízás a túl sokat evés és kevés mozgás egyenes következménye lenne. Az AMA szakértői bizottsága felvetette, hogy „egyes személyeknél a testsúly teljes szabályozási rendszere hiányozhat”.
A szaglás és a testsúly közötti összefüggés mind ez idáig egy viszonylag kevéssé ismert kutatási területet képviselt. Az új-zélandi University of Otago kutatói nemrégiben meglepő korrelációt tártak fel az elhízás és a szaglás képessége között. Eredményeiket az Obesity Reviews című lapban hozták nyilvánosságra.
Megállapításaikat a szaglás és a testsúly összefüggéseit taglaló tudományos közlemények összefoglaló elemzése alapján tették, csaknem 1500 személy empirikus és klinikai vizsgálatokból származó adatait vizsgálva. A legfrissebb kutatás például felvetette, hogy a szaglóreceptorok működésének pontosabb megismerése alapján egészen új típusú terápiás módszerekhez juthatunk számos betegség kezelésében.
„A bizonyítékok összegzését követően világossá vált előttünk, hogy szoros korreláció áll fenn a testsúly és a szaglásképesség között, ami azt jelenti, hogy minél jobb valakinek a szaglása, annál nagyobb annak esélye, hogy vékony testalkattal rendelkezik, és ez fordítva is igaz: a rosszabb szaglásképesség nagyobb testsúllyal párosul” − kezdi eredményeik ismertetését dr. Mei Peng, a vizsgálat vezetője, aki azt is hozzátette, hogy a szaglás alapvetően fontos szerepet játszik az étkezései szokások alakulásában, hiszen ez a képességünk teszi lehetővé, hogy azonosítsuk az ízeket, illetve különbséget tegyünk az egyes ízek között. Akinek rossz a szaglása, az nagyobb eséllyel választ egészségtelen ételeket, ami növeli az elhízás kockázatát. „Így fordulhat elő – mondja a vizsgálat vezetője −, hogy ezek az emberek jobban vonzódnak a sósabb és erősebb fűszerezésű élelmiszerekhez, például a szalonnához vagy a juharsziruphoz ahelyett, hogy semlegesebb ízű illetve kevesebb cukrot tartalmazó ételeket, például zsírban szegény gabonatermékeket választanának.”
A szerzők azt is megfigyelték, hogy azok, akiknek már közel álltak az elhízáshoz, kevésbé voltak képesek érezni és egymástól megkülönböztetni a szagokat. E megfigyelés alapján feltételezik, hogy az elhízás megváltoztatja az érintett személy anyagcseréjét, ami hatással van a bélrendszer és az agy közötti kommunikációra. E kommunikáció helyreállítása érdekében a szerzők az elhízás kezelésében használatos kétféle módszert teszteltek, a gastrectomiát és a gyomorszűkítő bypass műtétet.
Az eredmények azt igazolják, hogy gastrectomia után javulhat a szaglás képessége, miközben az elhízott betegek kezelésében alkalmazott más sebészeti módszerekkel nem sikerült elérni ugyanezt a hatást.