Természeti és kardiovaszkuláris katasztrófák
A 2011-ben Japánban lezajlott nagy földrengés alatt és után több betegség gyakorisága megnövekedett. Az akut coronaria-szindróma és a hirtelen szívhalál gyakorisága mindjárt a fő rengés után felugrott, majd gyorsan csökkent; szívelégtelenség és pneumónia több mint 6 hétig gyakrabban fordult elő.
Japán kutatók részletesen ismertették az országuk tengerparti részén bekövetkezett földrengés során észlelt kardiovaszkuláris események hosszú sorát. „A szívelégtelenség esetek ilyen mértékű hirtelen halmozódásáról, a dekompenzált betegek klinikai tüneteinek romlásáról az orvosi szakirodalomban még soha nem írtak ilyen drámai beszámolót” – mondotta Hiroshi Shimokawa, a Tohoku Egyetem munkatársa a European Society of Cardiologists Münchenben tartott kongresszusán.
Megfigyeléseiket a European Heart Journal közölte. A Nagy Japán Keleti Földrengés, az ország valaha észlelt egyik legsúlyosabb természeti katasztrófája 2011. március 11-én kezdődött, erőssége a Richter skálán 9,0 volt. A halálos áldozatok száma 15 861, és 3081 személy tűnt el, 388 783 ház ment tönkre a 2012. június 6-án lezárt statisztika szerint. Csaknem félmillió lakost kellett evakuálni és elhelyezni az ország nyugati részén, iskolákban, sportcsarnokokban és más középületekben.
Japánban nem ritkák a földrengések, és azt már korábban is észlelték, hogy az akut coronaria-események, az agyi katasztrófák, a tüdőembóliák és a Takotsubo-kardiomiopátiák száma ilyenkor szignifikánsan megnövekszik. A szakirodalomban is szerepelt, hogy a Kalifornában, illetve Kínában észlelt földrengések idején gyakoribb volt a hirtelen szívhalál, valamint a hemodinamikailag instabil kamrai tachiaritmiák előfordulása.
A Tatsuo Aoki vezette munkacsoport dolgozata leírja, hogy a 2011-ben lezajlott földrengés alatt és után minden szív-ér rendszeri betegség gyakorisága jelentősen megnövekedett, de sokkal többször észleltek tüdőgyulladást is. Itt sajátos időeltolódást figyeltek meg: míg az akut coronaria-szindróma és a hirtelen szívhalál esetek gyakorisága mindjárt a földrengés elején felugrott, majd gyorsan csökkent, addig a szívelégtelenség és a pneumónia 6 hetet meghaladó időtartamban is gyakrabban fordult elő.
Érdekes megfigyelés volt az is, hogy a szélütés és a hirtelen szívhalál előfordulása másodszor is kiugrott az április 7-én észlelt erős utórengést követően. A dolgozatban hangsúlyozzák, hogy a földrengés első 24 órájában legelőször a hirtelen szívhalál lett sűrűbb esemény, és a többi szív-ér rendszeri tünet ezután vált gyakoribbá. A munkacsoport a katasztrófa sújtotta terület mentőszállításainak számát 2008 és 2011 között összesítette, és ehhez a kontrollidőszakhoz viszonyították a földrengés utáni egy hónap adatait.
A téma fontossága miatt a folyóirat szerkesztőségi közleményt is közöl Ute Wilbert-Lampen és Gerhard Steinbeck tollából, akik megjegyzik, hogy a katasztrófa időszakában a szívelégtelenség tüneteinek értékelése vagy a hirtelen halál okának megállapítása nem mindig lehet megbízható, és a japán munkacsoport a diagnosztikus feltételek leírását nem is pontosítja megfelelően.
A szerkesztőségi közlemény megírására a fölkérést azért kapta a két Münchenben dolgozó kardiológus, mert annak idején nagy feltűnést keltett beszámolójuk az országukban rendezett labdarúgó világbajnokság időszakában észlelt kardiovaszkuláris eseményekről. A 2006. június 9-e és július 9-e között észlelt események gyakoriságát a 2003-as és 2005-ös év azonos időszakában észleltekkel mérték össze.
A hozzászólásban tömörített adatok egyértelműen igazolják, hogy a lelki feszültség nemcsak a látható életveszéllyel járó természeti katasztrófa, hanem a szurkolók számára létfontosságúnak tűnő focimeccsek időszakában is okozhat heveny kardiovaszkuláris katasztrófát. Az akut coronaria-szindróma és a veszélyes ritmuszavarok előfordulása München területén az ismert szívbetegek között a kritikus 2 órában szignifikánsan megnőtt.
Ami igen lényeges: ez akkor volt igaz, ha a német focicsapat valamilyen kritikus fontosságú mérkőzést játszott. Amikor a német válogatott legyőzte Argentínát, a szív-ér rendszeri eredetű katasztrófák előfordulása megnégyszereződött, és hasonló volt a szívgyógyászati helyzet, amikor a németek vesztettek az olaszok ellen.
Focimeccs során nem az eredmény számít, hanem az, hogy az adott szurkoló számára a meccs mit jelent. Természeti katasztrófa idején mindenki érzi, hogy az életéről van szó.