A 20 legnagyobb forgalmú gyógyszeripari vállalat – 2. rész (Pfizer, Roche)
A Fierce Pharma minden évben összeállítja a legnagyobb árbevételű gyógyszeripari vállalatok listáját. A mostani sorrend a 2021-es teljes év forgalmi adatain alapul, melyet a korábbi évekhez képest COVID-19 járvány alaposan felforgatott.
- Globális gyógyszerpiaci körkép: a 2020-as év 20 legnagyobb forgalmú gyógyszere 1.
- Globális gyógyszerpiaci körkép: a 2020-as év 20 legnagyobb forgalmú gyógyszere – 2. rész
- Globális gyógyszerpiaci körkép: a 2020-as év 20 legnagyobb forgalmú gyógyszere – 3. rész
- Globális gyógyszerpiaci körkép: a 2020-as év 20 legnagyobb forgalmú gyógyszere – 4. rész
- Globális gyógyszerpiaci körkép: a 2020-as év 20 legnagyobb forgalmú gyógyszere – 5. rész
- Globális gyógyszerpiaci körkép: a 2020-as év 20 legnagyobb forgalmú gyógyszere – 6. rész
2. helyezett |
|
Pfizer |
2021-es forgalom: 81,29 milliárd USD |
Központ: New York, New York, USA |
2020-as forgalom: 41,9 milliárd USD |
A tavalyi évben a Pfizer kiugróan sikeres COVID-19 vakcinája 37 milliárd dolláros árbevételt hozott a konyhára, ami csaknem a teljes, 81,3 milliárd dolláros vállalati forgalom felét tette ki. Albert Bourla elnök-vezérigazgató szerint valószínűtlen, hogy a vírust a közeljövőben sikerül eradikálni, és mivel a SARS-CoV-2 gyakran mutálódik, az oltóanyag különböző változataira feltehetően még sokáig szükség lesz. A BioNTechhel közösen fejlesztett Comirnaty vakcina mellett a Pfizer egy antivirális tablettával, a Paxloviddal is felvette a harcot a COVID-19 ellen. A vállalat számításai szerint a Comirnaty és a Paxlovid együttes árbevétele 2022-ben 54 milliárd dollárt tesz majd ki, és ebből az oltóanyag 32 milliárddal részesül.
De még ha kivesszük az egyenletből a COVID-19 profilaxisára és kezelésére fejlesztett termékeket, a Pfizer forgalma tavaly így is 6%-kal, 44,4 milliárdra nőtt. Talán kissé furcsának tűnő módon a Comirnaty sikere több más saját terméknél is forgalomcsökkenést okozott, mivel voltak olyan országok, amelyek a koronavírus elleni oltásokat tartották a legfontosabbnak, emiatt pedig kevesebbet rendeltek egyéb vakcinákból, például a pneumococcus elleni Prevnarból.
A Pfizer tehát fantasztikus növekedést produkált a tavalyi évben, és középtávon is csak az jelenthet majd kihívást számára, hogy 2025-től kezdődően elkezd lejárni a szabadalmi védettség több fontos készítményükre, mint például a Xeljanz, majd az Eliquis, az Ibrance és az Xtandi.
3. helyezett |
|
Roche |
2021-es forgalom: 68,7 milliárd USD |
Központ: Bázel, Svájc |
2020-as forgalom: 63,36 milliárd USD |
A Pfizernél még csak megemlítettük a generikumok jelentette veszélyt, míg a Roche-nál ez már nem a jövő, hanem a jelen. Becslések szerint csak 2021-ben 4,9 milliárd dollár forgalomtól esett el a svájci cég, mivel három nagy onkológiai készítményének is megjelentek a generikus változatai, így az Avastin, a Herceptin és a Rituxan védettsége is lejárt. De a Roche még így is 3% körüli növekedést produkált, ami négy gyógyszer érdeme, kiválóan teljesített ugyanis az Ocrevus (szklerózis multiplex, ocrelizumab), a Hemlibra (hemofília, emicizumab), az Actemra (gyulladásos kórképek, tocilizumab) és a Tecentriq (nem-kissejtes tüdőrák, atezolizumab) is.
Az Ocrevus 19%-os forgalomnövekedést mutatott (5,1 milliárd svájci frank árbevétel) még úgy is, hogy a koronavírus-járvány miatt sok betegnél el kellett halasztani a B-sejt depléciós terápia megkezdését, hogy az immunrendszert a terápia ne gyengítse le, illetve, hogy a beteg COVID-19 elleni védőoltást kaphasson. Amit a Roche vesztett a vámon, az visszajött a réven, mivel az FDA engedélyezte, hogy a súlyos COVID-fertőzéssel kórházban ápolt betegeket Actemrával kezeljék, így 27%-kal nőttek az Actemra bevételei (3,6 milliárd svájci frankra).
A koronavírus elleni oltóanyagok területén a Roche is mozgolódott, és bár a Regeneronnal közös fejlesztésű vakcinája (Ronapreve) nem ért el kiugró sikert, azért 1,6 milliárd svájci frank árbevételt csak hozott a könyvelésnek. Nem túl jó hír a Ronapreve számára, hogy a dominánssá váló omikron variánssal szemben hatásossága csökkenést mutat, így jövője kérdéses. Még úgyis, hogy több kormány döntött a vakcina jövőbeni megrendelése mellett, tekintettel a vírus gyorsan változó természetére. Ezért a Roche az idei évben az oltóanyag árbevételének stagnálására készül.
Rossz hír volt a Roche számra a tavalyi évben az is, hogy az FDA visszavonta a Tecentriq tripla-negatív emlőrák és korábban már kezelt prosztatarák indikációit. A Tecentriq azonban még így is az első olyan immunterápiás készítmény lett, amely korai nem-kissejtes tüdőrákban sebészeti beavatkozás adjuváns terápiájaként engedélyt kapott.
Ellenétes utat járt be a cég két antitest-gyógyszer konjugátuma, a HER-2-t célzó Kadcyla (trasztuzumab emtanzin) és a CD79b-t célzó Polivy (polatuzumab vedotin). Míg a Polivy 20 év óta az első olyan készítmény lett, amely jelentősen javította a kimeneteleket korábban kezeletlen diffúz nagy B-sejtes limfómában, a Kadcylánál az AstraZeneca és a Daichii Sankyo közös fejlesztése, az Enhertu (trasztuzumab deruxtekán) jobbak bizonyult HER-2 pozitív áttétes emlőrák másodvonalbeli kezelésében.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült: