A kávéfogyasztás és egy bélbaktérium
A kávéfogyasztás összefügg a Lawsonibacter asaccharolyticus bélbaktérium mennyiségével, ami arra utal, hogy bizonyos élelmiszerek hatással lehetnek a bél mikrobiomra.
Paolo Manghi (University of Trento, Trento, Olaszország) és munkatársai a kávét választották modellnek a specifikus élelmiszerek és a bél mikrobiális közössége közötti kölcsönhatás vizsgálatához.
Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság lakossági adatbázisából vett 22.867 résztvevő részletes étrendi információt tartalmazó adatainak multikohortos, multiomikus elemzését végeztek el és ezeket integráltak 211 kohorszból származó, 54.198 résztvevőt tartalmazó nyilvános adatokkal.
A Nature Microbiology online folyóiratban megjelent cikkükben különböző in vitro kísérleteket végeztek az eredményeik bővítése és validálása érdekében, többek között kávét adtak az emberi székletből izolált L. asaccharolyticus fajokat tartalmazó közeghez.
A L. asaccharolyticus igen elterjedt, a kávéfogyasztókban átlagosan mintegy négyszer nagyobb mennyiségben fordul elő, és növekedését in vitro serkenti a kávékiegészítés.
A kávéfogyasztás és a mikrobiom közötti kapcsolat nagymértékben reprodukálható volt a különböző populációkban (görbe alatti terület 0,89), ami nagyrészt a L. asaccharolyticus jelenlétének és gyakoriságának köszönhető. Hasonló összefüggéseket találtak 25 ország adatainak elemzése során. A baktérium előfordulása magas volt az egy főre jutó magas kávéfogyasztású európai országokban, például Luxemburgban, Dániában és Svédországban, és nagyon alacsony az alacsony egy főre jutó kávéfogyasztású országokban, például Kínában, Argentínában és Indiában.
A 438 mintán végzett plazma-metabolizmus számos metabolitot azonosított, amelyek a kávéfogyasztók körében feldúsultak, a kininsav és annak lehetséges származékai mind a kávéval, mind a L. asaccharolyticusszal kapcsolatban álltak.
„Tanulmányunk betekintést nyújt abba, hogy a bélmikrobiom potenciálisan hogyan közvetíti a kávé kémiai - és ezáltal egészségügyi - előnyeit” - írták a tanulmány szerzői. „A kávé metabolizmusának hátterében álló mikrobiális mechanizmusok egy lépést jelentenek a konkrét élelmiszerek bélmikrobiomra gyakorolt szerepének feltérképezése felé, és a mikroorganizmusok és az élelmiszerek közötti kölcsönhatások hasonló mintáit más étrendi elemek esetében is szisztematikus epidemiológiai és metagenomikai vizsgálatokkal kell keresni.”
A szerzők a kávéfogyasztás felmérésében élelmiszer-kérdőívekre támaszkodtak. A tanulmány megfigyelésen alapul, és a klinikai következmények nem ismertek.
Ezt a munkát a ZOE biotechnológiai vállalat és a TwinsUK, egy felnőtt ikerregiszter támogatta, amelyet a Wellcome Trust, a Medical Research Council, a Versus Arthritis, az Európai Unió Horizon 2020, a Chronic Disease Research Foundation, a National Institute for Health and Care Research - Clinical Research Network és a Guy's and St. Thomas' NHS Foundation Truston alapuló Biomedical Research Centre támogatott a King's College London partnerségével.
Forrás:
Manghi, P., Bhosle, A., Wang, K. et al. Coffee consumption is associated with intestinal Lawsonibacter asaccharolyticus abundance and prevalence across multiple cohorts. Nat Microbiol 9, 3120–3134 (2024). https://doi.org/10.1038/s41564-024-01858-9