Új ajánlások a pajzsmirigy túlműködés kezelésére
Az Egyesült Királyságban megjelent új terápiás útmutató szerint hyperthyreoidizmusban első választásként a radiojód kezelés is szóba jöhet.
Pajzsmirigy túlműködés esetén – így Basedow-Graves kórban is - a gyógyszeres kezelésre várhatóan nem megfelelően reagáló betegeknél az Egyesült Királyságban kidolgozott új guideline szerint elsőként a radioaktív jód-kezelés alkalmazandó az antithyroid gyógyszeres kezelés alternatívájaként.
A guideline-t összeállító csoport vezetője, Dr. Kristien Boelaert (University of Birmingham, Birmingham, UK) elmondta a Medscape Medical News-nak, hogy „a bizonyítékok szerint a radioaktív jód kezelés klinikai hatásosság és költség-hatékonyság szempontjából is a legkedvezőbb kezelési mód hyperthyreoidizmusban.” Felnőttkori Basedow-Graves betegségben – a régebbi javaslatokkal ellentétben - jelenleg első választásként a radiojód kezelést javasolják. A hyperthyreodizmus kezelésére megfogalmazott új ajánlások a(z) UK National Institute for Health and Care Excellence (NICE) az összes pajzsmirigybetegséggel foglalkozó guideline-jában szerepelnek. Az útmutató állítása szerint a radioaktív jód kezelés a hyperthyreoidizmusban szenvedők legalább 90%-át meggyógyítja.
Az ajánlás összefoglalója a BMJ-ben jelent meg 2020 januárjában dr. Melina Vasileiou (National Guideline Centre, Royal College of Physicians, London) és munkatársai tollából. A jelenleg hatályos angliai és európai guideline-ok a definitív radioaktív jód kezelés bevezetését csak akkor tartják szükségesnek, ha a betegnél antithyroid gyógyszeres kezelés ellenére kiújulás következik be. Az utolsó European Thyroid Association guideline-t 2018-ban adták ki. A betegség kezelésére vonatkozó útmutatók egyébként változatosak, pl. az American Thyroid Association (ATA) által 2016-ban kiadott javaslatok szerint az antithyroid szerek, a radioaktív jód, valamint a totál thyreoidectomia egyaránt választható – amennyiben ezeknek a beavatkozásoknak nincs kontraindikációja.
Dr. Angela Leung (Division of Endocrinology, Diabetes, and Metabolism, Department of Medicine, UCLA David Geffen School of Medicine) elmondta a Medscape Medical News-nak, hogy az USA-ban inkább elterjedt a radiojód kezelés, míg Európában, Latin-Amerikában és Japánban ennek alkalmazásával többnyire kivárnak, és hosszabb ideig adják az antithyroid gyógyszereket. Hogy milyen kezelést választanak, azt elsősorban a beteg kívánsága, a kísérőbetegségek, és a terápia hozzáférhetősége szabja meg. A pajzsmirigy eredetű szembetegség, a kardiovaszkuláris betegségek, a szekunder daganat keletkezése némileg megfontolásra akad okot a radiojód kezelés frontline használatával szemben. Tavaly jelent meg egy ellentmondásos közlemény, amelyben arról számoltak be, hogy a 18.805 radiojóddal kezelt betegnél 100 mGy dózisonként 6%-kal nőtt a gyomorrákos- és 12%-kal az emlőrákos halálozás. A közlemény eredményeit a benne észlelt statisztikai és egyéb hibák miatt a Society for Endocrinology and the Brirish Thyroid Association munkatársai megkérdőjelezték és óvatosságra intettek az eredmények elfogadásával kapcsolatban.
A radiojód kezelés egyetlen tablettával történik. A beadás után egy-két hétig nem javasolt gyermekek és várandós anyák közelében tartózkodni, a csecsemők ölelgetését pedig akár hónapokig is tanácsos elkerülni. A kezelés következménye pajzsmirigy alulműködés lehet, mely miatt később hormonpótlás válhat szükségessé. A NICE guideline-ban idézett 5 randomizált, kontrollált vizsgálatban egyöntetűen azt igazolták, hogy a radiojód kezelés - az ophthalmopáthia kivételével- minden esetben előnyösebb a tartós antithyroid gyógyszeres kezelésnél, bár ezen állítás bizonyítékai nem túl erősek. További 8, nem randomizált vizsgálat eredményei pedig nem igazolták, hogy a radiojód kezelések növelnék a daganatos megbetegedések - vagy halálozások – arányát a műtéttel kezelt betegekéhez, vagy a hypertyreoidizmusban nem szenvedőkéhez képest. Terhességben, vagy annak tervezésekor csak a legalacsonyabb dózisban ajánlott az antithyroid gyógyszeres kezelés, a radiojód kezelés egyáltalán nem jön szóba, így ilyen esetekben a műtéti megoldás választandó.
Az ÚJ UK guideline kiemeli, mennyire fontos a hyperthyreoidizmus okának feltárása. Ennek érdekében keresni kell a thyreoidea stimuláló hormon receptor antitesteket (TRAb), és ultrahang-, izotóp- és aspirációs cytológiai vizsgálatot kell bevetni a kórkép pontosítása érdekében.
Források: