A 20 legnagyobb forgalmú gyógyszeripari vállalat – 1. rész (Áttekintés, Johnson & Johnson)
A Fierce Pharma minden évben összeállítja a legnagyobb árbevételű gyógyszeripari vállalatok listáját. A mostani sorrend a 2021-es teljes év forgalmi adatain alapul, melyet a korábbi évekhez képest COVID-19 járvány alaposan felforgatott.
- Globális gyógyszerpiaci körkép: a 2020-as év 20 legnagyobb forgalmú gyógyszere 1.
- Globális gyógyszerpiaci körkép: a 2020-as év 20 legnagyobb forgalmú gyógyszere – 2. rész
- Globális gyógyszerpiaci körkép: a 2020-as év 20 legnagyobb forgalmú gyógyszere – 3. rész
- Globális gyógyszerpiaci körkép: a 2020-as év 20 legnagyobb forgalmú gyógyszere – 4. rész
- Globális gyógyszerpiaci körkép: a 2020-as év 20 legnagyobb forgalmú gyógyszere – 5. rész
- Globális gyógyszerpiaci körkép: a 2020-as év 20 legnagyobb forgalmú gyógyszere – 6. rész
Áttekintés: a 2021-es gyógyszeripari év sajátosságai
A 2021-es év kiugró eredményeket hozott a gyógyszeripari vállalatok forgalmát tekintve, különösen azoknál a cégeknél, akik valamilyen COVID-19 terápiával vagy oltóanyaggal léptek piacra. A tavalyi árbevétel alapján készült lista első 20 helyezettjéből 12-nél figyelhető meg legalább 10%-os forgalomnövekedés, és 5 olyan cég is található a listán, amelyek 40% feletti bővüléssel zárták az évet. Egyetlen vállalat növekedése sem hasonlítható azonban össze a Pfizerével, melynek árbevétele csaknem megduplázódott. A listát 2012 óta a Johnson & Johnson vezeti, és idei 14%-os növekedésével sikerült megőrizni első helyét, ám trónja veszélyben van, mert a Pfizer oltóanyagának (Comirnaty) és orálisan adagolható COVID-19 gyógyszerének (Paxlovid) együttesen 54 milliárd dolláros forgalmat jósolnak az ágazati szakértők. A lista negyedik helyére jött fel 23%-os bővülésével az AbbVie, és ezt úgy érte el, hogy nem dobott a piacra COVID-19 kezelésére szánt készítményt. Tovább folytatódott viszont a világ legnagyobb forgalmú szerének a Humirának a sikertörténete, amely az idén már átlépte a 20 milliárd dolláros összesített árbevételt. Egy zászlóshajó készítménynek, a Keytrudának köszönheti 6. helyét a Merck is, amely tavaly 17%-os forgalomnövekedéssel zárt.
A tavalyi évben a top 20 gyógyszeripari vállalat egyikének sem csökkent a forgalma, és minden cég legalább 5%-kal növelte árbevételét, kivéve az Amgent (2%) és a Novartist (4%). A szektor számára 2021 tehát különösen jó év volt, pláne, ha összehasonlítjuk 2020-szal, amikor a 20 legnagyobb cégből 6-nál esett vissza a forgalom, és csak két vállalat tudott 10%-nál nagyobb növekedést felmutatni. (Ráadásul ez a két cég is felvásárlásoknak köszönhette bővülését: a Bristol Myers Squibb 63%-os növekedése a Celgene akvizíciójából fakadt, míg az AbbVie 38%-os gyarapodása mögött az Allergan felvásárlása állt.) Még egy adat a 2021-es év sikerének érzékeltetésére: míg 2020-ban a lista 20. helyén álló Astellas forgalma 11,5 milliárd dollár volt, az idei 20. helyezett Viatris már 17,8 milliárd dolláros árbevételt könyvelhetett el. A Viatris a lista három új szereplőjének egyike, a másik két újonc a COVID-19 oltóanyaginak köszönhetően csatlakozott, a Moderna a 18., a BioNTech pedig a 19. helyet szerezte meg. A Viatris azért is érdekes, mert a top 20-ból ez az egyetlen olyan vállalat, amely eladásainak túlnyomó többségét generikumok értékesítéséből szerezte – ezzel azt a Tevát szorította ki a mezőnyből, amely szintén generikus készítményeknek köszönhette sikereit. Kiesett a tavalyi első 20 helyezett közül a Biogen is, 18%-os forgalomcsökkenését nagyrészt vitatott Alzheimer-gyógyszerének az Aduhelmnek elhúzódó piacra lépése eredményezte. Bár az FDA 2021-ben törzskönyvezte a szert, az EMA decemberben elutasította a kérelmet, amit idén a cég vissza is volnt. Már nincs az első 20 között az Astellas sem, melynek árbevétele 8%-kal csökkent az előző évhez képest.
1. helyezett |
|
Johnson & Johnson |
2021-es forgalom: 93,77 milliárd USD |
Központ: New Brunswick, New Jersey, USA |
2020-as forgalom: 82,58 milliárd USD |
Megszakítás nélkül kilencedik éve vezeti a listát a Johnson & Johnson, amelynek mindhárom divíziója (egészségápolás, gyógyszerek, orvosi eszközök) kiválóan teljesített 2021-ben, mindegyik hozzá tudott tenni a cég növekedéséhez. A három közül messze a legnagyobb a gyógyszeripari divízió, mely tavaly 52 milliárd dolláros forgalmat produkált, ami 13,6%-os növekedés a 2020-as árbevételhez képest. Három olyan húzónév is volt, amely ezt a növekedést fűtötte: a Darzalex (daratumumab, mielóma multiplex), a Stelara (usztekinumab, gyulladásos kórképek, például Crohn-betegség) és a J&J saját COVID-19 oltóanyaga, mely a magyar köznyelvben a „Janssen vakcina” néven lett ismert. A Darzalex forgalma 2021-ben 44%-kal ugrott meg (6 milliárd dollárra), míg a Stelara szintén tekintélyes, 18,5%-os növekedést ért el (9 milliárd dollárra). És bár a cég COVID-19 vakcinája nem bizonyult akkora blockbusternek, mint mondjuk a Pfizer és a Moderna oltóanyaga, így is 2,4 milliárd dolláros árbevételt generált. Kiemelkedően teljesített még 70%-os forgalomnövekedésével a prosztatarák kezelésére ajánlott Erleada (apalutamid), és a szkizofrénia üzletág is 10% körül növelte árbevételét. A Remicade (infliximab, gyulladásos kórképek) forgalma viszont a 2015-ös amerikai exkluzivitás elvesztése óta folyamatosan csökken, és ez a trend 2021-ben is folytatódott.
A J&J három divíziója közül a legnagyobb növekedést az orvosi eszközök mutatták, bár ehhez hozzá tartozik, hogy a 2020-as árbevétel a koronavírusos év miatt erősen nyomott volt: a 2021-es 27 milliárd dolláros forgalom 17%-os bővülést jelent. A Johnson & Johnson tehát még őrzi vezető helyét, de hogy ez így is maradjon, jövőre is jól kell teljesítenie, mert a Pfizer 2022-es árbevételét minden ágazati szakértő 100 milliárd dollár fölé prognosztizálja.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
The top 20 pharma companies by 2021 revenue