Légszennyezettség és COVID-19 halálozás
Louisiana államban a vegyi gyárai által okozott légszennyezés jelentősen növelte a koronavírus miatti halálozás valószínűségét.
Az összefüggés Louisiana falusi, vidéki területein és New York állam sűrűn lakott területein egyaránt kimutatható volt. A ProPublica és a State University of New York College of Environmental Science and Forestra által végzett új kutatások azt mutatták, hogy a COVID-19 nagyobb eséllyel válik súlyossá, illetve okozhat halált, ha a megbetegedett személy környezetének levegőjében veszélyes anyagok fordulnak elő.
Egy, a Journal of Environmental Research Letters-ben 2020. szeptember 11-én online megjelent tanulmány 3100 amerikai megye adatai alapján azt igazolta, hogy a légszennyezettség - ezen belül is a veszélyes légnemű szennyezőanyagok (hazardous air pollutants, HAP) - mértéke szoros összefüggést mutatott a koronavírus miatti halálozással. Az amerikai Environmental Protection Agency (EPA) veszélyes szennyezőanyagoknak nevezi azokat a kémiai termékeket, amelyeknél bizonyítottan vagy valószínűsíthetően rákot és egyéb súlyos betegségeket okozhatnak. A Clean Air Act ezért szigorúan szabályozza az ilyen anyagokat kibocsátásának mértékét és speciális környezetvédelmi intézkedéseket ír elő a levegőt szennyező vállalatok számára.
A veszélyes anyagok levegőbe való kikerülése magyarázatot ad arra, hogy miért egyenlőtlen a COVID-19-es halálozás megoszlása a West Baton Rouge Parish-hoz tartozó Port Allen-ban. Parish-ban az egy főre eső COVID-19 halálozás az USA megyéiben mért legmagasabb 3%-ba esik és Louisiana szomszédos ipari területei szintén vezető helyet foglalnak el a halálozási listában.
A COVID-19 és a légszennyezés
A koronavírus pandémia szeptember közepéig már 189.000 életet követelt az USA-ban. A Louisiana államban elhunyt 4900 személy alkalmat teremtett egy olyan népegészségügyi vizsgálatra, melyben a légszennyezés rövidtávú és hosszútávú népegészségügyi hatásait egyaránt tanulmányozni lehet. Az analízisben számos változót figyelembe vettek, pl. népsűrűség, jövedelem, rassz, életkor, olyan közösségi egészségi indikátorok, mint a dohányosok, kövérek, megelőzhető kórházi tartózkodások és fizikai inaktivitás prevalenciája.
Már korábbi vizsgálatok is igazolták a légzőszerveket megtámadó vírusok okozta halálozás és a légszennyezés közötti összefüggéseket. Tavaly a Times-Picayune és a The Advocate and ProPublica nyilvánosságra hozta az EPA mintájára a Mississippi alsó folyásnál lévő ipari negyedről szóló jelentéseit, melyben a környéket Polluter’s Paradise-nak nevezte és igazolta, hogy a levegőben lévő mikroszkópikus méretű szennyező részecskék növelik az egészségkárosodások mértékét és a halálozást. Az iparnegyedekből, az erőművekből és a gépkocsikból származó veszélyes légnemű szennyezőanyagok okozta szennyezés mértékének jellemzésére a 2014-es National Air Toxic Assessment (NATA) használatos, amely a légzőszerveket befolyásoló szennyezést a "légzőszervi veszélyességi érték" (respiratory hazard index) nevű változóval fejezi ki. A ProPublica és a State University of New York College of Environmental Science and Forestra eredményei azt mutatták, hogy a légzőszervi veszélyességi érték megyénkénti növekedése összhangban van a COVID-19 halálozás növekedésével. Az összefüggés a veszélyes légnemű szennyezőanyagoknak való kitettség minden szintjén fennáll, még az EPA által elfogadható szinteknél is.
Rák Folyosó
A Mississippi mentén egy iparosodott sáv húzódik Baton Rouge-tól New Orleansig, amelyet „Rák Folyosóként” (Cancer Alley) emlegetnek, mivel jól ismert, hogy a helyi vegyianyag kibocsájtás egészségi kockázattal társul. Az EPA adatai szerint West Baton Rouge Parish-ban magasabb a légzőszerveket károsító légszennyezés, mint az USA megyéinek 99%-ában. A légszennyezés és az asztma közötti régóta ismert összefüggés a környék lakói esetén is érvényesül. feltételezések szerint a levegőbe került szennyezőanyagok megakadályozzák a szervezet immunrendszerét abban, hogy meg tudja különböztetni a veszélytelen allergéneket a veszélyes részecskéktől, pl. a vírusoktól. Az amerikai Centers for Disease Control and Prevention szerint COVID-19 fertőzés súlyos következményeinek kockázata jóval nagyobb az asztmás betegkben.
Dr. Michael Brauer (University of British Columbia) szerint egyértelműen bizonyított a légszennyezés és a légzőszervi fertőzések kapcsolata. „A légszennyezés növeli a vírusos, vagy bakteriális megfertőződés valószínűségét, és a fertőzés súlyosságát.”
De a COVID-19-et súlyosbító légszennyezés maradandó egészségkárosodást képes okozni, akkor is, ha a belélegzett levegő a SARS-CoV-2-vel történő megfertőződéskor épp tisztább levegőt lélegzünk be, mert a tartós légszennyezettség hatása maradandó. Dr. Vijay Limaye (Natural Resources Defense Council’s Science Center) elmondta, hogy a New Yorkban márciusban és áprilisban a lezárások miatt rövid időre valóban csökkent a légszennyezés, de ez alig védte meg a hosszantartó expozíció miatt szenvedő lakosságot. „Egyes esetekben a tüdőnk, az agyunk, a szívünk légszennyezés miatti károsodása visszafordíthatatlan. Az ilyen expozíciók által okozott károsodásokat még hónapokig, vagy évekig tartó tiszta levegő belégzése sem csökkenti.”
Asztma Folyosó
A ProPublica és a State University of New York (SUNY) kutatói két változó (a COVID-19 halálozás és a légzőszerveket érintő légszennyezés mennyisége) alapján állították sorba az ország megyéit. A lista vezető helyét a COVID-19 által leginkább érintett Bronx foglalta el (júliusig 100.000 lakosra 281 COVID-19-es halál jutott, a "légzőszervi veszélyességi érték" = 0,73. West Baton Rouge a 10. helyre került (100.000 lakosra 125 COVID-19 halál esett, de a "légzőszervi veszélyességi érték"= 0,94 volt). A Dél-Bronx légszennyezésért elsősorban a hulladék (meddő)-átrakó állomások, a fosszilis tüzelőanyaggal működő erőművek és a nagyteljesítményű diesel járművek felelősek, és itt annyira rossz a levegőminőség, hogy az államban itt történik a legtöbb kórházi felvétel asztma, nem csoda, hogy a COVID-19 halálozás is igen súlyso mértéket öltött,
New York City mind az 5 városrésze – Staten Island kivételével – a lista első 20 helyére került, a maradék helyeket Louisiana, Alabama, Georgia ipari létesítményeit és erőműveit tartalmazó megyéi foglalják el, ahol viszont ritkább a népsűrűség. New Yorkhoz hasonlóan Louisiana is 5 megyével képviselteti magát az első 20-ban, ezek a Mississippi folyam alsó szakaszánál, Louisiana állam „kémiai folyosóján” találhatóak, többek között West Baton Rouge Parish is ide tartozik.
Források: