A dohányzás és a kognitív funkciók
Egy új kutatás szerint az Alzheimer-kórban használatos, a kognítív funkciókat, megértést segítő gyógyszerek segíthetnek a dohányzásról való leszokásban.
A demenciával küzdő betegek kezelésére gyakran használjuk az acetilkolineszteráz enzim működését gátló gyógyszereket (AChEI-k) donezepilt, galantamint és rivastigmint, bár ezek csak igen csekély mértékben képesek javítani a kognitív funkciókat.
A Translational Psychiatry c. folyóiratban 2016. január 19.-én online megjelent vizsgálat apropóját az a már korábban publikált megfigyelés adta, mely szerint acetilkolineszteráz-gátló adással patkányokban sikeresen csökkentették a nikotin-éhséget.A szerzők, dr. Rebecca Ashare és dr. Heath Schmidt úgy vélekednek: „sok dohányosnál koncentrációs problémák lépnek fel a dohányzás abbahagyásakor”, ami sokakat a dohányzás folytatására késztet, ezért a leszokás során a kognitív funkciókat erősítő kezelések segíthetnek a végleges leszokásban.
A klinikai vizsgálatban mindössze 33 felnőtt dohányos szerepelt, átlagos életkoruk 43 év volt. Mindenki kb. 25 éve átlagosan napi 14,8 szál cigarettát szívott el. A résztvevők egyik felének 2 héten keresztül galantamint adtak (egy hétig 8,0 mg/nap, a második héten 16,0 mg/nap adagban),. A kontroll csoport placebót szedett. A vizsgálatban résztvevő személyeknek a kutatók megengedték a dohányzást, de egy hétig ú.n. „monitorozott absztinenciát” rendetek el, amikor is arra bíztatták a szereplőket, hogy – amennyire tőlük telik – ne dohányozzanak.
Az eredmények szerint a galantamint szedőknél napi 2,3 szállal (12%), míg a placebót kapóknál csak napi 1,3 cigarettával (7%) csökkent a dohányzás. A galantamin csökkentette a dohányzás során észlelt „megelégedettségi érzést” is a placebóhoz képest. A szerzők a vizsgálat jelenlegi folytatásában arról gyűjtenek adatokat, hogy a galantamin csökkenti-e a visszaesés arányát. A dohányzásról való leszoktatás kezelése csak a dohányosok egy részénél sikeres, új farmakoterápiák kidolgozása pedig roppant időigényes és költséges, ezért szerintük az Alzheimer betegségben törzskönyvezett AChEI-k indikációját az FDA a dohányzásról való leszokás segítésére is kiterjeszthetné..
Dr. Mehmet Sofoglou pszichiáter professzor (Yale University School of Medicine, New Haven, Connecticut) teljesen egyetért abban, hogy a kognitív funkciókat erősítő gyógyszerek segíthetnek a dohányzásról való leszokásban, és leszokási próbálkozásnál valóban a koncentrációs problémák megjelenése az egyik fontos tünet. Az agyi acetilkolin-szintet növelő terápia a kognitív funkciók javítása mellett segíthet a dohányzásról való leszokásban. Ez alátámasztja azon régebbi megfigyelést, hogy absztinens dohányosoknál a galantamin a placébóhoz képest javít bizonyos kognitív funkciókat, pl. a folyamatos figyelést és a válasz gátlását, mindamellett csökkenti a nikotin utáni vágyat és eltompítja a nikotin által kiváltott kellemes érzést. Ezért a National Institutes of Health támogatásával összehasonlítják a galantamin és a placebo hatását a dohányzásról való leszokásban, e vizsgálat eredményei pár hónap múlva jelennek meg.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
1. Medscape Medical News > Psychiatry