ESC 2014-9: Pitvarfibrillációban a digoxin növeli a halálozást
A pitvarfibrillációban adott warfarin és rivaroxaban alvadásgátló tulajdonságát összehasonlító ROCKET AF részelemzése azt mutatta, hogy digoxin adása ebben a ritmuszavarban növeli az összhalálozást és a szív-és érrendszeri halálozást egyaránt.
A British Medical Journal 1985-ben szép cikkben emlékezett arra, hogy William Withering egy évszázaddal korábban adta közre tíz esztendei megfigyeléseit, a digitalis purpurea orvosi hatására. Már a skót doctor is megfigyelte, hogy a digitalis készítmény “…lassú pulzust okoz, akár percenként 35 szívütéssel, hideg verejtéket, görcsrohamokat, ájulást, sőt halált”.
Korunk orvostudománya ezeket a megfigyeléseket megerősítette és fel is használta, így a szívműködés lassító hatást is, kiváltképp szapora kamrai frekvenciával járó pitvarfibrilláció esetén. A digoxin okozta halálozás lehetőségéről az Európai Kardiológusok idei Kongresszusán Manesh Patel a Duke University Health System, Durham Interventional laboratóriumának igazgatója beszélt.
“A szív kontraktilitását erősítő digoxin az egyik legősibb gyógyszerünk a szívelégtelenség kezelésére és a pitvarfibrillációban szenvedő betegek terápiájában is alkalmazzuk. Azirányban azonban még folytattak megfelelően kontrollált, randomizált vizsgálatokat, hogy a pitvarfibrillációban adott digoxin befolyásolja-e a halálozás kockázatát. A ROCKET AF tanulmányban ennek eldöntésére végeztek retrospektív pótelemzést.
A ROCKET AF kettős-vak vizsgálat, amely nem-billentyűhiba miatt fibrilláló betegekkel foglalkozik, akikneknél fokozott az agyi katasztrófa bekövetkezésének kockázata. A betegek létszáma 14 171, a vizsgálat pedig 45 ország 1 178 szinhelyén folyik. A résztvevőket randomizálták: egyik csoport alvadásgálóként warfarint, a másik csoport rivaroxabant kapott. A rivaroxaban ugyanolyan hatásosnak bizonyult az agyi katasztrófa és a szisztémás embolia megelőzésére, mint a warfarin.
Az idézett előadásban 5 239 digoxint szedő és 932 digoxinnal nem kezelt, pitvarfibrilláló beteg megfigyelésének eredményeit ismertették, mely szerint digoxin terápia esetén az összhalálozás 22 %-kal növekedett és ugyanilyen arányban emelkedett a kardiovaszkuláris mortalitás is.
Dr. Patel azzal zárta előadását, hogy ezeket az eredményeket prospektív, randomizált vizsgálattal kell megerősíteni vagy cáfolni, de addig a klinikusoknak pitvarfibrilláció kezelése során fokozott figyelemmel kell digitalist alkalmazni.