A mély alvás a kamaszoknak is fontos
A mély alvás fontos szerepet játszik a pubertás megindításában, ezért rendkívül fontos, hogy a kamaszodó gyermekek eleget aludjanak éjszaka – adta hírül a Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism (JCEM) című lap legfrissebb száma.
A serdülés kezdetének időpontja nagy egyéni változatosságot mutat, lányoknál általában 8 és 13 év, fiúknál 9 és 14 év közé tehető. A pubertás kezdetét számos tényező befolyásolhatja, köztük az örökletes genetikai háttér, a táplálkozási szokások, a környezeti faktorok vagy a szociális környezet. A mostani vizsgálat ezt a sort bővítette ki az alvási szokásokkal.
A korábbi kutatások azt jelezték, hogy a pubertás megindításáért felelős agyi területek alvás közben a legaktívabbak. E megfigyelést a mostani vizsgálat azzal egészítette ki, hogy nem általánosságban az alvás, hanem a mély alvás a legfontosabb e szempontból. Egy 2010-es vizsgálatban azt találták, hogy lányoknál valójában a leptin nevű hormon a pubertás elindítója, melynek célpontja a hypothalamusban lévő nucleus praemamillaris (PMV).
A „mély alvás” vagy „lassú hullámú alvás” (SWS, slow-wave sleep) a nem-REM alvás 3. és 4. fázisa. (Az Amerikai Alvástudományi Társaság 2008 óta nem jelöl 4. fázist, hanem a 3. és 4. fázist egy fázisnak tekinti.) A mély alvás az alvásnak az a fázisa, melyben a leggyakoribbak az álomképek. Az e fázisban jelentkező álomképek kevésbé élénkek, kevésbé életszerűek, az illető nehezebben képes rájuk visszaemlékezni, mint a REM fázisban látott álomképek esetében.
A vizsgálatot dr. Natalie Shaw a Massachusetts General Hospital és a Boston Children’s Hospital kutatója vezette, aki ezt mondja: „Ha a reproduktív rendszer aktiválódásáért felelős agyi területek működése valóban a mély alvástól függ, úgy aggodalmak merülhetnek fel bennünk azzal kapcsolatban, hogy gyermek és kora serdülőkorban a nem megfelelő mennyiségű vagy minőségű alvás miatt zavart szenvedhet a normális nemi érés. Ez különösen azoknál a gyermekeknél igaz, akiknél alvászavart diagnosztizáltak, de ezen túlmenően is nagy jelentősége lehet, hiszen az újabb kutatások arra figyelmeztetnek, hogy a serdülők nagy többsége kevesebbet alszik a szükségesnél.”
A most közzétett vizsgálatban a kutatók a luteinizáló hormon (LH) szintjét elemezték különböző alvási fázisokban 9 és 15 év közötti gyermekeknél. Az LH alapvetően fontos lányoknál a peteérés megindításához, fiúknál pedig a tesztoszterontermeléshez, ennél fogva a reprodukció jelentős tényezőjének tekinthető.
A szakértők megállapították, hogy az alvás közben bekövetkező LH-pulzusokat többnyire a mély alvás fázisa követi, ami azt jelenti, hogy a mély alvás szoros korrelációban áll a pubertás megindulásával.
A Sleep című lapban három évvel ezelőtt közzétett korábbi vizsgálat azt vetette fel, hogy 11-12 éves korban az alvásmintázatban bekövetkező változások már a pubertást jelző testi változások megjelenése előtt nyilvánvalóak lehetnek és jelezhetik a serdülés kezdetét.
Mindezek ismeretében rendkívül nagy jelentősége van annak, hogy a gyermekeket és kamaszokat megkíséreljük rászoktatni a rendszeres alvásra, még mielőtt eljönne a pubertásba való átmenet ideje.