Szepszis: az antibiotikum a legfontosabb
2013-ban államilag elrendelt intézkedés-csomagot vezettek be New York állam kórházaiban a szeptikus betegek kórházi mortalitásának csökkentésére.
- Szepszisben a túlsúly véd a haláltól
- A szepszis tízezreket öl meg évente, de nem mindig derül ki
- Albuminpótlás súlyos szepszisben és szeptikus sokkban
- A szepszis korai felismerése és kezelése felnőttkorban: az első 6 óra
- A sepsis antibiotikum-kezelése
- Sepsis és szisztémás gyulladásos reakció - kezelés
Egy 12 éves kisfiú 2012-ben egy karcolás után szepszisben halt meg, mert több orvos sem ismerte fel a fenyegető veszélyt. A fiú tragikus halála késztette New York állam döntéshozóit arra, hogy elrendeljék a szepszis diagnosztizálására és kezelésére vonatkozó szigorú szabályok bevezetését. A szepszis és szeptikus shock miatt korházba került betegek ellátási protokolljának része az úgynevezett „3 órás intézkedés”, melynek lényege, hogy a betegfelvételt követő három órán belül meghatározzák a laktátszintet, majd széles spektrumú antibiotikum beadásával megkezdjék a páciens kezelését. A rendelkezés egy további, „6 órás intézkedést” is előirányoz, melynek keretében a beteg 4,0 mmol/l laktátszintnél a beteg 30 ml/ttkg intravénás volumenpótló bólust, valamint vérnyomásesés esetén vazopresszorokat kap, illetve egy kontroll laktátszint mérést is végeznek.
Christopher Seymour (University of Pittsburgh) és kollégái A New England Journal-ban megjelent tanulmányukban a 2014. április 1. és 2016. június 30. közötti időszakban dokumentált, szepszis és szeptikus shock miatt felvett betegek adatait elemezve értékelték az intézkedés sikerességét. New York állam 149 klinikáján 49331-ből 40696 esetben (82,5%) tartották be a 3-órás-csomag előírásait a megadott időn belül. A 3-órás csomag végrehajtása átlagosan 1,30 órát vett igénybe. Az antibiotikumok beadásának átlagos ideje 0,95 óra, a folyadékbólust átlag 2,56 óra múlva kapták meg a betegek.
Seymour többváltozós modellben vizsgálta az eltelt idő és a mortalitás közötti kapcsolatot. Az eredmények szerint azoknál a betegeknél, akik 3 és 12 óra között kapták meg a 3-órás-csomag elemeit, 14 százalékkal magasabb volt a halálozás mint azoknál, akik 3 órán belül megkapták a csomag mindhárom részét. Az antibiotikumokra vonatkozóan is ezt az eredményt kapták: a 3 és 12 óra között megkezdett kezelés 14 százalékkal növelte a mortalitást a 3 órán belül megkezdett kezeléshez képest. Döntőnek tűnik tehát a széles spektrumú antibiotikum kezelés megkezdése, míg a korai intravénás folyadékbólus nem mutatott egyértelműen jelentős előnyt.
Összességében az mondható el, hogy a 3-órás-csomag késleltetése óránként 4 százalékkal növeli a halálozási kockázatot. És bár a betegadatok retrospektív analízise a kauzalitást nem bizonyítja, az antibiotikum kezelés gyors megkezdésének haszna biológiailag elfogadható. Ez ugyanis csökkentheti a kórokozó-terhelést, módosíthatja az immunválaszt, és mérsékelheti a későbbi szervi elégtelenségek veszélyét.
Forrás: aerzteblatt.de