Új biomarker a májrák korai kimutatására
A vér DGF15 szintje előre jelzi a megnövekedett tumorkockázatot, lehetővé téve a kezelés korai megkezdését.
- Májrák kezelése 3D-nyomtatott gyógyszeradagoló filmmel
- Új teszt tumorok agresszivitásának kimutatására
- A hepatitis B és C átfogó szűrése mint hatékony rákprevenciós eszköz és a két fertőzés felszámolásának előfeltétele
- Új marker GI eredetű rákbetegségek kimutatására
- Új biomarker agresszív cholangiocarcinoma kimutatására
- Új terápiás módszer májrákban
- Az atezolizumab hatásosabb a szorafenibnél hepatocelluláris carcinomában
- Ramucirumab hepatocelluláris karcinómára
- Cabozantinib és májrák
- Korai hepatocelluláris carcinoma radioembolizációja
- A primer májdaganat gyógyszeres kezelési lehetőségei
- Nagyméretű hepatocelluláris karcinóma laparoszkópos reszekciója és a barcelonai kritériumok
- Alfa-1-antitripszin-hiány a máj betegségeinek hátterében
A Alimentary Pharmacology & Therapeutics folyóiratban június 3-án jelent meg az Osaka University kutatóinak cikke, amelyben megállapították, hogy azoknál a szteatózisban szenvedő májbetegeknél, akiknek vérében magas a 15-ös növekedési differenciálódási faktor (GDF15; growth differentiation factor) szintje, nagyobb valószínűséggel alakul ki májrák. A vér GDF15-szintjének a máj rugalmasságát, elaszticitását (stiffness) jelző mutatókkal való kombinálásával hatékonyabban azonosíthatók azok a betegek, akiknél nagy a kockázata a májrák kialakulásának, a máj állapotromlásának és a kedvezőtlen betegségkimenetnek.
A máj elzsírosodásával kapcsolatos betegségek a világ számos országában egyre nagyobb számban fordulnak elő, és a betegek számának növekedésével együtt jár az állapothoz kapcsolódó májrákos esetek számának emelkedése is. A májrák gyakran akkor fordul elő, amikor a máj megkeményedik és májzsugor, fibrózis alakul. A májrák azonban bizonyos arányban akkor is előfordul, ha a máj csak enyhén keményedik meg. Ennek oka, hogy nagyon magas az enyhén megkeményedett zsírmájban szenvedő betegek száma, ami rávilágít a jobb előrejelző markerek szükségességére.
Ebben a tanulmányban a kutatócsoport a vér GDF15-szintjét mérve kimutatta, hogy a szteatózisban szenvedő betegeknél nagyobb valószínűséggel alakul ki májrák, ha a vérük GDF15-szintje magas. Ezenkívül a magas GDF15-szintű vérrel rendelkező betegeknél nagyobb valószínűséggel alakul ki májelégtelenség, ascites, hepatikus encephalopathia és más, májcirrózissal kapcsolatos szövődményes betegség, ami egyrészt a kórházi kezelések magasabb arányához, másrészt rossz prognózishoz vezet.
Az alacsony kockázatot jelző májelaszticitású betegeknél (Fibrosis (FIB)-4 index < 1,3) ritkán alakult ki májrák; ezért a kutatócsoport új módszert dolgozott ki a májrák hatékonyabb kimutatására a vér GDF15-szintjének és a FIB-4 index > 1,3 (a májelaszticitás közepes és magas kockázatát jelző) értékének kombinálásával.
Ez a megközelítés lehetővé teszi a májrák kialakulásának magas kockázatával rendelkező, a máj állapotának romlásával küzdő és a rossz prognózisú betegek hatékonyabb azonosítását.
Ezen eredmények alapján a GDF15-értékek használata a zsírmájban szenvedő betegeknél klinikai alkalmazásokban, például a nyomonkövetési vizsgálatok és a májrákszűrések gyakoriságának optimális beállításához, a májrák korai felismerésére szolgáló hatékony szűrőrendszer létrehozásához vezethet.
“A májrákot a zsírmáj kialakulásának talaján gyakran már előrehaladott stádiumban fedezik fel” - nyilatkozta a cikk első szerzője, Hayato Hikita. “A szteatózisból eredő májrák kialakulására hajlamos betegek azonosításával és rendszeres vizsgálatok elvégzésével a májrák korai stádiumban történő felismerése és kezelése is lehetővé válhat. A májrák korai felismerése és kezelése várhatóan a prognózis javulásához vezet majd.”
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Irodalmi hivatkozás:
Shusuke Kumazaki et al, Serum growth differentiation factor 15 is a novel biomarker with high predictive capability for liver cancer occurrence in patients with MASLD regardless of liver fibrosis, Alimentary Pharmacology & Therapeutics (2024). DOI: 10.1111/apt.18063