Tej és joghurt depresszió megelőzésre
Egyes alacsony zsírtartalmú tejtermékek nagy mennyiségű fogyasztása mellett jelentősen kisebb arányban alakul ki depresszió.
A depresszió vagy major depresszív zavar az Amerikai Egyesült Államokban a leggyakrabban előforduló mentális betegség. A Mentális Egészségügyi Intézet jelentései szerint 2015-ben mintegy 16,1 millió amerikai legalább egy major depressziós eseményen esett át a jelentést megelőző 12 hónapban.
Számos korábbi tanulmány vizsgálta már a tejtermékek fogyasztása és a depresszió kialakulása közötti összefüggést, ezek azonban nem szolgáltak meggyőző eredményekkel. Jelen vizsgálatban Nagatomi professzor kutatócsoportja egy több mint 1000 főre kiterjedő tanulmányban elemezték a japán felnőttek tej- és joghurtfogyasztását, valamint ezek depressziós tünetekkel való összefüggéseit. A Social Psychiatry and Psychiatric Epidemiology folyóiratban megjelent tanulmány szerint jelentős összefüggés mutatható ki az alacsony zsírszázalékú tejtermékek nagy mennyiségű fogyasztása és a depresszió ritkább előfordulása között.
A vizsgálatban részt vevő 19 és 83 év közötti felnőttek jelentős része nő volt, akik kérdőívben szolgáltak információval az alacsony zsírtartalmú és a teljes tej-, valamint joghurtfogyasztásukról, míg egyéb tejtermékek fogyasztásáról nem számoltak be. A depressziós tüneteket egy 20 pontos skálán mérték, melyet a betegek saját szubjektív megítélésük alapján értékeltek.
Az adatok összesítését követően kiderült, hogy azok a résztvevők, akik heti 1-4 alkalommal fogyasztottak alacsony zsírtartalmú tejet és joghurtot, kisebb valószínűséggel szenvedtek depressziós tünetektől, mint akik nem fogyasztottak ilyen tejtermékeket. Ezek az eredmények az egyéb zavaró faktorok kizárását követően is meggyőzőek maradtak; kortól, nemtől, egyéb diétázási szokásoktól, életviteltől, valamint egészségügyi státusztól függetlenül ugyanezek az eredmények születtek.
A nem zsírcsökkentett tejtermékek és a depresszió kialakulása között a kutatócsoport nem talált összefüggést, mely tényt azzal magyarázzák, hogy elképzelhető, hogy a teljes tejtermékekben lévő transz-zsírsavakat a triptofán nevű aminosav semlegesítheti.
Ugyan az eredmények alacsony esetszámon bizonyosodtak be, mindenképpen érdekes annak a lehetősége, hogy nem mindegy, milyen zsírtartalmú tejterméket fogyasztunk, amennyiben el szeretnénk kerülni a depressziót. A következtetések alátámasztására természetesen további tanulmányok szükségeltetnek.
Forrás: