A COPD-s beteg depressziója csökkenti az adherenciát
A depressziós epizódok kapcsán csökkent a krónikus obstruktív tüdőbetegséggel újonnan diagnosztizált betegek gyógyszerszedési hajlandósága.
„Krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) kapcsán továbbra is a depresszió az egyik leggyakoribb komorbiditás, előfordulási gyakorisága 17 és 44 százalék közötti, ám a felismerése ésa COPD-vel együtt történő kezelése mégis sok esetben elmarad – hívja fel a figyelmet dr. Linda Simoni-Wastila, a baltimori University of Maryland School of Pharmacy professzora Az Annals of the American Thoracic Society című lapban nemrégiben megjelent közleményében. − Bár ismert tény, hogy depresszió kapcsán zavart szenved az egyidejűleg fennálló egyéb kórállapot(ok) fenntartó kezelése, ez az első vizsgálat, mely a komorbid depresszió oki szerepét igazolta az idős COPD-betegek gyógyszerszedési hajlandóságának (adherenciájának) csökkenésében.”
Mostani vizsgálatukban a Medicare által biztosított betegek random mintáján (átlagéletkor 68 év) elemezték a depresszió és a COPD kezelésével kapcsolatos adherencia közötti összefüggéseket a 2006 és 2012 közötti időszakra vonatkozóan. Olyan betegeket vontak be a vizsgálatra, akik számára legalább két alkalommal került sor inhalációs kortikoszteroidok, hosszú hatású béta-agonisták és hosszú hatású antikolinerg szerek felírására. A betegek adherenciáját a vénykiváltások alapján mérték fel.
A beválasztási kritériumoknak megfelelő 31 033 biztosított 20 százalékánál véleményezték depresszió fennállását a COPD diagnosztizálását követően. A COPD fenntartó kezelésével kapcsolatos átlagos adherencia alacsony volt: a legmagasabb arányt az első vényfelírást követő egy hónapon belül észlelték: ekkor a betegek 57 százaléka váltotta ki a gyógyszerét, míg a következő 6 hónap során már csak mindössze 25 százalékuk.
„A depressziót kockázati tényezőként azonosítottuk, mely növeli annak esélyét, hogy a beteg nem szedi a COPD kezelésére felírt gyógyszereit. A légúti kórképekben szenvedő idős betegeknél nagyobb annak valószínűsége, hogy nem veszik be az összes szükséges gyógyszert” – vonja le a következtetéseket dr. Simoni-Wastila, aki arra figyelmeztet, hogy a COPD-vel frissen diagnosztizált betegeket gondozó orvosnak tudnia kell arról, ha a betegnél depresszió áll fenn, különösen az első hat hónapban. − Hosszú távon azt reméljük, hogy mostani eredményeink birtokában az egészségpolitikusok, a gyakorló orvosok, a betegek és gondozóik is holisztikusabb szemlélettel tekintenek az egészségi állapotra, és számításba veszik, hogy egy kezelt vagy nem kezelt kórállapot egyidejű fennállása miként befolyásolja más betegségek progresszióját és kezelését.”