Új cefalosporin antibiotikum
Az EMA CHMP pozitívan véleményezte az aerob Gram-negatív baktériumok okozta fertőzések kezelésére szolgáló Fetcroja (cefiderocol) készítményt.
- Új antibiotikum közösségben szerzett tüdőgyulladás kezelésére
- Fluorokinolonok és mellékhatásaik
- Hármas hatóanyagú antibiotikum húgyúti és hasüregi fertőzésekre
- Új szer várható nozokomiális tüdőgyulladás ellen
- Antibiotikumhasználat a multirezisztens baktériumok elleni küzdelemben
- Multirezisztens Gram-negatív kórokozók Németországban és Európában
Az Európai Gyógyszerügynökség emberi felhasználásra szánt gyógyszerekkel foglalkozó bizottsága (CHMP) február 27-én pozitív véleményt fogalmazott meg az aerob Gram-negatív baktériumok okozta fertőzések kezelésére szolgáló Fetcroja (cefiderocol, 1 g-os infúziós oldathoz való por) készítményre (kérelmező: Shionogi B.V.) A Fetcroja igen hatásos a Gram-negatív baktériumok (Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Proteus mirabilis, Pseudomonas aeruginosa és Enterobacter cloacae komplex) okozta fertőzések ellen, ezért kifejezetten olyan felnőtt betegek kezelésére javallott, akiknél a terápiás lehetőségek korlátozottak. A készítményt a fertőző betegségek kezelésében jártas szakorvos írhatja fel, alkalmazása előtt konzultáció ajánlott.
Az Egyesült Államokban a gyógyszer Fetroja néven 2019. november 14-e óta rendelkezik forgalmazási engedéllyel szövődményes húgyúti fertőzések (cUTI, complicated urinary tract infections) javallatra, illetve multidrug-rezisztens Gram-negatív baktériumok, köztük Pseudomonas aeruginosa okozta fertőzések, valamint a vesére kiterjedő fertőzések kezelésére is javasolt. Az FDA a készítményt elsőbbségi engedélyezési eljárás (priority review) keretében hagyta jóvá, és a Fetroja fertőzések kezelésében minősített termék (QIDP, qualified infectious disease product) megjelölést kapott. Ilyen minősítést azok az antibakteriális vagy antifungális szerek érdemelhetnek ki, melyek az FDA kritériumai szerint alkalmasak súlyos vagy életet veszélyeztető fertőzések kezelésére.
A hatóanyagról (cefiderocol)
A Fetcroja hatóanyaga, a cefiderocol (ATC kód: J01DI04) egy sziderofór, azaz magas vasmegkötő képességű cefalosporin (béta-laktám antibiotikum), amely blokkolja a bakteriális sejtfal egyik alkotóelemének, a peptidoglikánnak a képződését.
A béta-laktám antibiotikumok története Sir Alexander Fleming jól ismert felfedezésével, a penicillinnel kezdődött, ami aztán a második világháború során vált a mindennapi gyógyászat részévé. Közös jellemzőjük a négytagú béta-laktám (azetidin-2-on) gyűrű jelenléte. Az egyes penicillinek és cefalosporinok a 6(7)béta-acilamido oldalláncukban különböznek, ez döntően befolyásolja a vegyületek antibakteriális hatásának erősségét és spektrumát. Mivel az oldalláncok módosítása erősen meghatározza az antibakteriális hatást, felszívódást, kiürülést, stb., ezért szinte mindegyik forgalomban levő antibiotikum félszintetikus származék. A cefalosporinokon túlmenően ide tartoznak még például a penicillinek, a karbapenemek és a monociklusos monobaktámok is. Több egyéb antibiotikum családtól eltérően a béta-laktám antibiotikumok karrierje a 40-es évek óta töretlen. Ennek oka egyrészt, hogy a kémiai szerkezet módosításával sikerült mind hatásosabb, szélesebb spektrumú, a rezisztens törzsek ellen is ható új származékokat készíteni, másrészt ezek az antibiotikumok alacsony toxikus hatással rendelkeznek.
Klinikai vizsgálatok, mellékhatások
Az Egyesült Államokban a Fetroja hatásosságát és biztonságosságát a több mint 450 szövődményes húgyúti fertőzésben szenvedő beteg bevonásával végzett multicentrikus, kettős-vak, randomizált APEKS-cUTI fázis II klinikai vizsgálatban (NCT02321800) értékelték imipenem/cilasztatin (IPM/CS) kezeléshez képest. Az eredmények szerint a Fetroja karon kezelt betegek válaszaránya a mikrobiológiai eradikációt és klinikai választ is magában foglaló kompozit elsődleges végpont tekintetében jobbnak bizonyult az IPM/CS kar betegeinél, mivel a betegek 72,6%-a érte el az elsődleges végpontot az IPM/CS kar 54,6%-os arányával szemben. Súlyos nemkívánatos eseményt a Fetroja karon a betegek 4,7%-ánál, míg az IPM/CS kar betegeinek 8,1%-ánál jelentettek. A Fetroja leggyakoribb (a betegek legalább 2%-ánál jelentkező) mellékhatásai a klinikai vizsgálatok során a hasmenés, az infúzió beadási helyén jelentkező reakciók, székrekedés, kiütések, kandidiázis, hányás és hányinger, megemelkedett májenzimszintek, fejfájás, hipokalémia, valamint a köhögés voltak.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
CHMP summary of positive opinion for Fectroja
Cefiderocol: A Novel Siderophore Cephalosporin Defeating Carbapenem-resistant Pathogens