A Facebook alkalmas lehet a kórházi ellátás minőségének megállapítására
A szociális média aktív használói gyakran kifejtik véleményüket Facebook oldalaikon, de vajon „tetszik” megjelölésük mennyiben tükrözi egy szervezet minőségét?
Az American Journal of Medical Quality nemrég egy olyan vizsgálatot közölt, amely szerint a Facebook-os „tetszikek” valóban a kórház minőségének és a betegek elégedettségének indikátorai.
„Az eredmények azt jelzik, hogy a felmérések mellett a Facebook egy további forrás lehet a betegpopuláció attidűdjének megállapításához” – írta Alex Timian és munkatársai.
A kutatók 40, New York város környéki kórház esetében összevetették a 30 napos halálozási adatokat azzal, hogy a Facebookon hány „tetsziket” kapott a kórház. Azt találták, hogy a Facebook „tetszikek” összefüggtek azzal, hogy a beteg ajánlja-e a kórházat másoknak is (R2=0,74), és a 30 napos halálozási ráta 1%-os csökkenése majdnem 93-mal több Facebookos „tetsziket” eredményezett (R2=0,64).
Érdekes eredmény volt, hogy az oktatókórházak kevesebb „tetsziket” kaptak, mint a hagyományos közkórházak, annak ellenére, hogy az oktatókórházak személyzete fiatalabb és feltehetően aktívabb a Facebookon. A szerzők szerint ez a negatív összefüggés a „tetszikek” és az oktatókórházi státusz között valószínűleg e kórházak minőségi mutatóival függ össze.
„Minden kórház készíthet oldalt a Facebookon, de azok fognak több ’tetsziket’ kapni, amelyek magasabb színvonalú ellátást nyújtanak, és amelyekkel elégedettebbek a betegek” – írták a szerzők.
A teljes képhez hozzátartozik, hogy a kórházak sokkal kevésbé használják ki a Facebookos jelenlét lehetőségét, mint más szervezetek. A mostani vizsgálatba azért csak 40 kórházat vontak be, mert a New York környéki 82 kórház közül csak ennyinek volt Facebook oldala, s ez az arány országosan is jellemző. (Összehasonlításul: a jótékonysági szervezetek 97%-a jelen van a Facebookon.) Emellett viszonylag kevés a „tetszikek” száma is: egy 2011-es vizsgálat szerint 120 kórház közül csak 8 esetében haladta meg a „tetszikek” száma a 10 000-et.
Forrás: Science Daily