Új terápiás módszer májrákban
Egy új terápiás kombináció egerekben szignifikánsan lassította a májrák növekedését, illetve meghosszabbította a kísérleti állatok élettartamát.
A University of Missouri School of Medicine alapkutatást végzőkből és orvosokból álló munkacsoportja egy olyan integratív terápiát fejlesztett ki, mely a minimálisan invazív rádiófrekvenciás ablációt (RFA) ötvözi a sunitinibbel történő gyógyszeres kezeléssel. Önmagában alkalmazva mindkét kezelési módszer csak mérsékelten hatásos a májrák terápiájában. A kutatók abból a hipotézisből indultak ki, hogy a két terápiás módszer párosítása erőteljesebb hatást biztosít azáltal, hogy az immunválasz aktiválásával a májráksejtek célba vételére és elpusztítására serkenti a szervezetet. A kísérletek azt bizonyították, hogy a kombinációs kezelés során pontosan az történik, amit a kutatók feltételeztek.
Guangfu Li molekuláris biológus és immunológus és csapata a tumoros kísérleti egereket sunitinibbel kezelte, hogy elnyomja azon képességüket, amelynek segítségével el tudnak „rejtőzni” a szervezet immunrendszere védekező mechanizmusai elől. Ezt követően RFA-t alkalmaztak a tumorellenes immunválasz beindítására. Terápiás elképzelésük tesztelésére a kísérleti egereket négy csoportba osztották: az első csoportot a kontrollállatok alkották, a második csoport csak sunitinibet kapott, a harmadik csoport csak RFA alkalmazásában részesült, míg a negyedik csoportnál RFA-t és sunitinibet is bevetettek. Ezt követően mágnesrezonanciás (MR) képalkotással 10 héten keresztül kísérték figyelemmel a tumor progresszióját. Azt találták, hogy a kombinációs kezelésben részesült állatoknál szignifikánsan lelassult a tumor növekedése. Ezzel együtt ebben a csoportban szignifikánsan hosszabb túlélést sikerült elérni, mint a többi állatnál.
„Eredményeink arra utalnak, hogy a sunitinib és RFA kombinációját jelentő integrált terápia hatásos stratégiát jelent, mely hatásában felülmúlja a kezelés összetevőinek önmagában történő alkalmazásával elérhető választ, szignifikánsan csökkenti a daganat növekedését és meghosszabbítja a kezelt egerek életkilátásait” – nyilatkozta a közlemény társszerzője, Eric Kimchi, az Ellis Fischel Cancer Center onkosebészeti és általános sebészeti osztályának vezetője.
A szerzők azt tervezik, hogy a kombinációs terápia hatásosságát következő lépésként egereken, végül embereken is tesztelik majd.
„A sunitinibet RFA-val ötvöző kombinációs terápia fontos előrelépést hozhat a rákhalálozás vezető okai közé tartozó májrák kezelésében, mivel rövid idő alatt átültethető a klinikai gyakorlatba, hiszen az Egyesült Államok élelmiszer-és gyógyszerfelügyeleti hatósága (FDA, Food and Drug Administration) korábban a sunitinibet és az RFA-t is engedélyezte, ezért külön engedélyeztetés nélkül is alkalmazhatók onkológiai betegségek kezelésére” – bizakodnak a szerzők, akik eredményeiket a Journal for ImmunoTherapy of Cancer című lapban hozták nyilvánosságra.