Talkózis nem csak foglalkozási ártalom
A pulmonális talkózist leggyakrabban foglalkozási expozíció vagy intravénás kábítószerrel való visszaélés következtében észlelik.
A pulmonális talkózis vagy talkum-pneumokoniózis első, a talkum bányászásából és feldolgozásából fakadó esetét Thorel jegyezte fel 1896-ban. A szakirodalom tanulmányozása során kiderült, hogy növekedés tapasztalható a bejelentett tüdőbeli manifesztációk számában. A betegek igen gyakran nincsenek tudatában az expozíciónak, kiváltképp akkor, ha az nem köthető foglalkozási ártalomhoz.
A talkum vagy magnézium-szilikát [Mg3Si4O10(OH)2] egy, az iparban és a mindennapokban is gyakran és széles körben használt, vízben nem oldódó anyag. Az ipari talkum megtalálható festékekben, rovarirtókban, tetőfedési termékekben, aszfaltban, kerámiákban, gumiban, fémöntödékben, bányászatban, etc. Felhasználásától függően a talkum más anyagokat is tartalmazhat, úgymint alumínium, vas, kalcium, azbeszt, és szilícium-dioxid. A magas tisztaságú talkumot gyakran használják tömegnövelő szerként, illetve orális gyógyszerekben vivőanyagként. A talkumot gyakran használják továbbá szklerotizáló szerként a rosszindulatú mellkasi folyadékgyülem kontrollálására. A kozmetikai talkum gyakori alkotóelem izzadásgátlókban és hintőporokban, púderekben. Általánosságban nem tekintik veszélyforrásnak az előírtnak megfelelő használat esetén. Belégzést követően a légcsőből a talkumrészecskék egy része kitisztul, ez a tisztulási folyamat azonban elégtelen lehet hosszabb időtartamú, vagy egyszeri, de nagymennyiségű expozíció esetében. A következmény: diffúz interstitialis fibrosis, nodulararis fibrosis, és idegentest granulomák kialakulása.
A közölt esettanulmányok alapján a talkum belégzése és a légúti tünetek között eltelt idő változatos. Volt, akinél 4 hónapos rendszeres kozmetikai talkum belégzése után 10 évvel és volt, akinél 5 évnyi munkahelyi terhelés után 40 évvel diagnosztizálták a betegséget. 2015-ben az ERS-n a Jos Rooijackers vezette holland munkacsoport csokoládégyártás során használt talkum belégzése okozta foglalkozási betegségről adott számot. A gyártási technológia során ugyanis talkumot is rendszeresen használnak. Egyébként nemcsak a csokoládégyártásban, hanem egyéb élelmiszereknél és ételszínezékek hordozóanyagaként is használják. 1977-ben egy olyan 10 éves fiúnál igazoltak pulmonális fibrosist, aki egyszer, 2 éves korában nagy mennyiségű babahintőport lélegzett be. A tüdőbe a talkum azonban nem csupán belégzéssel, hanem a keringéssel is bekerülhet. Kábítószer-használók a per os bevitelre szánt tablettákat feloldva intravénásan adják be maguknak. A kapillárisokban elakadt szemcsék nekrózishoz vezethetnek az egyes szervekben. Jellemző módon a methylphenidate, methadone, promethazine, diazepam, acetaminophen beadásával próbálkoznak. De okozott megbetegedést a hamisított- hintőporral dúsított- heroin is. A betegség lassan progrediál: hosszú távon krónikus resp. insuff, pulmonaris hypertensio, jobb szívfél elégtelenség, cor pulmonale alakulhat ki. A diagnózist a szövettan adja, de segíthet a BAL is. Egyes esetekben a szteroid-kezelés hatásos. Előrehaladott eseteknél a transzplantáció szóba jön.
Forrás:
2. ÖBIG