Antioxidánsok és a szívműtét utáni pitvarfibrilláció
Egy európai vizsgálat szerint az antioxidánsokban gazdag táplálkozás csökkenti a műtétek utáni pitvarfibrilláció kockázatát.
A kardiovaszkuláris műtétek után sok szövődmény jelentkezhet (agyi infarktus, vese-elégtelenség, légzési elégtelenség, fertőzések, stb.) de magasan a leggyakoribb szövődmény a pitvarfibrilláció, mely koronária artéria bypass graft műtétek (CABG-ok) után akár a 30% - 35% körül is lehet. Preoperatív kockázati faktor az idős kor, a bal pitvar dilatációja, a bal kamra hipertrófiája, a diabétesz, az obezitás, a metabolikus szindróma. Műtét közben a pitvari sérülés és isémia, a katéter behelyezés és a keringő vérmennyiség hirtelen változása fokozza a kockázatot. A posztoperatív szakban az overload, az elektrolit-zavarok, a pitvari extraszisztole, a szimpatikus hiperaktivitás és a gyulladásos reakciók fokozhatják a gyakoriságot
A szív (és tüdő) műtétek után fellépő pitvarfibrilláció okát pontosan nem ismerjük. Ezt a perioperatív és posztoperatív pitvarfibrillációt meg kell különböztetni a műtéteken kívül jelentkező AF-ektől. A posztoperatív AF miatt meghosszabbodik az intenzív ápolás és a kórházi tartózkodás, de mindenképpen bonyolultabb és drágább a gyógyuláshoz vezető út. Ezért minden szívsebész és mellkas-sebész keresi a megelőzés, vagy legalábbis a csökkentés lehetőségét – jelentette ki az American Association for Thoracic Surgery task force vezetője, Dr. Gyorgy Frendl (Bringham and Women’s Hospital, Boston, MA). Megoldás gyanánt sok lehetőség merül fel több-kevesebb sikerrel: béta-blokkolók, i.v. magnézium, diltiazem, amiodaron, sztatinok, NSAID-ok, szteroidok, profilaktikus pitvari „pacing”, stb. Kezelésére gyakorlatilag a krónikus AF kezelésére szolgáló módszerekkel egyező terápiák használatosak: ritmus-szabályozás, pulzus-szabályozás, antitrombotikus kezelés (AFFIRM study, Wyse).
Egy friss megfigyeléses vizsgálat eredményei szerint az antioxidánsokban gazdag táplálkozás csökkentheti a szívműtétek utáni pitvarfibrillációk gyakoriságát. Dr. Simona Costanzo (IRCCS Instituto Neurologico Mediterraneo Neuormed, Pozzilli, Olaszország) és munkatársai a Journal of Thoracic and Cardiovascular Surgery szaklapban arról számolnak be, hogy felmérésük szerint a táplálékkal bevitt összes antioxidáns (total antioxidant capacity = TAC) 85%-a borral, kávéval és gyümölcsökkel kerül a szervezetbe. Az antioxidánsok táplálékkal bevitt leggyakoribb formája a vörösbor, hiszen a vörösborok számos olyan polifenolt tartalmaznak, melyek antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatásúak.
Szívműtéten – leginkább koronária bypass-on, vagy billentyű-korrekción - átesett 217 betegnél (74%-ban férfiak, átlagos életkoruk 68,4 év) 2010 és 2012 között a Trolox equivalens antioxidáns kapacitási vizsgálattal (TEAC) mérték a teljes axtioxidáns kapacitást. (A TEAC különféle kémiai módszerekkel méri egy adott anyag antioxidáns kapacitását). A TAC felmérésére az un. EPIC Food Frequency kérdőívet használták (EPIC = European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition). A táplálékkal bevitt TAC és a posztoperatív AF-ek közötti összefüggést többváltozós logisztikai analízissel számították ki.
A műtétek után 38,2%-ban alakult ki pitvarfibrilláció. Statisztikai manipulációkkal megállapítható volt, hogy a legtöbb diétás antioxidánst használók között (TAC felső negyed) a kevés antioxidánst használókhoz képest (TAC alsó negyedek) 54%-al kisebb volt a posztoperatív AF-ek keletkezésének kockázata (OR: 0,46, 95%CI 0,22-0,95, p=0,048). A kedvező hatás a műtétek fajtájától függetlenül egyaránt jelentkezett. Az antioxidáns fogyasztás és a posztop AF-ek közötti összefüggés nem lineáris, a kevés antioxidáns-fogyasztás egyáltalán nem csökkenti a kockázatot. „A nyitott szívműtétre kerülő koronária-betegeknek nem szokás diétás tanácsokat adni, de a tradícionális antiarritmiás kezeléseken kívül előbb-utóbb bizonyos táplálékok is szerepet kaphatnak az arritmiák megelőzésében” – írta Dr. Costanzo a közleményben.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
1. Heartwire
2. Heartwire