Az álcukor nem csaphatja be az agyat
A mesterséges édesítőszerek az ízérzés tekintetében helyettesíthetik a cukrot, de később az agyban lévő jelrendszer észleli az édes íz kalóriamentességét, és a kalória pótlása érdekében a megszokottnál is több cukrot fogyasztunk.
Az ízérzés kutatása során igazolták, hogy már a méhen belül, a magzati élet során is érzékeljük az ízeket, sőt arra is vannak adatok, hogy az édes ízt jobban kedveljük, mint bármilyen más zamatot. Ma már számos édesítőszer létezik, amelyek nagy előnye, hogy helyettesíthetik a cukrot, és alacsony kalóriatartalmúak, tehát a cukortól eltérően nem hizlalnak.
Sok, cukorbetegek által is fogyasztható édesség kerül manapság forgalomba és kóstoláskor többségük íze kitűnően helyettesíti a cukortartalmú csemegék édességérzetét, de egy új vizsgálat azt jelzi, hogy az édes íz érzékelése nem egyszerűen az ízérző bimbók szintjén folyik.
Az Egyesült Államokban, a Yale University School of Medicine kutatói Ivan de Araujo vezetésével egérkísérletekben vizsgálták édes oldatok érzékelését, tanulmányukat a Journal of Physiology közölte.
A munkacsoport azt találta, hogy az agyi jutalomközpont, a dorsalis striatum területén lévő dopamin sejtek működése révén különböztetik meg az egerek a mesterséges édesítőszereket illetve a glukózt. Mivel a rágcsálók az emberhez hasonlóan reagálnak az édességre, a kutatók föltételezik, hogy eredményeik emberre is vonatkoztathatóak, feltételezésüket humán tanulmányokkal kívánják igazolni vagy elvetni.
A mesterséges édesítőszerek oldatának fogyasztása olyan hatással volt az egerekre, hogy a későbbiekben szignifikánsan több valódi cukrot kívántak, akkor is, ha mesterséges édesítőszert tartalmazó ital a kontroll glukóz oldatnál sokkal édesebb volt. Az egerek különösen akkor kívántak többet az igazi cukorból, ha az édesítőszeres folyadékot éhes állapotukban kapták.
„Ez megmagyarázza, hogy a fogyókúrázó emberek, különösen akkor, ha éhesen, vagy fáradtan esznek édesítőszerrel ízesített ételeket, könnyen saját csapdájukba esnek: lényegesen több kalóriadús édességet kívánnak, mint a valódi cukortartalmú anyag fogyasztása után” – nyilatkozta Araujo professzor.
A vizsgálók tehát kimutatták, hogy az agy élettani folyamatai kritikus pontossággal képesek megkülönböztetni a glukózt és a cukorpótló anyagokat. Ez az idegrendszeri jutalomjelzés, melynek során a dopamin szint emelkedését a sejtekbe jutó - a zavartalan energiaellátáshoz szükséges- cukor mennyisége határozza meg.
„Ez arra utal, hogy az „az édes ízt kiváltó anyagok kedvező középértéke” volna az optimális megoldás: olyan kombináció, amelyben az édesítőszert épp csak annyi cukorral elegyítenénk, amelynek révén az energia anyagcsere lényegesen nem csökkenne, de a kalóriafelvétel a lehető legalacsonyabb maradna” – írják a konklúzióban.
A kutatók az agyi striátum dopamin sejtjeinek édes íz érzékeléséért felelős receptorait is szeretnék azonosítani.