Téves nézetek a szoptatás körül
Bár az Egyesült Államokban örvendetesen gyarapszik a szoptató kismamák aránya, de számos, a szoptatással kapcsolatos tévképzet vár eloszlatásra.
Míg 2007-ben a kismamáknak csak mintegy 22%-a szoptatta kisbabáját legalább egy évig, addig mostanra ez a szám már 34%-ra emelkedett az Egyesült Államokban. Szintén emelkedik a csecsemőjüket ilyen-vagy olyan okokból kevesebb ideig (3-6 hónapig, vagy ennél is rövidebb ideig) szoptatók aránya. Ennek ellenére számos monda kering a szoptatás körül, melyek kockáztatják a kedvező irányzatot, és a különböző demográfiai csoportok között is jelentős eltérések vannak a szoptatás előnyös voltának megítélésében, a kismamák sokszor nem jutnak pontos információkhoz.
Az Amerikai Szülészek és Nőgyógyászok Kollégiumának (ACOG, American College of Obstetricians and Gynecologists) kongresszusán Dr. Susan Crowe (Stanford University, Kalifornia) kifejtette: a szoptatással kapcsolatos egyik legjelentősebb tévedés az, hogy a kisbabát 3-4 óránként szoptatni kell. Valójában akkor kell szoptatni, ha a kisbaba azt igényli, ha jelzést ad arra, hogy éhes. Ez naponta akár nyolcszor is megtörténhet. Azért nem célszerű várni az etetéssel, mert a legtöbb esetben a gyakoribb szoptatás serkenti a tejtermelődést, és így lesz elegendő tej a baba táplálásához. Ikrek esetén a babák igény szerinti szoptatása rendszerint nem megvalósítható, ilyenkor az éhes kisbabát kell először táplálni, majd testvérét fel kell ébreszteni a szoptatáshoz.
A normál szoptatás nem okozhat az emlőn sérülést, legfeljebb kismértékű érzékenységet a bimbó körül. Intenzív fájdalom megjelenése esetén gondolni kell arra, hogy a baba szája szorosan zár, de mindenképp ki kell kérni az orvos vagy védőn (illetve Amerikában a szoptatási tanácsadó lactation consultant/nurse) véleményét, hisz más okok is lehetnek a háttérben. (A baba szája akkor záródik megfelelően a bimbó körül, ha a bimbó a baba szájában van,és a kicsi szája szélesre nyitható, ajkai ilyenkor a halak ajkaira emlékeztetnek.)
Az anya gyógyszeres kezelése, vagy egy szükségessé váló egyéb orvosi beavatkozás miatt nem minden esetben kell felfüggeszteni a szoptatást, mert ilyenkor nem csak a tejtermelés csökkenhet, de a baba is "ellustulhat". Nem kell leállítani a szoptatást, de még időlegesen sem szükséges felfüggeszteni az anya kontrasztanyagos CT- vagy MRI vizsgálata esetén (ennek ellentmond, hogy a kontrasztanyag beadását követő 24 órában nem tanácsolják, hogy kisgyerek közelében tartózkodjunk. A szerk), de akkor sem, ha az anya mastitises problémája miatt antibiotikus kezelést kap, vagy nyugtató bevételét igénylő műtéten esik át. Az egyetlen kivétel az olyan sebészi beavatkozás, amikor az anya codeint, vagy a tramadolt kap, de szervezete genetikai okokból ezeket a gyógyszereket nem tudja jól metabolizálni, ezért túl nagy mennyiségben kerülhetnek a baba szervezetébe. Az Egyesült Államokban számos, szoptatással kapcsolatos információs lehetőség hozzáférhető, pl.: LactMed okostelefon, InfantRisk applikáció, a Th.Hale által írt „Book of Medicantions and Mother’s Milk” című könyv, az American Academy of Pediatrics Statement on Drugs and Breast milk, az Academy of Breastfeeding Medicine, a Dr.MILK online hálózat és az ACOG Breastfeeding Toolkit-je (egy-kettőből példát lehetne itthon is venni. A ford.).
A mértékletes alkoholfogyasztás sem gátja a szoptatásnak.. Az alkoholos italok fogyasztását 0,5 gramm alkohol/testsúlykilogrammra kell korlátozni, ami azt jelenti, hogy egy 60 kg-os anya esetén 2 uncia likőr (kb. 59 ml), 8 uncia bor (kb. 236 ml), vagy két pohár sör megengedhető. Legalább 2 óra elteltével az anyatejben már olyan alacsony az alkohol koncentrációja, hogy az anya biztonságosan szoptathat. Tudni kell, hogy az alkohol tompítja a szopás által kiváltott prolaktin választ, ami esetleg érinti az újszülött motoros fejlődését.
Egyes kutatók szerint a marijuana hatóanyaga, a tetrahidrocannabinol az anyatejben a plazmaszinthez képest nyolcszoros koncentrációban jelenhet meg, ráadásul a zsírszövetekben legalább 20 órán át (de néha akár 5 napon keresztül is) tárolódik, ezért Az ACOG ezért helyteleníti a szoptatós anyák marijuana használatát.
Ha a szoptatós anya visszatér a munkába, lehetőleg csak az aznap lefejt anyatejjel etesse a kicsit, és ne tárolja a tejet napokig a fridzsiderben.
Forrás:
1. Medscape Medical News > ACOG 2018
2. American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) 2018 Annual Meeting