A marihuána legalizálás veszélyei
A cannabis fogyasztás károsíthatja a serdülők agyi funkcióit- figyelmeztet a drogfüggőség veszélyeivel foglalkozó amerikai hatóság az egyre terjedő legalizálás veszélyeire.
Az amerikai National Institute on Drug Abuse (NIDA) szakemberei a cannabis használatához társuló ismeretlen kognitív és viselkedésbeli zavarok miatt megkongatták a vészharangot. A NIDA igazgatója, Dr. Nora Volkow által vezetett klinikai vizsgálat szerint a cannabis rekreációs és orvosi célokra történő alkalmazása egyre szélesebb körben legálissá válik, és bizonyos sérülékeny néprétegek – pl. a serdülők – ki vannak téve a szer összes toxikus hatásának.
A tanulmány a JAMA Psychiatry 2016. márciusi számában jelent meg, melyben a kutatók kijelentették, serdülőkori marihuána fogyasztás, illetve bármiféle drogabúzus rövid távon rontja az általános teljesítményt, de hosszú távon károsan befolyásolja az alkalmazkodóképességet és a mentális egészséget. A serdülő fiatalok agya ugyanis még idegsejtkapcsolatok, hálózatok kialakításával "foglalkozik", „programozódik”, a serdülőre ható minden külső és belső inger, történés befolyásolja az agy végső szerkezetét és az agyi kapcsolatok kialakulóban lévő rendszerét. A drogok "beleavatkoznak" a fejlődő neurális kapcsolatrendszerek és az interregionális kapcsolatok kialakításába. Számos kutatásban igazolták, hogy a serdülőkori rendszeresen cannabis használat jelentősen növeli a 13-38 éves korban kialakuló neuropszichológiai károsodások arányát, míg a felnőttkorban kezdett marihuána fogyasztásnak nincs ilyen hatása. Ez nem következik be, ha a cannabis használatát csak felnőtt korban kezdik.
Arra is számos bizonyíték van, hogy a serdülőkori agy számos területén strukturális változások következnek be a cannabis alkalmazása esetén, különösen ha azt alkohollal együtt fogyasztják. Funkcionális MR vizsgálattal igazolható, hogy cannabis használóknál változnak az idegi tevékenységek, különösen a memória feldolgozás területén, az agy dopamin-rendszerére gyakorolt hatása sajátos, (az apátiától és a koncentrációs nehézségektől különböző) motivációhiányos állapotot eredményez, emiatt romlik a tanulási teljesítmény. A nagy dózisban fogyasztott marihuána bizonyítottan addiktív.
Még nem egyértelműen bizonyított, hogy a cannabis kiválthat-e pszichiátriai eltéréseket, nevezetesen pszichotikus elváltozásokat és szkizofréniát. Jelent cikk szerzői szerint a marihuána akut pszichotikus epizódokat válthat ki, a dózistól függően növelheti a szkizofrénia kialakulásának kockázatát, a már kialakult szkizofréniában pedig fellángolást eredményezhet. Ezek a veszélyek fokozottak, ha a cannabist serdülőkorban, tartósan, magasabb adagokban használják (a szkizofréniás esetek 8%-a sosem használt marihuánát, 14%-uknál viszont van marihuána fogyasztás a kórelőzményben), a nagyon magas THC tartalom akár hatszorosára is emelheti a kockázatot.
Jelenleg az USA négy államában (Colorado, Washington, Oregon, Alaska), valamint a fővárosi Columbia régióban legalizálták a cannabist felnőttek számára, rekreáció céljából. (A marihuána származékok – a cannabinoidok – az indiai kenderből készülnek különböző, egyszerű technológiákkal. A fő aktív hatóanyag a THC, a tetrahidrocannabinol. Leginkább hasis gyanta formában, vagy hasist tartalmazó marihuánás cigaretta formában („joint”) fogyasztják.) A szakemberek figyelmeztetnek, hogy a legális szerektől származó morbiditás és mortalitás a könnyebb hozzáférhetőség okán jóval nagyobb az illegális szerektől várhatónál.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült: