Új marker GI eredetű rákbetegségek kimutatására
A japán kutatók által felfedezett SDF-4 tumormarker többfajta gasztrointesztinális eredetű ráktípus korai kimutatására is alkalmas.
- Több tumortípusban is hatásos a trasztuzumab deruxtekán
- Zolbetuximab a gyomorrák kezelésében
- Szükséges-e a PD-L1 teszt a GI daganatok immunoterápiája előtt?
- Folyadékbiopsziából végzett vizsgálatok jelentősége szolid tumorok esetén
- A genetikai diagnosztika és a prediktív géntesztek lehetőségei és korlátai
- Az immunonkológiai kezelések bővülő lehetőségei
- A programozott sejthalál új, feltárt részletei
- CRISPR módszerrel a myeloma multiplex sebezhetőségének nyomában
A Scientific Reports folyóirat szeptember 20-án közölte a Nagoya University kutatóinak cikkét, amelyben egy új, a jelenleg alkalmazottaknál nagyobb specificitású és szenzitivitású tumormarkert írnak le, amely több gasztrointesztinális eredetű ráktípus korai kimutatására is alkalmas. A gasztrointesztinális eredetű rákos megbetegedések, így a nyelőcső-, a gyomor-, a kolorektális, a máj- és a hasnyálmirigyrák korai diagnózisa jelenleg nem megoldott: ezeket a betegségeket gyakran túl későn találják meg ahhoz, hogy a kezelés igazán hatásos lehessen. Ezért égető szükség van egy olyan tumormarkerre, amely egyrészt a daganat létezésére utal, másrészt mérésével a kezelés sikeressége is nyomon követhető.
Dr. Takahiro Shinozuka, a cikk első szerzője szerint “jelenleg a gasztrointesztinális rákos megbetegedések kimutatására szolgáló vérvizsgálatok olyan tumormarkereket használnak, mint a CEA és a CA19-9. Ezek a tumormarkerek azonban nem mindig mutatják ki pontosan az összes rákos megbetegedést, és pontosságuk is kívánnivalót hagy maga után. Egyéb markerek alkalmazását is javasoltak már, de ezek hátrányai - például a bonyolult, költséges mérési, analitikai eljárások vagy az invazív vizsgálati módszerek - megakadályozzák elterjedésüket.”
A Yasuhiro Kodera professzor, Dr. Mitsuro Kanda és Dr. Shinozuka vezette csoport célja a mostani kutatási projektben ezért új tumormarkerek felfedezése volt különböző ráktípusok korai stádiumban történő kimutatásának céljára. Ennek érdekében a rákos sejtek által kiválasztott fehérjéket vizsgálták, és az egyik legalkalmasabb jelöltjük az SDF-4 lett (serum stromal cell derived factor 4).
Az SDF-4 koncentrációja rákos betegek mintáiban következetesen emelkedett szintet mutatott az egészséges személyekből származó vérmintákhoz képest több ráktípus esetében is, így a gyomor-, nyelőcső-, vastagbél-, hasnyálmirigy-, mell- és májrákos betegekben. A következő lépésben a kutatók a marker érzékenységét (szenzitivitását) és a specificitását (fals pozitív minták valószínűsége) értékelték. Egy tumormarker érzékenysége azt mutatja meg, hogy a teszt milyen valószínűséggel képes kimutatni a meglévő betegséget, míg a specificitás azt fejezi ki, hogy egészséges emberekben milyen arányban mutat (fals) pozitív eredményt. A kutatócsoport az SDF-4 fehérje 89%-os érzékenységét és 99%-os specificitását állapították meg, ami jelentősen meghaladja a napjainkban használt tumormarkerek érzékenységét (jelenleg mindössze 13% a CEA és 17% a CA19-9 esetében). A fehérje még az I. stádiumú gyomorrákban szenvedő betegeknél is nagy koncentrációban volt kimutatható, ami arra utal, hogy a fehérje képes lehet a rák korai, még a tünetek megjelenése előtti kimutatására.
”Az SDF4 diagnosztikai markerként alkalmazva két szempontból is felülmúlja a hagyományos tumormarkereket: az első, hogy igen korai stádiumú betegséget is képes diagnosztizálni, a második pedig az, hogy több különböző ráktípust is jelez” - fejtette ki Shinozuka. “Már megkezdtük a közös munkát egy vállalattal a rákszűrésre használható analitikai eszközök kifejlesztésére. Ha ezek az erőfeszítések sikerrel járnak, reméljük, hogy az SDF4 a klinikai rutin részévé válhat, segítve a gasztrointesztinális eredetű rákbetegségek korai felismerését, diagnózisát.”
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
New tumor marker can detect gastric cancer with nearly 90% accuracy
Irodalmi hivatkozás:
Takahiro Shinozuka et al, Identification of stromal cell-derived factor 4 as a liquid biopsy-based diagnostic marker in solid cancers, Scientific Reports (2023). DOI: 10.1038/s41598-023-42201-2