A flavonoidok jótékony hatása sclerosis multiplexben
Egy új vizsgálat eredményei szerint a kakaó fogyasztása hatásosan enyhíti a fáradékonyságot relapszáló remittáló sclerosis multiplexben.
A mentális és fizikai fáradtság és a fáradékonyság igen gyakori sclerosis multiplexben, a betegek közel 90%-ánál tapasztalható. Negatív hatással van az életminőségre, de nagyon nehéz kezelni. Számos kutatásban kísérelték meg a gyógyszeres kezelést és az egyéb stratégiákat, melyek közül leginkább a testedzés vezetett némi eredményre. Mivel a krónikus fáradtság-szindrómában szenvedő betegekben a magas antioxidáns – és flavonoid tartalmú, legalább 70%-85%-os kakaótartalmú fekete csokoládé fogyasztása után enyhült a fáradtság és javult az alvás minősége, a kutatók úgy gondolták, hogy a flavonoidok hatásosak lehetnek sclerosis multiplexben is.
A Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry -ban online megjelent 6 hetes kis létszámú, kettős vak „megvalósíthatósági” vizsgálatba átlagosan 44 ± 10 éves, RRMS-ben szenvedő beteget vontak be. A résztvevőknél a vizsgálat megkezdése előtt három hónappal nem jelentkezett relapszus, a tünetek sem változtak, fáradtságuk a Fatigue Severity skálán a 4 és 7 fokozat közé esett. 19 betegnek magas- , 21 beteg alacsony flavonoid-tartalmú kakaóporból kellett egy bögrényi reggeli italt készítenie – éjszakai éhezés után – meleg rizs-tej hozzáadásával. Az ital elfogyasztása után még 30 percig nem volt szabad a szokásos gyógyszereiket sem bevenni. Egyéb táplálkozásuk az eddig megszokott módon folytatódott. A betegeknek naponta háromszor kellett osztályozniuk egy 1-től 10-es skálán a fáradtságukat. Dr. Shelly Coe (Oxford Brookes Centre for Nutrition and Health, Anglia) és munkatársai a kiinduláskor és a 6. héten megmérték, hogy a betegek adott idő alatt mekkora távolságot képesek gyalogolni. A fizikai fáradtságot a Neuro-QOL segítségével, a kognitív fáradtságot az Adult Memory and Information Processing Battery (AMIPB) segítségével mérték. A résztvevőknek ezeken kívül ki kellett tölteniük a fizikai aktivitásra, az életminőségre, a szorongásra és a depresszióra vonatkozó kérdőíveket is. A gyulladásos markereket is mérték a szérumban.
Hat hét után a Neuro-QOL-lel mérve a magas flavonoid-tartalmú kakaót ivók (19 fő) közül 11-nél enyhén javult a fáradtság, az alacsony flavonoid-tartalmú kakaót ivók (21 fő) közül viszont csak 8-nál (hatás mértéke = ES: 0,04, 95%CI 0,40-0,48). Ugyanakkor mérsékelten javult a fáradékonyság a hat perces gyaloglási próba szerint (hatás mértéke, ES: 0,45, 95%CI 0,18-1,07). A betegek beszámolói szerint a magas flavonoidot fogyasztók fájdalmai is jobban enyhültek. Az AMIPB-vel mért kognitív teljesítmény az intervenciós (magas flavonoid tartalmú kakaót fogyasztó) csoportban csak 1 betegnél javult, a kontroll (alacsony flavonoid tartalmú kakaót fogyasztó) csoportban egy betegnél sem változott. A 6 perces járási távolságot a magas flavonoid csoportban jelentősen, 34 méterrel nőtt, a kontroll csoportban viszont csak 11 méterrel.
A magas flavonoid csoport kb. 18 gr flavonoid-gazdag kakaóport fogyasztott, tehát egy relatíve kis adag is segíthet a sclerosis multiplexes betegek fáradtságán és egyéb tünetein.
Dr. Paolo Ragonese (Department of Experimental Biomedicine and Clinical Neurosciences, University of Palermo, Olaszország) szerkesztőségi közleményében megjegyezte, hogy a tanulmány eredményei ígéretesek, és egy fázis 3, jól kialakított, randomizált, kontrollált, hosszú idejű vizsgálatot kellene indítani a kérdés további tanulmányozására.
Forrás:
1. Medscape Medical News > Neurology News