Új protein-kináz gátló krónikus limfocitás leukémia kezelésére
Az EMA CHMP pozitívan véleményezte a krónikus limfocitás leukémia kezelésére szolgáló Calquence (acalabrutinib) készítményt.
- Jó vizsgálati eredményeket mutatott a krónikus limfocitás leukémia elleni acalabrutinib
- A krónikus limfocitás leukémia genetikai háttere az újgenerációs szekvenálás korszakában
- Az anémiák differenciálása
- Utógondozás egyes szolid tumorok és hematológiai neopláziák kezelése után
- Hematológiai újdonságok
Az Európai Gyógyszerügynökség emberi felhasználásra szánt gyógyszerekkel foglalkozó bizottsága (CHMP) július 23-án pozitív véleményt fogalmazott meg a krónikus limfocitás leukémia (CLL, chronic lymphocytic leukaemia) kezelésére szolgáló Calquence (acalabrutinib, 100 mg kemény kapszula) készítményre (kérelmező: AstraZeneca AB). A teljes indikáció szerint a Calquence monoterápiában vagy obinutuzumabbal kombinációban korábban kezeletlen felnőtt betegek CLL-jének kezelésére ajánlott, illetve monoterápiában olyan CLL-ben szenvedő felnőtt betegek számára is javallott, akik már legalább egy korábbi terápiában részesültek. A gyógyszert onkológiai szerek alkalmazása területén jártas szakorvos írhatja fel. Az Egyesült Államokban az FDA már 2019. november 21-én elsőbbségei felülvizsgálat (priority review) keretében jóváhagyta a készítményt CLL és kis limfocitás limfóma (SLL, small lymphocytic lymphoma) indikációkra, és már ennél is korábban engedélyezte köpenysejtes limfóma kezelésére (MCL, mantle cell lymphoma). A Calquence Európában és az USA-ban is megkapta a ritka betegségek gyógyszere (orphan medicine), Amerikában pedig az áttörést jelentő terápia (breakthrough therapy) minősítést.
Az Egyesült Államokban az engedélyezési folyamat a Project Orbis program keretében zajlott. Ezt a kezdeményezést 2019-ben az FDA Oncology Center of Excellence hívta létre, és lényege, hogy egy onkológiai készítmény jóváhagyása során az USA, Kanada és Ausztrália hatóságai összehangoltan, együttműködve járnak el a programba bevont szerek esetében, így a pozitív vélemény (ún. szimultán döntés) mindhárom országban engedélyezést jelent. Az első projektben két szer, a lenvatinib (Lenvima) és a pembrolizumab (Keytruda) közös értékelését végezte a három hatóság, az acalabrutinib a második Project Orbis programban vesz részt.
A hatóanyagról (acalabrutinib)
A Calquence hatóanyaga, az acalabrutinib (ATC kód: L01XE51) a Bruton-féle tirozin-kináz (BTK) aktivitását gátolja úgy, hogy kovalensen kötődik a BTK-hoz. A hatóanyagról részletesebben korábbi cikkünkben már írtunk: Jó vizsgálati eredményeket mutatott a krónikus limfocitás leukémia elleni acalabrutinib.
Az ASCEND és az ELEVATE-TN klinikai vizsgálatokról
A Calquence biztonságosságát és hatásosságát az az ASCEND (NCT02970318) és az ELEVATE-TN (NCT02475681) randomizált fázis III vizsgálatok során elemezték. Az ELEVATE-TN vizsgálatban az acalabrutinib monoterápiában vagy obinutuzumabbal (Gazyva) kombinációban történő alkalmazásának biztonságosságát és hatásosságát értékelték CLL indikációban, korábban nem kezelt betegeken a klórambucil-obinutuzumab terápiához képest. A vizsgálatba bevont 535 beteget három vizsgálati karra randomizálták 1:1:1 arányban (klórambucil+obinutuzumab, 100 mg/nap Calquence+obinutuzumab, illetve 100 mg/nap Calquence monoterápia). Az elsődleges végpont a betegek progressziómentes túlélése (PFS) volt, a másodlagos végpontok között a monoterápiában történő alkalmazás hatásossága és biztonságossága, valamint az objektív válaszarány, a következő kezelésig eltelő időszak hossza (TTNT, time to next treatment) és a teljes túlélés (OS, overall survival) szerepeltek. Az ASCEND vizsgálatban 310 relapszáló vagy refrakter CLL-ben szenvedő, már legalább egy korábbi szisztémás terápiában részesült beteget randomizáltak acalabrutinibre vagy a vizsgáló választása szerinti másik kezelésre (vagy idelalizib+rituximab [Zydelig+Rituxan] vagy bendamusztin+rituximab terápiára). Mindkét vizsgálatban közös eredmény volt, hogy a Calquence kezelést követően a betegek progressziómentes túlélése szignifikánsan hosszabbnak bizonyult a komparátor szereknél tapasztalthoz képest, sőt, a teljes túlélés medián időtartamát a rendelkezésre álló utánkövetési időszakban nem is sikerült felmérni. A CLL-ben szenvedő betegeknél az acalabrutinib alkalmazása során tapasztalt leggyakoribb (≥30%) mellékhatások az alábbiak voltak: anémia, neutropénia, trombocitopénia, fejfájás, felsőlégúti fertőzések és hasmenés.
Az emberi felhasználásra szánt gyógyszerek bizottsága (CHMP) által a júliusi ülésen adott pozitív vélemény a forgalmazási engedély kiadásának érdekében lefolytatott eljárás egyik legfontosabb állomása. A CHMP állásfoglalása most az Európai Bizottság elé kerül, és az intézmény dönt az uniós forgalomba hozatali engedély kiadásáról a CHMP pozitív véleményének kiadásától számított 67 napon belül. A termék alkalmazásával kapcsolatos részletes információkat az alkalmazási előirat (SmPC - Summary of Product Characteristics) tartalmazza majd, mely az Európai Unió összes hivatalos nyelvén elérhető lesz, amint az Európai Bizottság kiadja a forgalomba hozatali engedélyt. A forgalomba hozatali engedély kiadását követően az egyes uniós országok tagállami szinten döntenek majd a készítmény áráról és támogatásáról, figyelembe véve a gyógyszernek az adott ország nemzeti egészségügyi rendszerében betöltött várható szerepét, felhasználását.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Summary of opinion – Calquence
Calquence approved in the US for adult patients with chronic lymphocytic leukaemia
Acalabrutinib Shows Promise for Frontline CLL Treatment
Calquence Treatment Improves Survival in Chronic Lymphocytic Leukemia
Project Orbis: FDA approves acalabrutinib for CLL and SLL