A koraterhességben fennálló túlsúly veszélyei a magzatra
Egy svédországi vizsgálat azt mutatta, hogy a terhességük korai szakaszában túlsúlyos vagy elhízott anyák gyermekei körében nagyobb valószínűséggel fordul elő cerebrális bénulás.
A szülészet és az újszülöttellátás terén történt előrelépések ellenére 1998 és 2006 között emelkedett a cerebrális bénulás prevalenciája a terminusban született újszülöttek körében. Nem sok olyan megelőzhető kockázati tényező ismeretes, mely bizonyítottan befolyásolja a cerebrális bénulás rizikóját. Az anyai túlsúly és elhízás a koraszülés, az asphyxiával összefüggő újszülöttkori szövődmények és a kongenitális malformációk fokozott kockázatával társul, melyek viszont fokozzák a cerebrális bénulás bekövetkeztének esélyét. Nem tisztázott ugyanakkor, hogy a magzatoknál a cerebrális bénulás kockázata az anyai túlsúly és elhízás mértékével párhuzamosan emelkedik-e, illetve feltárásra várnak a háttérben álló mechanizmusok is.
A University of Michigan kutatója, dr. Eduardo Villamor és munkatársai 997 és 2011 között Svédországban született gyermekeket vontak be a JAMA-ban megjelent vizsgálatukba. Az országos regiszterek segítségével a gyermekeket 2012-ig követték nyomon a cerebrális bénulás eseteinek azonosítására.
A vizsgálatba bevont 1 423 929 gyerek közül (átlagos terhességi kor a megszületéskor: 39,8 hét) 3029 gyermeknél diagnosztizáltak cerebrális bénulást a mediánértékben 7,8 éves utánkövetés alatt. Az adatelemzés arra derített fényt, hogy az anyai túlsúly (testtömegindex [BMI, body mass index] 25−29,9) és az elhízás (BMI 30 vagy afelett) a cerebrális bénulás gyakoribb előfordulásával társult. A különbségek a terminusban világra jött újszülöttek körében statisztikailag szignifikánsak (ők alkották a cerebrális bénulással diagnosztizált gyermekek 71 százalékát), a koraszülöttek esetében azonban már nem.
Az anyai BMI és a terminusban világra jött újszülöttek körében előfordult cerebrális bénulás közötti korreláció hozzávetőleg 45 százaléka asphyxiára visszavezethető neonatalis szövődményekkel függ össze.
A szerzők megjegyzik, hogy bár úgy tűnik, hogy más kockázati tényezőkhöz képest az anyai BMI (anyai elhízás) csak kevéssé befolyásolja a cerebrális bénulás előfordulását, az összefüggésnek mégis nagy közegészségügyi jelentősége van, mivel a nők nagy hányada túlsúlyos vagy elhízott.
„A 35-ös vagy annál nagyobb testtömegindexű nők száma globálisan megkétszereződött: 2000 és 2010 között körülbelül 50 millióról közel 100 millióra. Az Egyesült Államokban a várandósok körülbelül fele bizonyul túlsúlyosnak vagy elhízottnak az első terhesgondozói vizit során. Tekintettel arra, hogy az elhízás prevalenciája igen magas, sőt a legsúlyosabb formák aránya folyamatosan tovább emelkedik, nagy közegészségügyi figyelmet kell kapnia annak a megfigyelésnek, mely szerint az anyai túlsúly/elhízás és az utódok körében a cerebrális bénulás előfordulása között dózis-válasz jellegű korreláció áll fenn” – nyomatékosítják megállapításaik jelentőségét a szerzők.