A szálló por növeli a légúti fertőzések kockázatát
A szálló por (szmog) koncentrációinak rövid kiugrásai különösen kisgyermekekben növelik a légúti fertőzések kockázatát.
A szálló porként a lebegőben lebegő apró (nm, µm) szemcseméretű részecskéket (paticulate matter/PM) emlegetjük, melyek összetétele rendkívül változatos: mérgező és ártalmatlan, szilárd és folyékony halmazállapotú anyagok is lehetnek. Ezek könnyen penetrálnak a légzőszervekbe, a keringésbe és az idegrendszerbe, káros hatásukat egyre több kutatás bizonyítja
A 2,5 µm-nél kisebb részecskék (PM2,5) , így pl. a kifpufogó gázok nehézfémei , alacsonyan lebegnek a talajszínt fölött, ezért a kisgyermekekre különösen károsak. Dr. Benjamin D. Horne (Salt Lake City, Utah) és munkatársai azt vizsgálták, hogy a levegő PM2,5 szennyezettsége milyen összefüggésben van a gyermekek, valamint a 18 évesnél idősebb fiatalok és a felnőttek akut alsó légúti fertőzéseivel (ALRI, acute lower respiratory infections).
Mindent egybevetve úgy találták, hogy a magasabb PM2,5 expozíció emelte a 0-2 éves, a 3-17 éves gyermekek, valamint a 18 évnél idősebb fiatalok és a felnőttek akut alsó légúti fertőzéseinek (ALRI, acute lower respiratory infections) számát.
A kutatók a kórházuk területéhez tartozó Utah állam északi-centrális részén fekvő Wasatch Front város lakosait vizsgálták 1999 és 2016 között, ahol a környező magas helyek miatt a légtérben gyakran megrekednek a kibocsájtott szennyező anyagok. Az American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine c. lapban 2018. április 13.-án online megjelent tanulmányukban összesen 146,397 ALRI-ben szenvedő beteg adatait értékelték ki: 112,567 beteg 0-2 éves volt (76,9%), 17,558 beteg volt 3-17 éves (12%), és 16,272 beteg volt 18 éves, vagy idősebb (11,1%). A légúti fertőzések száma a légszennyezés után 3 héttel volt a legmagasabb, de még a 4.héten is statisztikailag szignifikánsan emelkedett volt. Az RSV-(respiratory syncytial virus, kevésbé elterjedt nevén „légúti óriássejtes vírus”) fertőzések leginkább a PM2,5 szennyezés után 2 héttel kezdődtek, de a csúcsot szintén a harmadik hétnél érték el. Az RSV-fertőzés és a bronchiolitis leginkább a 0-2 éves kisgyermekeket érintette. A brochiolitis különös figyelmet érdemel, mivel ez elsősorban az egészen fiatal csecsemőknél jelentkezett. Az influenza elsősorban az idősebb gyermekeket és a felnőtteket érintette, és a többi említett légúti megbetegedéseknél korábban érte el csúcsértékét. E megfigyelés jelentőségét az adja, hogy a korábbi vizsgálatok csak hosszabb ideig tartó környezeti PM2,5 légszennyezés után észleltek magasabb influenza/pneumonia morbiditást és mortalitást.
A vizsgálat igazolta, hogy a PM2,5 lényszennyezés mind az RSV-re, mind az influenzára érzékenyebbé tette a betegeket. Az emelkedett PM2,5 légszennyezés különösen a kórházban fekvők állapotát befolyásolta, összesen 107 beteg halt meg 30 napon belül ALRI-ben, közülük 17 (0,015%) volt 0-2 éves, 9 volt 3-17 éves (0,051%) és 81 (0,498%) volt a felnőttek csoportjában. A helyi egészségügyi intézményeknek tehát fel kell készülniük, hogy egy-egy emelkedettebb légszennyezés után a légúti betegségek megszaporodnak, a betegek állapota súlyosbodhat, és a helyi közösséget figyelmét is fel kell hívniuk a fertőzések kockázatának fokozódására.
Forrás:
2. American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine