A kontrasztanyag gadolínium tartalmának veszélyei
Egy most megjelent vizsgálat ismét megerősíti azt a korábban megfogalmazott megállapítást, hogy a gadolínium tartalmú kontrasztanyag egy része átjut a vér-agy gáton és ott potenciálisan toxikus formában hosszasabban visszamarad.
A gadolínium alapú kontrasztanyagokat (GBCA, gadolinium-based contrast agent) több mint 25 éve használják, és alkalmazásukra eddig több mint 100 millió esetben került sor szerte a világon. Eddig úgy tartották, hogy a gadolínium biztonságossági profilja egészen kivételesen kiváló, mivel az összes alkalmazás mindössze 0,03 százalékában fordultak elő negatív események. A kontrasztanyag fő alkotóeleme a gadolínium, melynek fémionja különböző módon mozognak a mágneses térben, ezen alapul alkalmazása az MR-vizsgálatok során.
A gadolínium azonban sajnos toxikus.
A szakemberek azonban évek óta úgy vélték, hogy a beteg szervezete röviddel az MR-vizsgálatot követőn kiválasztja a GBCA-t, és ha marad is vissza minimális gadolínium a szervezetben, annak semmilyen egészségi kihatása nincs. Két európai vizsgálat 2006-ban felvetette, hogy összefüggés lehet a GBCA és a nefrogén szisztémás fibrosis (NSF) között, mely a vesebetegeket fenyegető, potenciálisan fatális tünetegyüttes. E vizsgálatok nyomán az Egyesült Államok élelmiszer- és gyógyszerfelügyeleti hatósága (FDA, Food and Drug Administration) 2006-ban (majd később 2010-ben) azt javasolta, hogy a gyártók tüntessék fel ezt a veszélyt a gyógyszercímkén. Egy 2013 decemberében nyilvánosságra hozott másik vizsgálat ugyanakkor felvetette azt a lehetőséget, hogy a GBCA toxikus komponense hosszú idővel az MR-vizsgálat után is visszamaradhat a szervezetben – és mivel átjut a vér-agy gáton, így az agyban is.
A most megjelent közlemény e kijelentéssel foglalkozik: a University of Pittsburgh munkacsoportja a korábbi kutatást tekintették át e kontrasztanyagok potenciális veszélyeinek meghatározása céljából.
„A munka mostani fázisában meggyőző bizonyítékaink vannak arra nézve, hogy a különböző GBCA-k alkalmazása észrevehetően megváltoztatja a reziduális gadolínium felhalmozódását a betegek agyában és csontjaiban, még akkor is, ha a vesefunkció normális” – emelik ki közleményükben a szerzők. Azt is hozzáteszik azonban, hogy nem minden GBCA, csupán azok kis hányada esetében mutatható ki a toxikus vegyületek tartós felhalmozódása, melynek klinikai jelentősége – ha egyáltalán beszélhetünk ilyenről – egyelőre nem tisztázott. Ennek ellenére óvatosságra intenek a kontrasztanyag alkalmazásakor és további kutatásokat tartanak szükségesnek az esetleges ártalmas hatások további tisztázására.
A FDA legutóbbi intézkedése elrendeli, hogy az összes GBCA csomagolásán fel kell tüntetni a vesefunkció vizsgálat előtti ellenőrzésének szükségességét. Ezen belül a FDA három kontrasztanyagot emel ki – a Magnevistet, az Omniscant és az Optimarkot −, melyek esetében külön hangsúlyt kell adni annak a figyelmeztetésnek, hogy ezek a kontrasztanyagok nem alkalmazhatók akut vesekárosodásban vagy súlyos fokú krónikus vesebetegségben szenvedő betegeknél.
Forrás: Radiology