hirdetés

Az 5-FU mellékhatásainak predikciója

Gyorsan elvégezhető egyszerű nyálteszttel értékelhető az 5-fluorouracil (5-FU) kemoterápiás kezelés biztonságossága.

hirdetés

A Journal of Clinical Oncology folyóiratban december 11-én jelent meg a Virginia Tech University kutatóinak cikke, amelyben egy olyan, egyszerűen alkalmazható nyáltesztet mutatnak be, amely azon rákos betegek azonosítására szolgál, akiknél nagy valószínűséggel lépnének fel mellékhatások az onkológiában gyakran használt 5-fluorouracil (5-FU) kemoterápiára. Az 5-FU-t az 1950-es évek óta alkalmazzák, így az egyik legrégebbi, ma is használt kemoterápiás készítménynek számít. Továbbra is a kemoterápia egyik sarokköve, a vastagbél-, emlő-, fej- és nyak-, hasnyálmirigy- és gyomorrák kemoterápiás kezeléseinek közel egyharmadában alkalmazzák. Az 5-FU megzavarja a sejtek DNS-képzésének és -felhasználásának módját. A rákos sejtek gyorsan osztódnak, és folyamatosan másolniuk kell a DNS-üket. A gyógyszer a DNS-építőelemeinek utánzásával megakasztja a folyamatot, megállítva a rákos sejtek növekedését. Egyes betegek azonban olyan genetikai eltéréseket hordoznak, amelyek meggátolják, hogy a szervezetük a gyógyszert lebontsa, így esetükben az 5-FU toxikus koncentrációt érhet el a szervezetben, ami súlyos és néha életveszélyes szövődményeket okozhat. Körülbelül minden harmadik embernél csökkent az 5-FU feldolgozásának képessége.

“Az 5-FU-t évtizedeken át azzal a feltételezéssel használták, hogy mindenkinél ugyanúgy működik. De most már tudjuk, hogy ez nem így van. Egyes betegek genetikai fogékonysággal rendelkeznek erre a gyógyszerre, ezért a mi megközelítésünk egy újabb réteget ad hozzá egy olyan kezeléshez, amelyet évtizedek óta alkalmaznak ugyan, de egyes betegek számára komoly kockázatokat hordoz” - nyilatkozta Carla Finkielstein, a kutatás vezetője.

Az előzetes eredményeket a projekt vezető kutatói, John Janiga és Dzenis Mahmutovic a San Franciscóban megrendezett 2025 ASCO Gastrointestinal Cancers Symposium konferencián mutatták be. A fejlesztés során a kutatók egy egyszerű ötlettel álltak elő: a DPYD nevű gén mutációira összpontosítottak, amely az 5-FU lebontásáért felelős enzimet termeli. Kezdetben egészséges önkéntesektől és rákos betegektől származó DNS-t elemeztek, hogy megállapítsák, a nyálminták megbízhatóan képesek-e kimutatni az ismert DPYD-mutációkat. Az ismert variánsokon túlmutató kiterjesztés érdekében a csapat később fejlett mesterséges intelligencia eszközöket alkalmazott a 3D-s fehérjemodellezés mellett több ezer minta értékeléséhez.

“A mesterséges intelligencia által vezérelt megközelítés segített a csapatnak felmérni a DPYD korábban nem ismert mutációinak strukturális és funkcionális hatását, feltárva olyan potenciálisan káros variánsokat, amelyeket a hagyományos módszerek esetleg kihagytak volna” - fejtette ki Katherine Brown, a kutatócsoport vezető bioinformatikusa.

A vastagbélrákos betegeknél több újonnan azonosított DPYD-mutációról előre jelezték, hogy károsítja az 5-FU anyagcseréjét. Két mutációt több prediktív módszer is egyenesen “patogénnek” minősített, amit később egy klinikai genetikai adatbázis is megerősített.

Finkielstein elmondta, hogy néhány magas kockázatú mutációt egészséges személyekben is kimutattak, ami rávilágít a nyál alapú genetikai szűrés bevezetésének szükségességére és megvalósíthatóságára a szélesebb lakossági szintű kockázatértékelés érdekében.

“Ha a magas kockázatú pácienseket idejekorán ki tudjuk szűrni, akkor testre szabhatjuk a kezelési tervüket, csökkenthetjük a kórházi kezelések számát, és potenciálisan elkerülhetjük a végzetes szövődményeket” - összegzett Finkielstein. “Ezért munkánk valódi előrelépést jelent a rákbetegek számára biztonságosabb, intelligensebb és személyre szabottabb terápiák alkalmazása felé.”

 

Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:

Saliva test plus AI could flag chemotherapy risk, early study results suggest

Enhancing a low-cost, minimally invasive screening test for dihydropyrimidine dehydrogenase mutations linked to 5-fluorouracil sensitivity by integrating computational mutation predictions.

 

Irodalmi hivatkozás:

John M Janiga et al, Enhancing a low-cost, minimally invasive screening test for dihydropyrimidine dehydrogenase mutations linked to 5-fluorouracil sensitivity by integrating computational mutation predictions, Journal of Clinical Oncology (2025). DOI: 10.1200/JCO.2025.43.4_suppl.226

 

hirdetés
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
 

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.