Széklet mikrobiom transzplantáció alkoholbetegségben
Egy új kutatás szerint alkoholos májcirrhosisban szenvedők leküzdhetetlen alkohol utáni vágya rövid időre csökkenthető széklet mikrobiota transzplantációval.
- A Clostridium difficile fertőzés diagnózisának és kezelésének alapelvei 2014-ben
- Kölcsönhatások a táplálkozás és a bélmikrobiom között
- A mikrobiom az emésztőrendszer betegségeiben
- Alkoholos májbetegség – 2018: patogenezis, diagnózis, kezelés
- A bélbaktériumok mentális zavarokat okozhatnak
- A mikrobiom szerepe a mentális egészségben
Dr. Jasmohan Bajaj (Virginia Commonwealth University in Richmond) a májbetegségek idei, interneten tartott kongresszusán (ILC, International Liver Congress) elmondta, hogy az alkohol-fogyasztás csökkentése javítja a májcirrhosisban szenvedő és alkoholista betegek pszichoszociális életminőségét. A májcirrhosishoz vezető alkoholfüggőség a világon a leggyakoribb addikció, a betegek gyógyítása meglehetősen reménytelen. Cirrhosisban megváltozik a bél- agy tengely működése, a szervezet számos szerve: az agy, a bél, a hasnyálmirigy, és a máj is károsodik. A szerzők ezért sokat vártak a bél mikrobiom cseréjétől.
A kettős vak, Fázis I vizsgálatban Dr. Bajaj és munkatársai egy virginiai veterán-kórházból kiválasztottak 20, olyan kezelhetetlen alkohol-beteg férfit, akik nem voltak alkalmasak májátültetésre. Egyik betegnél sem járt sikerrel sem a gyógyszeres-, sem a viselkedés terápia, és nem voltak hajlandóak ismételten alávetni magukat ezeknek a kezeléseknek, ezért mindenképp valami mással kellett próbálkozni. Az átlagosan 65 éves résztvevők végstádiumú májbetegségének fokozata (MELD, Model for End-Stage Liver Disease) átlagosan 8,9 volt, és a széklet transzplantációra kiválasztott illetve a placebo csoportba került 10-10 beteg demográfiailag is megegyezett, és a vizsgálat idején mindkét csoportból 1-1 beteg esett ki. A 30 napos vizsgálati időszak alatt a kutatók figyelték az alkohol iránti vágyat, a mikrobiom alakulását és az életminőséget. A 15. napon a transzplantált csoportban szignifikánsan alacsonyabb volt az alkohol utáni vágy, mint a placebo csoportban (30% vs 90%). A vizsgálat harmincadik napjánál a szérum kreatinin, a szérum IL-6, a lipopoliszaccharid-kötő fehérje értékei alacsonyabbak voltak a transzplantált csoportban, a butirát és az izobutirát szint emelkedett, javultak a kognitív funkciók és az életminőség is. A transzplantáltak csoportjában csökkent a vizelet etil-glucuronid (EtG) szintje, ami az alkohol-bevitel objektív jelzője, míg a placebo csoportban a szint nem változott.
A mikrobiom szignifikánsan változatosabbá vált a transzplantáltak csoportjában, míg a placebo csoportban nem változott. Az Alistipes, az Odoribacter és a Roseburia fajok jelentősen nagyobb mennyiségben fordulta elő a transzplantáltaknál. A vizsgálat 30 napos szakasza során a placebo csoportból 2 férfinak volt szüksége orvosi ellátásra, az egyiknél hiponatrémia állt be, a másiknál pitvarfibrilláció jelentkezett. A szerzők nagyon fontos eredménynek tartják, hogy a transzplantált csoportban nem fordult elő kedvezőtlen esemény.
Dr. Luca Valenti (Milánói Egyetem, Olaszország), a kongresszust szervező European Association the Study of the Liver (EASL) tudományos bizottságának tagja elmondta, hogy az utóbbi években jelentős haladást értük el az emberi genom és a mikrobiom genomja (metagenom) közötti kölcsönhatások megértésében, és ezek az ismeretek megalapozhatják a májbetegségek kezelésének új lehetőségeit. Dr. Jonel Trebicka (University Hospital, Frankfurt), a mikrobiom jelentősége májbetegeknél témájú tudományos ülés elnöke hangsúlyozta, hogy „ma már a májbetegségeket és azok stádiumait a mikrobiom eltérései alapján diagnosztizálhatjuk. A cirrhosis és a microbiom egyik legismertebb szakértőjének, Dr. Bajajnak és munkatársainak vizsgálatából és más hasonló vizsgálatokból egyértelműen kiderül, hogy a mikrobiom önmaga is képes befolyásolni a májbetegségeket.”
Dr. Bajaj és munkacsoportja az elmúlt évben már azt is igazolták, hogy a széklet mikrobiom transzplantáció csökkenti a recidiváló hepatikus encephalopathia gyakoriságát. A most ismertetett vizsgálatukban pedig azt mutatták ki, hogy a mikrobiomnak szerepe van az alkohol iránti vágyakozásban, transzplantációjával pedig csökkenthető az alkohol iránti vágy. A bélen keresztül hatunk az agyra.
Források:
Digital International Liver Congress (ILC) 2020: Abstract AS096. Presented August 27, 2020.