Antiepileptikumok bipoláris depresszióban
Bipoláris depresszióban a quetiapin mellé adott antiepilepsziás szerrel jelentősen javíthatő a betegek állapota, és a hatás egy éven túl is fennmarad.
Egy új klinikai vizsgálat szerint a bipoláris depressziós betegek állapota a quetiapinnal egyidőben adott antikonvulzív lamotrigin hatására jobban javul a quetiapin monoterápiához képest- A kiegészítő folsavkezelés azonban csökkenti a lamotrigin kedvező additív hatását. Az epilepsziában használatos lamotrigint az Egyesült Államokban és Európában is törzskönyvezték olyan bipoláris I betegek relapszusának megelőzésére, akik előzetesen már depresszív epizódokon is átestek.
2015. december 10.-én a Lancet Psychiatry-ban online megjelent tanulmányukban a kutatók abból indultak ki, hogy bipoláris zavarban a depresszív tünetek okozzák a legnagyobb problémát, és igazából hatásos kezelés nem is áll rendelkezésre. CEQUEL-nek rövidített nevű vizsgálatukban arra keresték a választ, hogy az szokásos quetiapin monoterápiához képest a 12 hétig alkalmazott kombinációs quetiapin-lamotrigin kezelés hoz-e valamiféle extra hasznot. A vizsgálat 2 x 2 faktoros felosztása ugyanakkor alkalmat adott arra is, hogy a folsav hatását is fel lehessen mérni. Dr. John Geddes (Department of Psychiatry, University of Oxford, Warneford Hospital, UK) és munkatársai 202 olyan, 16 évnél idősebb, bipoláris I vagy bipoláris II zavarban szenvedő beteget soroltak be a vizsgálatba, akiknél depresszív epizódok miatt újabb kezelések váltak szükségessé.
A betegeket 7-14 napi quetiapin szedés után random módon további kezelésként lamotrigint (25 mg/nap kiindulási dózist fokozatosan emelve 200 mg/nap adagra), vagy placebót kaptak, további kiegészítésként pedig napi 500 μg folsavat vagy placebót adtak azoknak, akik eddig nem kaptak folsavat, és kontraindikáció sem állt fenn. Három hónap múlva a lamotrigin quetiaponhoz való hozzáadásának előnyei egyértelműen jelentkeztek: a QIDS-SR16 skálán a lamotrigint is kapóknál -1,73 (95%CI -3,57-től 0,11, p=0,066) különbség alakult ki a kiegészítésként placebót kapókhoz képest. A javulás további egy éven keresztül is fennmaradt (átlagos különbség -2,69 (95%CI -4,89-től -0,49, p=0,017), amiből arra következtettek, hogy „a quietiapinhez hozzáadott lamotrigin hatásos és jól tolerálható lehetőség számos bipoláris depresszióban szenvedő beteg számára”.
A folsav viszont nem csökkentette hatásosabban a depresszív tüneteket a placebónál, ráadásul a lamotriginnel statisztikailag jelentős kölcsönhatásba lépett (p=0,028): a lamotriginnek a quietiapinhoz hozzáadott előnyei folsav jelenlétében csökkentek. Három hónapnál a QIDS-SR16 kérdőív szerint a folsav nélküli lamotrigin kezelés -4,14-es volt (95%CI -6,90-1,37, p=0,004), míg a folsavval együttes lamotrigin kezelés csak 0,12 (95%CI -2,58-2,82, p=0,931) értékkel járt. A lamotrigin és a folsav között fellépő (negatív) kölcsönhatás váratlanul érte a kutatókat, ez irányban további vizsgálatot tartanak szükségesnek, ugyanis "bármi legyen is a kölcsönhatás oka, az klinikailag jelentős, mivel sok lamotrigint szedő beteg kap folsavat is, pl. a terhes nők a megváltozott hangulatuk miatt”- „Ráadásul folsavat tartalmaz számos recept nélkül kapható multivitamin termék is, ezért a CEQUEL vizsgálat egyik klinikailag fontos következtetése az, hogy ha a bipoláris zavarban szenvedő betegnek folsavra van szüksége, akkor ne szedjen lamotrigint, és fordítva”. Ugyanakkor meg kell jegyezni, hogy fogamzóképes nőknél az USA-ban napi 100-200 μg folsavat javasolnak szedni, és nem tudjuk, hogy ezek a kis adagok befolyásolják-e a lamotrigin hatást.
A közleményhez fűzött megjegyzésben Dr. Gin S. Malhi (Department of Psychiatry and Kolling Institute, University of Sydney, Australia) kifejtette, hogy bár a lamotrigin és a folsav közötti kölcsönhatás természetét nem ismerjük, de a CEQUEL vizsgálat megfigyelései rávilágítanak arra, hogy az étrendkiegészítők befolyásolhatják a hangulati zavarok sikeres kezelését.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült: