Az anémia fokozza a demencia kockázatát
A vérszegény idősek fokozottan veszélyeztetettek a demencia kialakulása szempontjából. A neuronpusztulást esetlegesen az agy rosszabb vérellátása magyarázhatja.
A Neurology című folyóiratban bemutatott Health, Aging, and Body Composition (Health ABC) vizsgálatban amerikai kutatók arra keresték a választ, kapcsolatban áll-e az idős korban gyakorinak számító vérszegénység az újonnan megjelenő demenciával. A tanulmány 2552, 70 éves kort betöltött résztvevője (átlagéletkor: 76 év) közül minden hetedik anémiás volt a vizsgálat kezdetén (n=392; 15 százalék), demenciatünetek azonban ekkor még egyetlen vizsgálati alanynál sem jelentkeztek. Az anémiát a WHO által elfogadott kritériumok szerint definiálták (hemoglobinszint <13 g/dl a férfiak és <12 g/dl a nők esetében). Az újonnan megjelenő demenciát a betegség klinikai diagnózisa, az e célra előírt gyógyszerszedés, illetve a mentális státuszt leíró kérdőíves vizsgálati pontszám jelentősebb változása (>1,5 szórásnyi eltérés az átlagtól) jelezte.
A 11 éves követés alatt 455 betegnél (18 százalék) alakult ki demencia. A vizsgálat kezdetén anémiás betegek körében 23 százaléknak, az anémiától mentes résztvevők csoportjában 17 százaléknak találták a klinikai szempontból jelentős demenciatünetek gyakoriságát, ami azt jelzi, hogy a vérszegénység fennállása több mint 40 százalékkal növeli a demencia kialakulásának esélyét. Az anémia és a demencia megjelenése közötti kapcsolat akkor is szignifikáns maradt, ha az elemzésben a társadalmi-gazdasági jellemzőket, a kezdeti mentális státusz pontszámát, a kísérőbetegségeket, a veseműködést és az Alzheimer-kór ismert kockázati tényezőjének számító APOE-ε4 gén jelenlétét is figyelembe vették. A vérszegénység akkor is a demencia független kockázati tényezője maradt, ha a felsoroltak mellett az anémia egyéb mutatóit (vörösvértest-térfogat és a vörös vértestek méretének homogenitását jellemző RDW-érték), az eritropoetin-koncentrációt és a C-reaktív-protein-szintet is beépítették az elemzésbe. A nem és az etnikai hovatartozás (a vizsgálati alanyok 39 százaléka fekete bőrű volt) nem befolyásolta a demenciatünetek megjelenését.
A feltárt kapcsolat okait keresve a vizsgálatot vezető Kristine Yaffe, a Kaliforniai Egyetem kutatója több lehetséges magyarázatot kézenfekvőnek tart. Az anémia következtében romlik a szövetek vérellátása, köztük az agyszöveté is. Ez a memóriafunkciók és a gondolkodási képességek károsodásához vezethet, sőt, a neuronpusztuláshoz is hozzájárulhat. Mint mondja, korábban is több tanulmányban felvetődött, hogy kapcsolat lehet az anémia és a kognitív képességek gyorsabb hanyatlása között. A vesebetegség következtében kialakuló anémiát több esetben kapcsolatba hozták a demencia kialakulásával, és a vérszegénység egyik oki tényezőjéről, a B12-vitamin-hiányról is leírták, hogy összefüggésben áll az Alzheimer-demencia megjelenésével.
Az, hogy az anémia gyors felismerésével és kezelésével kivédhető-e a demenciatünetek megjelenése, egyelőre nem tisztázott. A fokozott odafigyelés azonban mindenképpen indokolt, különösen, ha figyelembe vesszük, hogy 65 év felett a vérszegénység előfordulási gyakorisága megközelíti a 25 százalékot. Az anémiával járó fáradtság, szédelgés, légszomj megszüntetése rövid távon is pozitív eredmény, a kognitív hanyatlás esetleges kivédése pedig hosszú távú előny lehet.