Terhesség alatt a sok fruktóz károsítja a magzatot
A legédesebb cukorféle, a fruktóz egy új állatkísérlet tanúsága szerint a terhesség idején, nagy mennyiségben fogyasztva az utódokat kifejlett kori magas vérnyomásra, zsírmájra és inzulinrezisztenciára hajlamosíthatja.
Manapság sokan fogyasztanak bőségesen gyümölcscukrot, anélkül, hogy tudnának róla, mert az élelmiszeripar gazdasági okokból a legtöbb üdítőitalt és számos ennivalót fruktózzal ízesít. Mind több tudományos adat lát napvilágot arról, hogy a fruktóz rendszeresen, nagy mennyiségben fogyasztva egyáltalán nem tartozik az egészséges édesítőszerek közé. Az adatok arra utalnak, hogy a sok fruktóz növeli a szív-ér betegségek kockázatát, elősegíti az elhízást és a 2-es típusú cukorbetegség kialakulását.
A Texasa Egyetem munkacsoportja Antonio Saad vezetésével nagy feltűnést keltő kísérletet végzett a túlságosan sok fruktóz fogyasztásának veszélyeivel kapcsolatban. Eredményeiket az American Journal of Obstetrics and Gynecology közölte. Az egércsoport fele a jelenleg forgalomban lévő üdítőitalokkal egyezően 10% fruktózt tartalmazó vizet kapott. A másik egércsoportnak tiszta vizet adtak. Az egértáp a két ketrecben azonos volt. A megszületett egerek ugyancsak egérételt fogyasztottak vízzel 1 éven keresztül – ezek az állatok átlagosan 2 esztendeig élnek, és itt a megfigyelés a fiatal felnőttkorig tartott.
A kutatók CT-vel mérték a hasi zsírszövet és a máj zsírtartalmát. Meghatározták a vércukorszintet, az inzulin, az összes koleszterin, a trigliceridek szintjét, valamint a leptin nevű hormon koncentrációját, amelyet mai tudásunk a zsírszövet termel és amely az éhségérzet befolyásolásával fontos szerepet játszik az elhízásban.
A vizsgálat azt mutatta, hogy a gyümölcscukros vízzel itatott egércsoportban mind a hímnemű, mind a nőnemű utódok vércukorszintje emelkedett volt, és magasabb volt a vérnyomásuk is, mint a kontrollcsoport egereié. A fruktózcsoportban a nőnemű egérutódok súlyosabbak voltak, több volt a hasi zsírjuk, májuk zsírtartalmát és inzulinrezisztenciájukat is nagyobbnak találták, a leptinértéküket viszont alacsonyabbnak a tiszta vizet ivó kontrollcsoporthoz képest. Figyelemre méltó viszont, hogy a két csoport között sem az összkoleszterinszint, sem a trigliceridérték szempontjából nem volt különbség.
„Ha eredményeink az emberre is érvényesek, akkor a terhességük alatt sok fruktózt fogyasztó várandós asszonyok gyermekei felnőtt korukra fokozott eséllyel lesznek kövérek és küszködnek magas vérnyomással, anyagcserezavarokkal – hangsúlyozta Dr. Saad. – Ez a hatás a kislányok esetében kifejezettebben érvényesül. Sok fruktózt tartalmazó italok és ételek fogyasztása a terhesség időszakában hátrányosan befolyásolhatja a születendő gyermekek jövőjét, egészségét.”.