hirdetés

Prof. dr. Beró Tamás cikkei

  #1
2008-09-01 00:00:00
A laktózintolerancia rendkívül széles körben elterjedt betegség, a világ lakosságának nagyobbik felét érinti. Kialakulásával, gyakoriságával, diagnosztikájával és terápiájával csak az 1960-as évek végén kezdtek részletesebben foglalkozni. Háttérben a laktóz felszívódási zavara áll, ezt a vékonybél-nyálkahártya epithelialis sejtjeinek kefeszegélyében lokalizálódó laktáz (b-galaktozidáz) relatív vagy abszolút hiánya okozza. A tejcukor a laktáz hatására glükózra és galaktózra hidrolizálódik. Ez a két monoszacharid aktív transzporttal szívódik fel a vékonybélből. A felnőttek jelentős részében az enzim aktivitása a 3–5. életévtől fokozatosan csökken, s 20 éves korban már csak egytizede a csecsemőkorban kimutathatónak. Az enzimaktivitás-csökkenés recesszív, autoszomális öröklődésmenetet mutat. Ezeknél a felnőtteknél alakul ki nagyobb mennyiségű tej vagy tejtermék fogyasztását követően a laktózintolerancia klinikai képe. Ez az állapot/betegség tehát felnőttkori laktázelégtelenségnek is nevezhető. Laktózintolerancián a klinikai tünetekkel társuló laktózemésztési zavart értjük (1. ábra).
  Ennek megfelelően felnőtteknél gyakori a hypolactasia vagy a nagyon alacsony laktázaktivitás a vékonybél nyálkahártyájában; ez a világ népességének körülbelül 33–55%-át érinti. A genetikailag programozott hypolactasia így nem betegségnek, hanem a humán fiziológia egy tipikus állapotának tekinthető. Ennek ellenére táplálkozás-élettani problémákat, betegségeket eredményez.
  #2
2007-05-01 00:00:00

  Arovatban két egymástól független, de egymással mégis összefüggő gasztroenterológiai közleményt tanulmányozhat az olvasó kiváló hazai szakértők kommentálásával.
   Az első közleményben egy esetbemutatás elemzése kapcsán B. Adam és munkatársai a funkcionális emésztőrendszeri betegségek tünetorientált kritériumait, a kivizsgálás algoritmusát, differenciáldiagnózisát és terápiáját tekintik át.
   Az utóbbi években egyre nagyobb jelentőséget tulajdonítunk a funkcionális gasztroenterológiai betegségeknek. A gazdaságilag fejlett országokban a lakosság 35–40%-át érinti a betegség. Érdekes, hogy az iparilag fejletlen, fejlődő országokban (India, Közel-Kelet, afrikai országok) előfordulási arányuk lényegesen kisebb. Nyugaton ez a betegségcsoport az orvos–beteg találkozások leggyakoribb oka.Mindezért intenzív kutatómunka folyik a kérdéses kórképek patomechanizmusának kiderítésére, a tünetek magyarázatára, a betegségek egymástól való elkülönítésére és az eredményes terápia kidolgozására.

hirdetés
hirdetés

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.