Az alvási apnoé kezelése csökkenti a pitvarfibrilláció esélyét
Az alvás közbeni légzéskimaradás, mely gyakran horkolással is jár, a felnőtt férfiak negyedét-ötödét érinti, és pitvarfibrillációval is együtt járhat. Egy új metaanalízis azt jelezte, hogy az alvás alatti légzészavar hatékony kezelése a ritmuszavar gyakoriságát is csökkenti.
Elalvás utáni légzéskimaradást néha mindenki tapasztal, de ha ennek az időtartama meghaladja a 10 másodpercet és ismétlődik, az figyelmet, kezelést igényel. A horkolással is járó változat megkeserítheti a kihagyó légzésű emberrel egy szobában élő társ éjszakáit is.
Az alvási apnoé nem ritka jelenség: a felnőttek között 20–25%-os arányban észlelhető, kiváltképp az elhízottak körében gyakori, és a nők között lényegesen ritkább, mint a férfitársadalomban. Az utóbbi években több vizsgálat foglalkozott ezzel az érdekes témával, de a megfigyelt csoportok kis létszáma, nem homogén volta megnehezítette jelentősebb klinikai következtetések levonását.
Most New York egyetemén a Langone Medical Center kutatói metaanalízist végeztek hét tanulmány adatainak egyesítésével – összesen 1087, alvási apnoé miatt kezelést igénylő beteg terápiás eredményeit értékelték. A metaanalízis vizsgálati alanyai valamennyien folyamatos pozitív nyomású légzéstámogatásban részesültek.
A pitvarfibrillációt, illetve annak ismétlődését előzőleg vagy gyógyszeres kezeléssel igyekeztek megelőzni, vagy katéteres ablációt alkalmaztak a vena pulmonalis izolálásával. Az obstruktív légzési apnoé jelentős kockázati tényezője a pitvarfibrillációnak, még akkor is, ha katéteres abláció történt.
Az obstruktív alvási apnoé kezelésére alkalmazott légzési terápia a pitvarfibrilláció ismétlődését igen szignifikánsan gátolta (relatív kockázat: 0,56, 95%-os megbízhatósági tartomány: 0,51–0,67). A lélegeztetés kedvező hatása statisztikailag szignifikánsnak bizonyult abban a csoportban is, amelyik gyógyszeres kezelést kapott, és abban is, ahol katéteres abláció történt vena pulmonalis izolációval.
„Kétségtelen, hogy a pitvarfibrilláció megelőzése a kockázati tényezők kezelése útján lehetséges és szükséges, és ezzel kapcsolatban nagy, megfelelően kontrollált vizsgálatot kell végezni. Az viszont kimondható, hogy az alvási apnoé kezelése pozitív nyomású lélegeztetéssel jelentősen csökkenti a pitvarfibrilláció kockázatát. Ez a hatás attól függetlenül érvényesül a betegpopulációban, hogy végeztek-e előzőleg vena pulmonalis izolációt, vagy sem” – írják a szerzők a tanulmány konklúziójában.