A bariatriai műtét meghosszabbítja az életet
Egy Veterans Affairs kutatás szerint a testsúlycsökkentő (bariátriai) műtétek hosszú távon felére csökkentik a 10 éves mortalitást és a 2-es típusú diabétesz kialakulásának kockázatát is.
A fejlett világ felnőtt lakosainak több, mint felét érintő elhízás egyre leküzdhetetlenebb probléma: gyógyszeres kezelése nehézkes, mivel az ily módon elérhető súlycsökkenés kicsi, a visszahízás esélye pedig nagy. Sebészi kezelésekkel (bariátriai műtétekkel), és életmód változtatással lényegesen nagyobb a súlycsökkenés mértéke, és a visszahízás veszélye sem akkora. (A bariátria görög eredetű szó: a baros (súly) és a iatreia (orvosi kezelés) szavakból képződött.)
E laparoszkópiás beavatkozás biztonságossága ellenére még mindig nagyon kevés műtét: a világon kb. 500 millió kórosan elhízott ember él, kb. 382 millió cukorbeteg, és mégis mindössze évente „csak” kb. fél millió bariátriai műtétre kerül sor, ennek is a fele az USA-ban zajlik.
A modern bariátriai műtétek nagyjából 80%-kal csökkentik a 2-es típusú diabetes kockázatát egy, az Egyesült Királyságban végzett vizsgálat szerint, melynek során 2167 bariátriai műtéten átesett beteget és ugyanennyi - BMI-ben, életkorban, nemben, HbA1c szintben megegyező – kontroll beteget követtek. A testsúlycsökkentő műtéteken átesettek közül 38 betegben, míg a kontroll csoportban 177 estben alakult ki új diabétesz. A hetedik év végén a bariátriai műtéten átesett betegek 4,3%-ánál (vagyis 5,7/1000 személy/év gyakorisággal) a kontroll esetek 16,2%-ánál (28,2/1000 személy/év gyakorisággal) alakult ki diabétesz. Ráadásul Roux-en-Y bypass műtéttel a már 2-es típusú diabéteszben szenvedő cukorbeteg elhízottak 27%-ánál teljes remisszió, a betegek felénél komplett és részleges remisszió figyelhető meg. A speciális műtétekkel a 35 kg/m² BMI fölötti testtömegű diabetikus betegeken akkor is lehet segíteni, ha cukorbetegségük gyógyszeres kezeléssel vagy életmódváltással nem befolyásolható.
Az American College of Rheumatology ülésén 2014. november 18.-án bemutatott absztrakt szerint (L17) a testsúly műtéti csökkentésének óriási szerepe van reumatoid artritiszben is: hatására a betegek BMI-je 47,9 kg/m²-ről 32,6-ra csökkent, C-reaktív protein szintjük 26,0 mg/l-ről 5,9 mg/l-re, vérsejtsüllyedésük 45-ről 26-ra csökkent,.
A bariátriai műtétek igazoltan javítanak a kórosan elhízott betegek nem alkoholos szteatohepatitiszén.
Már régóta sejthető, hogy a bariátriai műtétek javítani fognak a halálozási mutatókon is, de nem történt még elégséges műtét, és nem telt el a modern műtéti beavatkozások bevezetése óta a statisztikai értékeléshez elegendő idő. Mivel a korábbi, 5 éves adatok nem jeleztek túlélési javulást, Dr. David E. Arteburn (Group Health Research Institute, Seattle, Washington) és munkatársai most egy nagy populációt is vizsgálat alá vettek. A Veterans Affair (VA) bariátriai központjaiban 2000 és 2011 között végzett 2500 műtétes beteg (74% férfi) adatait vetették össze életkorban, nemben, geográfiai területben, BMI-ben, diabéteszben, és egyéb mutatókban azonos 7462 kontroll, nem operált személy adataival. A műtétek 74%-a gasztrikus bypass, 15%-a „sleeve” gasztrektómia, 10%-a állítható gasztrikus „band” volt, és 1% volt egyéb beavatkozások aránya.
Egy évnyi követés után a műtétesek mortalitása 2,4%, a kontrolloké 1,7% volt, de 5 évnél ez már 6,3% vs 10,4%-nak, 10 évnél pedig 13,8% vs 23,9%-nak adódott. Tehát az idő múlásával a műtéten átesett betegek halálozása a nem operáltakhoz képest egyre csökkent: 5 évnél HR: 0,45, 95%CI 0,36-0,56, 5-14 évnél pedig HR: 0,47, 95%CI 0,39-0,58 volt. A hosszú idejű mortalitás csökkenés nem csak az obez, hanem a szuper-obez betegeknél (BMI: ≥50 kg/m²) is jelentkezett. A hosszú idejű mortalitási kockázat csökkenése erősebb volt azoknál az operáltaknál, akiknél a kövérség mellett diabétesz is fennállt. A kutatók szerint tehát a bariátriai műtétekkel a műtét utáni 5-14 évben 53%-kal kevesebb a bármilyen okból bekövetkező halálozás valószínűsége.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
2. JAMA