Új vizsgálati antivirális terápia a COVID-19 kezelésére
A Gladstone Institutes egy merőben új mechanizmusú a belélegezhető antivirális készítményen dolgozik, amely a variánsok többsége ellen is hosszú ideig tartó védelmet biztosíthat.
Ahogy a SARS-CoV-2 vírus mutálódik, egyre újabb variánsai keletkeznek, amelyek sikeresebbek az immunitás megkerülésében és a korábbi változatoknál gyorsabban is terjednek. A kutatók folyamatosan versenyt futnak a variánsokkal, és a gyógyszercégek is arra kényszerülnek, hogy állandóan teszteljenek és módosítsák vakcináikat a vírus legújabb variánsához. Ez nagyon hasonló az influenzaoltások esetéhez, amikor a vakcinát évről-évre a legújabb törzshöz kell igazítani – azzal a különbséggel, hogy a SARS-CoV-2 gyorsabban változik, mint az influenza.
A Gladstone Institutes tudósai egy alapvetően más megközelítést alkalmazva felfedeztek egy új típusú vírusellenes gyógyszert, amely képes nyomon követni a vírus evolúcióját. Ez jelentősen csökkenti annak esélyét, hogy az új variánsok esetében a kezelés hatékonysága csökkenne. A Cell folyóiratban december 9-én megjelent új tanulmányukban a kutatók egy intranazálisan beadható, egyszeri adagolású kezelést fejlesztettek ki a SARS-CoV-2 ellen. Újszerű megközelítésük a terápiás interferáló részecskék (therapeutic interfering particles, TIPs) elgondolásán alapul, amelynek úttörője a Gladstone vezető kutatója, Dr. Leor Weinberger.
De mik is azok a TIP részecskék?
Amikor egy vírus, mint a SARS-CoV-2 is, megfertőz egy sejtet, átveszi az irányítást a sejt biokémiai gépezete felett, és egy olyan gyárrá változtatja, ami még több vírust termel. A TIP-eket arra tervezték, hogy a vírus replikációs gépezetét használva a megfertőződött sejtet vírusgyártó üzemből egy terápiás hatóanyagot termelő gyárrá alakítsa át. Ha azt mondjuk, hogy a vírus a „gépeltérítő”, akkor a TIP a „gépeltérítőt téríti el”, saját fegyverét fordítva a vírus ellen. És ahogy a vírus fejlődik, átalakul, a TIP-ek ugyanezeket a mutációkat adoptálják, mivel nekik is szükségük van a vírus gépezetére a szaporodáshoz. Ez azt jelenti, hogy a TIP-ek követik a vírus evolúcióját.
"A vírusok dinamikusak, mutálódnak, a jelenlegi orvosi ellenlépéseink azonban statikusak - alapvető eltérés van tehát az eszközeink és a kezelni próbált betegségek között" - nyilatkozta korábban Weinberger. "Végső soron, ha hatékonyan akarjuk megfékezni az olyan vírusokat, mint a SARS-CoV-2, olyan terápiákra lesz szükségünk, amelyek áthidalják ezt az eltérést, és lépést tartanak a vírus fejlődésével." Weinberger és kutatócsoportja a december 9-i Cell cikkben pont erről ad hírt: sikerült kifejleszteni egy TIP-et a SARS-CoV-2 ellen – azaz az első olyan vírusellenes szert, amely képes nyomon követni a vírus evolúcióját.
A vizsgálatban a kutatók a TIP-et betegekből vett sejteken tesztelték. Lipid nanopartikulumokat alkalmaztak (hasonlóan ahhoz, ahogyan a Moderna és a Pfizer mRNS-vakcináit is beadják), a TIP-et egyszeri adagként élő fertőzött hörcsögöknek adagolták intranazálisan a fertőzés előtt vagy után. A kezelés századrészére csökkentette a vírusterhelést a tüdőben. Megállapították továbbá, hogy a TIP-ek a fertőzött sejtből felszabaduló vírusrészecskék számának csökkentésével előzték meg a megbetegedést. A TIP-ek csökkentették a gyulladást is, amely a COVID-19 számos szövődményét okozhatja, és megakadályozták a tüdőödéma kialakulását, ami a COVID-19-hez kapcsolódó halálesetek fő oka. Ráadásul csak egyetlen adagra volt szükség, mivel a TIP-ek vírusellenes tulajdonságaikat a vírus jelenlétében új sejtekre is át tudták terjeszteni. A kutatók bebizonyították, hogy a TIP-ek hatásosak a SARS-CoV-2 különböző variánsai ellen: először az elsőként Nagy-Britanniában azonosított alfa, majd utána a Dél-Afrikában felfedezett béta variáns ellen, végül pedig a 2003-as SARS vírus ellen vizsgálták a készítményt. Jelenleg több újabb variánssal is folynak vizsgálatok.
A TIP-ek ötlete eredetileg azért született, hogy a HIV jelentette fenyegetést olyan megközelítéssel oldják meg, amely leküzdheti az antivirális gyógyszerekkel szemben kialakuló rezisztenciát, és egyszeri beadású terápiaként működhet. Kifejezetten a legkorlátozottabb erőforrásokkal rendelkező környezetben, például a szubszaharai Afrikában élő, legnagyobb kockázatot jelentő népességcsoportok kezelésére tervezték. Amikor a COVID-19 világjárvány kitört, Weinbergert és kutatócsapatát megkereste a HIV-vel kapcsolatos klinikai vizsgálataikat addig finanszírozó amerikai kormány, hogy a TIP megközelítést a SARS-CoV-2 vírusra is alkalmazzák. A csoport most azon dolgozik, hogy a HIV és a SARS-CoV-2 vírusra vonatkozó TIP-eket gyorsan klinikai vizsgálatokba állítsák, amelyeket indulásuktól már a Nemzeti Egészségügyi Intézetek (NIH) és az Egyesült Államok Védelmi Minisztériuma fog tovább finanszírozni.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült: