Az állott fokhagymakivonat fékezi az érelmeszesedést
A fokhagymát sokféle kórkép gyógyítására javasolták évszázadok óta. Most amerikai kutatók korszerű műszeres vizsgálatok alapján közölték, hogy régi, állott fokhagymakivonattal a kezdődő koszorúérplakkok növekedése gátolható.
Már a fáraók gyógyhatásúnak tartották, s ezért a sírjukba tetették a fokhagymát, amit a görögök és a rómaiak is gyógyírnak véltek. Nicolas Culpepper angol herbalista és doktor a 17. században írt két könyvében is foglalkozott ezzel a gyógyító tulajdonságú növénnyel, 1722-ben a pestisjárványt fokhagymaecet ivásával gondolták megúszni, de még Pasteur is azt írta 1858-ban, hogy ez a fűszer antibakteriális hatással rendelkezik.
Korunkban a vér koleszterinszintjének csökkentése végett gondolták szakemberek hasznosnak a fokhagymázást, és tanulmányok sokasága látott napvilágot a fokhagyma különféle kórképekben történő használatáról, nem említve a rengeteg gyógyhatású készítmény megjelenését. Most Los Angelesben a Biomedical Research Intitute at Harbor UCLA Medical Center (LaBioMed) munkacsoportja Matthew J. Budoff vezetésével igen gondosan szervezett vizsgálatban igazolta a sokáig állni hagyott, szagtalan fokhagymaextraktum (aged garlic extract, AGE) kedvező hatását metabolikus szindrómában szenvedő betegeken.
A kutatók 55, a vizsgálat időszakában 40–75 éves beteget tanulmányoztak. Valamennyi vizsgálati alanynál jelen volt a metabolikus szindróma valamennyi tünete: az obezitás, a hipertónia és a kardiovaszkuláris kockázati tényezők sora. A műszeres vizsgálat CT-angiográfiával történt, mely alkalmas a szívbetegség korai stádiumának kiderítésére, pontosan méri a kalciumlerakódást és a plakkok méretének alakulását. A megfigyelésbe való besorolás előtt angiográfiával meghatározták a coronaria-plakkok össztérfogatát, a kalcium mennyiségét, a nem kalcifikált, illetve a lágy plakkok számát.
A szűrővizsgálat után a betegek fele 2400 mg napi adagban fokhagymaextraktumot szedett (n=27), vagy placebót (n=28), 354±41 napon keresztül. A fokhagymakivonattal kezelt csoportban a plakkok felépülése 80%-kal lassúbbá vált (p=0,0049), és a lágy plakkok száma szignifikánsan csökkent.
A vizsgálat eredményeit a Journal of Nutrition 2016. január 13-án megjelent száma közölte. A munkacsoport hangsúlyozza, hogy a fokhagymakivonat kedvező hatásának bizonyítása, illetve az esetleges nemkívánatos effektusok kiderítése további vizsgálatokat igényel.