A depressziós férfiak és nők agyának különbségei
A depressziós betegek agyában nemi hovatartozástól függő, és eltérő genetikai mechanizmusokra utaló jeleket találtak.
A torontói egyetem (Campbell Institute, Center of Addiction and Mental Health, a Department of Psychiatry and Pharmacology) kutatóinak a Biological Psychiatry című lapban megjelent tanulmánya ismételten arra utal, hogy a férfiak és a nők depresszióját eltérően kell kezelni.
Nőkben az egyetlen major depressziós zavar (MDD) epizód 2-szer gyakrabban észlelhető, mint férfiakban, a vissza-visszatérő MDD gyakorisága viszont már négyszeres. Az MDD továbbá nőkben súlyosabb fokú, mint férfiakban, és a tünetek sem azonosak, pl. a nőknél háromszor gyakoribb az atípusus depresszió, melyet aluszékonyság és elhízás jellemez. Az MDD-ben szenvedő férfiakban és nőkben nem azonosak a kísérőbetegségek sem: a nőknél gyakoribbak a szorongásos tünetek, míg a férfiak inkább nyúlnak drogokhoz.
A kutatók a boncolások során 50 MDD-ben szenvedő beteg agyát (26 férfi, 24 nő) hasonlították össze 50, nemben azonos, depresszióval nem érintett ember agyával. A gén-expressziók vizsgálatához az agy – az MDD-ben szerepet játszó - három területéről vettek mintát: a dorsolaterális prefrontális cortexből, a „subgenuális”anterior cinguláris kéregből (sgACC) és a basolaterális amygdalából. Az MDD-ben szenvedő betegek agyában 73 különböző gént különítettek el, ezek közül 52 ellentétesen változott a férfiak és a nők agyában, ami azt jelenti, hogy a két nemben a vizsgált 73 génből csak 21 gént érintett a betegség azonos módon. Például a szinapszisok működésével kapcsolatos gének expressziója férfiakban csökkent, nőkben viszont emelkedett, az immungének expressziója pedig férfiakban emelkedett, és nőkben csökkent. Mivel a vizsgálatok halottak agyából történtek, nem lehet egyértelműen megállapítani, hogy a megfigyelt szinaptikus különbségeket (férfiakban csökkenés, nőkben emelkedés) a mikroglia változásai okozzák-e , vagy fordítva, a szinaptikus eltérések eredményezik-e a mikroglia különbségeit. Kérdés az is, hogy az MDD-ben megfigyelt, a nemek szerint ellentétes molekuláris aláírások okozzák-e az MDD eltérő tüneteit az eltérő nemű betegekben. Ismételten meg kell vizsgálni, hogy az immunműködést befolyásoló gyógyszerek (pl. a rheumatoid arthritis elleni szerek) lehetnek-e hatással az MDD-re.
Az eddigi postmortem vizsgálatokat leginkább férfiakon végezték, ezért nem észlelhették a nemek közti különbségeket. Az MDD-s betegekben észlelt nemi különbségeket valószínűleg fejlődéstanilag magyarázhatjuk. A tesztoszteron korai hatására több agyi régió „maszkulinizálódik”. A pubertás alatti agyi neuroanatómiai, működési és kémiai változások is jelentősen befolyásolhatják a felnőttkori pszichopatológiás állapotok kockázatát. Mivel ez a vizsgálat csak halott felnőttek boncolásából származó agymintákon történt, nem tudjuk, hogy fellelt különbségek a fejlődési folyamat során, vagy csak a felnőtt korban alakultak-e ki. A vizsgált betegek gyógyszeres kezelése gyakorlatilag megegyezett. Állatkísérletekben a pszichiátriai szerek nem okoztak – a nemek szerint - eltérő molekuláris válaszokat.
A szerzők szerint a nemi hormonok kétségtelenül szerepet játszanak az észlet különbségekben, de a nemi kromoszómák is fontosak lehetnek. A férfiak X és Y kromoszómájuk miatt hajlamosabbak lehetnek a depresszióra, amit viszont a tesztoszteron kompenzál. „Ez nem azt jelenti, hogy a nők sérülékenyebbek a depresszióra, csak azt, hogy a férfiak jobban védve vannak.”
Dr. James Potash-t (Johns Hopkins Medicine, Baltimore, Maryland) lenyűgözte a tanulmány, és számos megállapítását igen fontosnak tartja, amelyek a személyre szabott terápiák szükségességét és azt erősítik, hogy a depresszió elkerülése érdekében az immunfunkciókat nőkben erősíteni kell, férfiakban viszont el kell nyomni. A depresszió előfordulási gyakoriságának különbségei, a hölgyek jóval nagyobb érintettsége, szintén a nemi eltérésekre utal. Nőkben a depresszió a hormonális állapottal is jelentős kapcsolatban áll, premenstruális, posztpartum ill. perimenopauzális depresszió formáját is megkülönböztetjük.
Forrás: