Szívrázkódás a krikettpályán
Az agyrázkódás gyakori következménye a koponyasérüléseknek, a szívrázkódás sokkalta ritkább és általában sportolás során történő baleset.
Ausztrál szívgyógyászok hirtelen szívhalállal járó, szerencsére újraéleszthető szívrázkódás esetről számolnak be.
Ryan J. Spencer és munkatársai edzés közben a krikettpályánál voltak, amikor egyik 25 éves, makkegészséges játékost a krikettlabda szíven talált. A játékos nem viselt mellkasvédőt és a kemény labda, fényképen is jól látható, lila foltot hagyott a mellkas bőrén. A labdával eltalált játékos 30 másodpercen belül eszméletlenül összeesett, de elsősegélynyújtásban jól képzett edzőtársai a klinikai szívhalál miatt késedelem nélkül elkezdték az újraélesztést és hívták a rohammentőt. A szakemberek kilenc percen belül megérkeztek.
Az akkor elvégzett EKG vizsgálat a hirtelen szívhalál esetek leggyakoribb változatát, kamrafibrillációt igazolt (a szív ritmusos, vért pumpáló működése helyett csak remeg, fibrillál és ez a vérkeringés szempontjából szívmegállást jelent). A mentők az elektromos defibrillátorral áramütést alkalmaztak a mellkasra és már az első defibrilláció hatására a szabályos szívműködés helyreállt. A beteg visszanyerte eszméletét és a mentők gyógyintézetbe szállították.
A későbbiekben elvégzett, részletes kardiológiai vizsgálatok károsodás nélkül működő szívet mutattak. A szerencsés sportember, aki mérnök volt, két hét múlva már ismét dolgozott, és a drámai esemény után két évvel ismét rendszeresen krikettezik, igaz mellkasvédővel.
Hirtelen szívhalál erős szívtáji ütés következtében bárkinél előfordulhat: az Egyesült Államokban 1995. óta 225 ilyen esetet regisztráltak. A túlélés elsősorban a környezetben lévők felkészültségétől függően 24 %-nak bizonyult. Az ilyen események áldozatainak 95 %-a fiatal férfi, aki többnyire valamilyen sporttevékenység közben kap olyan ütést a szívtájra, hogy az szívhalálhoz vezet.
Ezért nagyon fontos, hogy a sportpályák körül tevékenykedők és a sportolók megtanulják az elsősegélynyújtást és újraélesztést.