Új anyag psoriasisos viszketés ellen
A serlopitant egy kísérleti fázisban lévő szer, mely az agyban gátolja a viszketés érzés kialakulását, ilymódon csökkenti a psoriasisban szenvedő betegek viszketését.
A szert gyártó Menlo Therapeutics (Redwood City, California) vezető kutatóorvosa, Dr. Mary Spellman elmondta, hogy a „psoriasis az egyik leggyakoribb dermatosis, amiben – függetlenül a betegség súlyosságától – a betegek túlnyomó része erős viszketésről panaszkodik.” A viszketés jelentősen befolyásolja az életminőséget, ráadásul a psoriatikus bőrléziók helyi kezelése nem minden esetben csökkenti a viszketést. „Úgy gondoljuk, hogy a serlopitant teljesíti az orvosi elvárásokat”.
A serlopitant egy orálisan alkalmazható neurokinin-1 (NK1) receptor antagonista, melyet különféle viszketéssel járó betegségekben, pl. prurigo nodularisban, ismeretlen eredetű krónikus pruritusban – és természetesen psoriasisban is – vizsgálnak. (A prurigo nodularis rendszerint a középkorú felnőttekben alakul ki és a kórkép hátterében különféle okok szerepelnek, mint pl. a krónikus vesebetegség és az atopiás dermatitis, de ezek kezelése gyakran nem eléggé csökkenti a viszketést).
A serlopitanttal Dr. Sonja Ständer (University of Münster, Németország) és munkatársai már korábban végeztek Németországban egy randomizált, kettős vak, placebóval ellenőrzött vizsgálatot, 127 beteg bevonásával (melynek eredményeit az AAD 2017-es találkozóján elő is adták). Az átlagosan 57,6 éves prurigo nodularisban szenvedő betegnek adott napi 5 mg orális serlopitant a kezelés nyolcadik hetében szignifikánsan csökkentette a viszketést a placebóhoz képest (P=0,0005).
Dr. Spellman az American Acedemy of Dermatology (ADD) 2019-es évi találkozóján ismertette azt a fázis 2, randomizált, kettős vak klinikai vizsgálatot, melyben 18 és 84 év közötti 204 beteg vett részt, átlagos életkoruk 47,5 év volt. A betegek 54,2%-a nő, 85,2%-uk fehér bőrű volt. Minden betegnél plakk psoriasis állt fenn a randomizáció előtti legalább 6 hónapban, mely a testfelületük kevesebb, mint 10%-át érintette. A betegek legalább 4 hete erős viszketésről panaszkodtak, amelynek mértéke a Worst Itch Numeric Rating Scale (WI-NRS) szerint állandó és legalább 7-es erősségű volt. Randomizáció után a betegek fele 8 héten keresztül napi 5 mg serlopitantot, másik fele placebót szedett. A vizsgálat során egyéb, psoriasis-elleni kezeléseket nem engedtek meg, kivéve az enyhe, illatanyagok nélküli emollienseket. Kiinduláskor az átlagos WI-NRS érték a serlopitant és a placebo csoportban is azonos volt (8,3 vs 8,1).
A vizsgálat elsődleges végpontja a WI-NRS érték legalább 4 ponttal történő javulása volt a 8. héten, a másodlagos hatásossági végpont ugyanígy a 4 pontos javulás aránya volt a 4. héten. A negyedik héten a serlopitant csoportban 20,8%, a placebo csoportban 11,5% (4 pontos) javulás volt észlelhető (P= 0,039), a nyolcadik héten az serlopitant csoportban 33,3%, a placebo csoportban 21,1%-ban mértek 4 pontos javulást (P=0,028). Kétségtelen, hogy a serlopitant csoportban egy kissé magasabb volt a mellékhatások aránya (4,9% vs 4,0%).
Az eredmények jól indokolják az új anyag további,fázis 3 vizsgálatban történő tesztelését.
Dr. Joel Gelfand (University of Pennsylvania, Philadelphia) hozzászólásában hangsúlyozta, hogy a krónikus viszketés kezelésére jelenleg nem áll rendelkezésre az FDA által elfogadott gyógymód. A viszketés sok esetben olyan súlyos lehet, hogy alvási problémákhoz, sőt extrém esetben akár öngyilkossághoz is vezethet. Ezért a vizsgálat biztató eredményei reményt adhatnak a krónikus viszketésben szenvedők millióinak.
Dr. Robert Brodell (University of Mississippi Medical Center in Jackson) szerint mindenképp folytatni kell a szájon át szedhető, napi egy tablettás neurokinin-1 receptor antagonistákkal végzett vizsgálatokat. A psoriasis okozta testi elváltozásokat tovább súlyosbítja az állandó viszketés, ami a betegek közel felét érinti. Az antisztaminok egyes betegeknél sikeresen alkalmazhatók, de ez az új típusú hatóanyag is hatásosnak és biztonságosnak látszik.
Forrás:
1. Medscape Medical News > Conference News > AAD 2019
2. American Academy of Dermatology (AAD) 2019 Annual Meeting