A COVID-19 kockázati faktorai gyermekkorban
Egy amerikai vizsgálat szerint a COVID-pozitív gyermekek többnyire közvetlen érintkezésben voltak vírushordozókkal, de az is előfordult, hogy nem sikerült környezetükben vírushordozó kontakt személyt azonosítani.
A Centers for Disease Control and Prevention COVID-19 Response Team továbbá Dr. Charlotte Hobbs és munkatársai (University of Mississippi, Jackson) munkatársai 397, 18 év alatti gyermek, ill. serdülő részvételével végeztek egy esetkontrollos (case-control) vizsgálatot a gyermekkori COVID-19 fertőzéshez társuló iskolai-, közösségi- és egyéb közeli kapcsolatok felmérése céljából. A vizsgálatban résztvevő személyeknél a University of Mississippi Medical Center-ben lévő járóbeteg rendelésen, illetve sürgősségi részlegen végezték a COVID-19 teszteket 2020. szeptember 1. és november 5. között.
Csaknem a gyermekek kétharmadát családtagok exponálták a vírussal
Az összes megfigyelt résztvevő közül 82 gyermek (21%) volt 4 évesnél fiatalabb, 214 volt leány (54%), 217 (55%) volt nem-hispán fekete és 145 (37%) volt nem-hispán fehér. A gyermekek több mint a felénél (53%-ánál) COVID-19 tünetek miatt történt a teszt. A tesztelés során pozitívnak bizonyultak 66%-ban kerültek bizonyítottan közeli kontaktusba egy COVID-19 pozitív személlyel, ez a COVID-os személy 64%-uknak a családtagja 15%-uknak pedig az iskolatársa, 27%-uknak pedig bölcsödés vagy óvodástársa volt.
Valamennyi vizsgálatba vont gyermek a pozitív COVID-19 teszt előtt legalább 14 nappal már nem volt iskolában, bölcsödében vagy óvódában. A szerzők szerint az iskola látogatása nem volt semmilyen összefüggésben a pozitív teszt-tel. A pozitív esetek 64%-ában, a negatív esetek 76%-ában volt bizonyítható, hogy szüleik, illetve iskolájuk személyzete maszkot viselt. A pozitívnak bizonyult gyermekek COVID-19 kontaktusa legtöbbször családtag volt, ritkábban egy bentlakásos iskolatárs. Valószínűbb, hogy a vírus-tesztelés előtti két hétben gyakrabban vettek részt a saját családjukon kívüli eseményeken, vagy más gyerekkel való programokon. A pozitívnak bizonyult gyerekek szülei nem nagyon hordanak maszkot a 2 évnél idősebb gyermekeik közelében sem.
A tanulmány szerzői megjegyezték, hogy nem emelkedett a pozitív tesztek valószínűsége, ha a SARS-CoV-2 mintavétel előtti 2 hétben a gyermekek iskolába jártak, vagy bentlakásos suliban voltak, igaz, hogy a Mississippi Egészségügyi Minisztérium maszkviselést ír elő ezeken a helyeken.
Hobbs Doktornő és munkatársai ugyanakkor felsorolták a tanulmány 4 hibáját is. Először: a vizsgálatba vontak nem tekinthetők reprezentatívnak a többi amerikai államban tanulók összetétele szempontjából. Nem osztályozták a résztvevőket speciális, sajátos jellemzőik szerint. Nem különböztették meg az iskolai maszk-használat szerint a szülőket. Végül az „eset” és a „kontroll” státusz sem pontosan elkülöníthető, mivel a PCR vizsgálat szenzitivitása és specificitása eltérhet.
A CDC 2020. december 14-i beszámolója szerint az USA összes COVID-19 beteg 10,2%-a volt 18 év alatti gyermek illetve serdülő. Továbbra is különös gondot kell fordítani a gyerekek védelmére, a kockázati faktorok kizárására, az expozíciók csökkentésére az iskolákban, a közösségekben, stb.
A tanulmány azt mutatta, hogy a COVID esetek jóval gyakoribbak, ha az iskolákban és a családokban nem viselnek maszkot, illetve az iskolákban nem tartják be a CDC által előírtakat. Ha a szociális távolságtartásra és a maszkviselésre vonatkozó előírásokat betartják, akkor az iskolák biztonságos helyek a gyermekek számára.
Az eredmények azért is igen fontosak, mert sok szülő a vírusfertőzéstől való félelmében nem engedi iskolába gyermekeit. Ennek egyik következménye, hogy a gyermek megsínyli a társaság és kapcsolatok hiányát, ami sok esetben a szorongást és a depressziót eredményezhet. Sokkal fontosabb, hogy a családok valóban megértsék a családi és baráti közös buborékba lényegét, és mellőzzék a buborékon kívüliekkel a baráti találkozókat, együttléteket, sporttevékenységeket, hisz a COVID-os esetek többsége ezekből származik.
Források:
MMWR Morb Mortal Wkly Rep. 2020;69:1925-9. doi: 10.15585/mmwr.mm6950e3