A coeliakia mint az osteoporosis lehetséges oka
Anamnézis és fizikális vizsgálat. Egy 60 éves nőbeteget osteoporosis és a kezelés hatástalansága miatt utaltak további kivizsgálásra. A beteg súlycsökkenésről, valamint aspecifikus gasztrointesztinális panaszokról, köztük időszakosan előforduló székrekedésről számolt be. Táplálkozási anamnézisében tejintolerancia szerepelt. Családjában halmozottan fordultak elő autoimmun betegségek.
Kivizsgálás
A fizikális vizsgálat során a gerincoszlop csontritkulással összefüggő elváltozásai voltak megfigyelhetők („fenyőfajelenség”), más kóros eltérés nem mutatkozott. Az oszteodenzitometriás vizsgálat csökkent csontsűrűséget igazolt. A vérkémiai vizsgálatok és a vérkép nem jeleztek kóros eltérést. A további, célzott laboratóriumi kivizsgálás során a 25-hidroxi-D-vitamin, a folsav és a B12-vitamin csökkent, illetve az immunglobulin A, valamint a gliadin- és az endomysium-ellenes antitestek emelkedett szintjét mutatták ki. A vékonybélből vett biopszia szövettani vizsgálata hiperszenzitív enteropathiára utaló elváltozásokra derített fényt. A csont szövettani vizsgálata során fokozott csontátépítési aktivitás volt látható, osteomalacia azonban nem.
Kezelés és kórlefolyás
Az eszközös vizsgálatok megerősítették a klinikai jelekből táplálkozó gyanút: a coeliakia és az annak szövődményeként jelentkező metabolikus osteopathia jelenlétét. Gluténmentes diéta, kalcium- és D-vitamin-pótlás mellett a tünetek enyhültek.
Következtetés
Az eset kapcsán levonhatjuk a következtetést, hogy a csontritkulásban szenvedő nők kivizsgálásában – terápiás konzekvenciája miatt – nagy jelentőséget kell tulajdonítani az anamnézis felvételének és az ezt követő célzott kivizsgálásnak.
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!