Kombinált antivirális kezelés gyorsítja a COVID-19-ből való felépülést
Egy hármas antivirális kombináció gyorsította az enyhe vagy mérsékelt súlyosságú COVID-19-ből való felépülést.
- Szív- érrendszeri betegek ellátása a járvány idején
- Szívinfarktus ellátása a COVID-19 járvány alatt
- COVID-19 és más betegségek
- COVID-19 prognózisa diabetesben
- A COVID-19 a vesét is megtámadja
- Kell-e mesterséges lélegeztetés COVID-19 pneumoniában?
- Kardiopulmonális újraélesztés a COVID-19 járványban
- A gyermekek és felnőttek COVID-19 fertőzésének különbségei
- Kaphat-e az asztmás beteg szteroidot a COVID-19 idején?
- A COVID-19 fertőzéshez társuló véralvadási zavarok
- Tanácsok az intenzív osztályos személyzet jóllétének megőrzéséhez a koronavírus-járvány alatt és után
Kulcsszavak: Covid-19, lopinavir, ritonavir, ribavirin, remdesivir, baricitinib, a Covid-19-ben elhunyt eü. dolgozók listája
Hong-Kongban egy Fázis II, nyílt, randomizált vizsgálatot végeztek enyhe, vagy mérsékelt súlyosságú COVID-19-ben szenvedőkön. A 86 értékelhető betegnél az orrgarati kenet negatívvá válása átlagosan 7 napig tartott a lopinavir/ritonavir + ribavirin + interferon beta 1b kombinált kezelésnek köszönhetően, szemben a lopinavir/ritonavir kezeltekkel, akiknél a kenet átlagosan 12 nap múltán vált negatívvá (P=0,0010). A vizsgálatban a kombinált kezelést a következő séma szerint alkalmazták: 14 napon át lopinavir 400 mg/ritonavir 100 mg 12 óránként, ribavirin 400 mg 12 óránként, 3 adag 8 millió IU interferon beta-1b másnaponként.
A kombinált kezelésnek köszönhetően előbb enyhültek a tünetek és a betegek előbb hagyták el a kórházat, mint azok, akiket csak lopinavir/ritonavir terápiát kaptak. A National Early Warning Score 2 (NEWS2) szerint a kombinált kezelés esetén szignifikánsan rövidebb volt a tünetek teljes visszafejlődése, a kórházi kezelés csak 9 napig tartott, szemben a kontroll csoport beteginek 14,5 napos kórházi benntartózkodásával (HR: 2,72, P=0,016). A SARS-CoV-2 vírus jelenléte határozottan csökkent az orrgaratban, a garatban, a szájgarati nyálban és a székletben is. Az interleukin 6 (IL-6) szérum-szintjei a kombinációval kezelteknél a 2., 6. és 8. kezelési napokon lényegesen alacsonyabbak voltak, mint a kontroll csoport megfelelő értékei. Ha azonban a tünetek megjelenése után 7 napot, vagy annál többet vártak a kezelés indításával, akkor nem volt különbség a hármas kombinációval kezeltek és a kontrollok között.
Mellékhatások a kombinációval kezelt 86 betegből 41-nél jelentkeztek. a kontroll csoport 41 betege közül 20-nál. Leggyakoribb volt a hasmenés, az összes 127 beteg közül 52-nél, láz 48 esetben, hányinger 43 esetben volt, a májfunkciók 18 esetben romlottak. A mellékhatások rendszerint 3 nap alatt oldódtak. Súlyos, halálos mellékhatás nem volt, a kontroll csoportban egy betegnél kellett abbahagyni a kezelést a májfunkciók rosszabbodása miatt.
A vizsgálatot vezető Prof. Dr. Kwok-Yung Yuen (University of Hong-Kong) szerint „bebizonyítottuk, hogy enyhe-közepes COVID-19 fertőzésben a tripla gyógyszeres kombináció rapidan csökkenti a vírusok jelenlétét, a tüneteket, ugyanakkor a kezelés biztonságos és jól tolerálható.” Mivel a vizsgálatban csak kevés beteg szerepelt és az elrendezés nyílt volt, a szélesebb körű terápiás konzekvenciák levonása csak a szerekkel végzett nagy Fázis III randomizált vizsgálat elvégzése előtt nem lehetséges.
Dr. Benjamin Medoff (Massachusetts General Hospital, Boston) kommentárjában az interferont tartalmazó hármas kombinációt logikus elgondolásnak tartja, ugyanakkor hangsúlyozza, hogy a vizsgálók csak könnyebb eseteket kezeltek, súlyos, intenzíven fekvő betegeket nem.
A lopinavir/ritonavir kombinációt világszerte HIV/AIDS esetekben használják és régebbi megfigyelések arra utaltak, hogy ribavirinnel kombinálva mérsékelte a korábbi SARS-CoV és MARS-CoV vírusok által okozott súlyos akut respiratorikus szindrómát (SARS), és csökkentette a gépi lélegeztetés szükségletét. Ugyanakkor a SARS és MERS esetén a vírus terhelés (viral load, a legnagyobb vírusszám) kb. 7-10 nappal a tünetek kezdete után, míg a COVID-19-nél az influenzával egyezően a fertőzés elején jelenik meg. Az influenzánál szerzett tapasztalatok is azt mutatják, hogy a kombinált antivirális kezelés jóval hatásosabb az egy gyógyszeres kezeléseknél, különösen ilyen nagy mennyiségű vírusszám eseteiben.
A Medscape Healthcare Worker Memorial 65 oldalon ABC sorrendben felsorolja a frontvonalban dolgozó, Covid-19-ben eddig elhunyt és a listát vezetők számára bejelentett egészségügyi dolgozók nevét. A Medscape szeretné, ha nevük nem merülne feledésbe (In memoriam: healthcare workers who have died of COVID-19.).
Források:
1. Kincaid E. COVID-19 daily: antiviral combo, hospital volumes. Medscape Medical News May 111, 2020.