Ápolási otthonban élő idősek gyógyszerszedése
Még az ápolási otthonokban élők sem szedik megfelelően a nekik felírt gyógyszereket, ami a halálozás és kórházi felvétel fokozott kockázatát vonja maga után.
Egy most megjelent, az ápolási otthonokban élő idősek gyógyszerszedési szokásait elemző belgiumi vizsgálat azzal a következtetéssel zárult, hogy az ott élők többsége nem megfelelően szedi a neki felírt gyógyszereket. A British Journal of Clinical Pharmacology című lapban megjelent adatok szerint összefüggés van a gyógyszerek be nem vétele, illetve a halálozás és kórházi felvétel fokozott kockázata között.
Az időskori ellátásban nagy kihívást jelent e megfelelő gyógyszerfelírás, mivel az idősek gyakran érzékenyebben reagálnak egyes gyógyszerek hatásaira, mint a fiatalabb betegek. Idős korban sok esetben egyidejűleg több betegség is fennáll, ami miatt a beteg többféle gyógyszert szed rendszeresen, melyek negatív interakcióba léphetnek egymással.
Az időskori vényfelírási mintázatok elemzésére a ghenti egyetem Maarten Wauters által vezetett munkacsoportja 503, ápolási otthonban élő személy bevonásával végeztek egy 18 hónapos vizsgálatot. A résztvevők 80 évesek vagy annál idősebbek voltak.
A szerzők azt találták, hogy a résztvevők több mint fele (58 százaléka) szedett napi rendszerességgel öt vagy annál több gyógyszert krónikus kórállapotok miatt. Kevés beteg szedte gyógyszereit megfelelően: a betegek 67 százaléka a felírtnál kevesebb gyógyszert vett be („underuse”), míg 56 százalékuk nem az utasításoknak megfelelően szedte a gyógyszereit („misuse”) (a két csoport részben átfedte egymást). A teljes betegcsoport mindössze 17 százalékánál volt a gyógyszerszedés minden szempontból megfelelő.
A 18 hónapos vizsgálati periódus alatt a felírtnál kisebb dózisú gyógyszerszedés 39 százalékban társult fokozott halálozási rizikóval, illetve 26 százalékban a kórházi felvételek fokozott kockázatával. A nem megfelelő gyógyszerszedéssel való összefüggések egyelőre nem tisztázottak.
„A túl nagy dózisban szedett gyógyszerek vagy a nem biztonságos készítmények szedése igazoltan kedvezőtlen egészségi kimenetelekkel járhat; a mostani vizsgálatunk azonban azt mutatta, hogy gyakoribb jelenség, hogy az idősek nem veszik be alapvetően fontos, jó terápiás hatású gyógyszereiket, ami szorosabb összefüggést mutatott a negatív kimenetelekkel – magyarázza dr. Wauters. − Az időseknek történő gyógyszerfelírást gondos mérlegelésnek kell megelőznie, melynek során rendszeres időközönként elemezzük a kockázatokat a várható haszonnal szembeállítva.”
Wauters megjegyzi, hogy a klinikai gyógyszerészek fontos szerepet játszhatnak a nem megfelelő gyógyszerfelírások azonosításában és korrigálásában. „A klinikai farmakológusok segíthetik a vényeket felíró orvosokat a nem megfelelő módon vagy dózisban történő gyógyszerszedés, illetve a komorbiditások miatti többszörös gyógyszerfelírás felismerésében és menedzselésében. A folyamatos monitorozásra elektronikus rendszerek állíthatók fel.”
„ Az Egyesült Királyság egészségügyi rendszerében a klinikai gyógyszerész az egyetlen olyan személy, akinek figyelme középpontjában a biztonságos, hatásos és gazdaságos gyógyszerrendelés áll – hangsúlyozza Sir Munir Pirmohamed professzor, a Brit Farmakológiai Társaság elnökhelyettese. − Annak ellenére, hogy mindössze 72 klinikai farmakológus konzultáns dolgozik az Egyesült Királyságban, a Brit Farmakológiai Társaság edukációs források biztosítása révén vezető szerepet játszik a gyógyszerfelírási gyakorlat javításában szerte a világon.”