Tracheobronchomalacia – implantátumok 3D nyomtatóból
3D nyomtatóval készült implantátummal stabilizálták három kisgyerek légcsövét, és ezzel hosszabb időn keresztül elkerülték a tracheobronchomalacia komplikációit – számolt be a Science Translational Medicine.
A tracheobronchomalacia (TBM) egy légúti fejlődési rendellenesség, ami a légcső porcgyűrűit és a hörgőket érinti. A betegségben szenvedők légutai olyan gyengék, hogy könnyen összeomlanak. A kezelési lehetőségek a szűk anatómiai körülmények, és a gyerekek gyors növekedése miatt korlátozottak.
Glenn Green fül-orr-gégész-specialista klinikájára 2012-ben szállítottak egy újszülöttet, akinek rendkívül alacsonyak voltak a túlélési esélyei. Ekkor döntött Green a 3D nyomtatással készült implantátum beültetése mellett.
A technológia előnye, hogy a 3D nyomtató bármilyen tetszőleges formát elő tud állítani, amit előzőleg számítógéppel megterveztek. Ehhez modellként kezdetben CT-felvételeket használtak. Az implantátum szelektív lézeres szinterezéssel készült, alapanyaga polikaprolakton, egy olyan műanyag, ami a testben 3-4 év alatt lebomlik.
Az eljárás során a mesterséges légcsövet úgy alakították ki, hogy az első életévben nem akadályozza a légutak növekedését. A nyitott cső formájú implantátumot külső vázként rögzítették a légcső és a hörgők falához.
Az első kisgyerek operációja igazi áttörést jelentett: az újszülött, akit előtte mesterségesen lélegeztettek, 21 nappal a műtét után lélegeztető készülék nélkül hagyhatta el a klinikát. Az azonban, hogy a mesterséges légcső mennyire tartós, csak később igazolódott be, azóta eltelt három év, és az implantátum továbbra is megfelelően szolgálja a célját.
Időközben további két gyereket is sikeresen megoperáltak. A három implantátum beültetése óta a kis betegek tünetmentesek, az életveszélyes légzésleállások megszűntek, és a megfelelő oxigénellátásnak köszönhetően a betegséggel járó extrapulmonális szövődményeket elkerülték. Az orvosok azt remélik, hogy a légcsövük eközben megfelelően stabilizálódott, és az implantátum teljes lebomlása után sem lesz szükség további műtétekre.
Forrsá: aerzteblatt.de